Jaki skalpel? i jakiej firmy? i inne pytania :)

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
norek211

Jaki skalpel? i jakiej firmy? i inne pytania :)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: norek211 »

Jestem początkujący ale widze że koniecznie będzie mi potrzebny skalpel bo nożyczkami czy też nożykami to pewnych części ani rusz!!! Więc pytanie - czy koniecznie musze wywalać kase na firme olfa? czy mógłbym np mieć sobie skalpele ze szpitala:) aha i wiem że jakieś dwa rozmiary się przydają - jakie to rozmiary polecacie? no i skąd to niby mógłbym sobie skombinować uchwyt do skalpela? no i czy pasuje taki uchwyt do różnych firm (czy sa jakieś normy jak w przypadku np dziurek do segregatora)
Awatar użytkownika
hide
Posty: 256
Rejestracja: ndz lis 27 2005, 15:53
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hide »

ech no dobra...

tak mozesz uzywac skalpeli chirurgicznych (polecane wielkosci ostrza to 23 i 24)

obsadki mozesz kupic w markecie w zestawie (3 obsadki + kilka ostrz nadajacych sie do wyrzucenia)

uchwyt musi pasować w końcu ostrze jest płaskie a obsadka ma szpare w którą należy je wsunąć. wiadomo jednak że ostrze chirurgiczne bedzie najlepiej pasowało do obsadki chirurgicznej (wszystko do nabycia w sklepach medycznych - to nie to samo co apteka)

na koniec... wiesz nie trzeba wstawiac 2 tematow by zwrocic nasza uwage... pozatym tego typu pytania powinny byc umieszczane w innym dziale.


pozdrawiam
hide
Mama Just killed the man...
put the gun against his head...
push the triggle....
now he's dead...
norek211

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: norek211 »

Sory za dwa tematy - bo klikneło mi sie dwa razy i po drugie to net mi sie wiesza i takie tam problemy......
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

na allegro obsadka skalpela rozmiar 3, ostrze 11(ukośne ostrze takie jak olfa) kosztuje 3,70pln, 100 sztuk skalpela jakieś 16pln
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Kiedyś używałem skalpela chirurgicznego, jakiś czas temu przerzuciłem się na olfe, jest lepsza i wygodniejsza, zwłaszcza przy długim cięciu. Uchwyt dla lekarzy jest zaprojektowany do krojenia ludzi i przy kartonie dobrze sprawuje sie tylko wtedy jak wycinasz coś po linijce, do dzięciolenia się już nie nadaje.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

Re: Jaki skalpel? i jakiej firmy? i inne pytania :)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Wrócę do początku:
norek211 pisze:Jestem początkujący ale widze że koniecznie będzie mi potrzebny skalpel (...) czy koniecznie musze wywalać kase na firme olfa?
Moim zdaniem, jeśli kupisz sobie od razu nożyk Olfy, to rzeczywiście wywalisz kasę w błoto. Nożyk z tymi ostrzami jest tak ostry, że - jako początkującemu - będzie Ci trudno osiągnąć zamierzony , wspaniały :lol: efekt. Tnie on szybciej niż pomyśli głowa.
Dlatego radzę Ci kupić sobie nożyk na ostrza łamane 9 mm (metalowy za ok. 5 zł), ale z porządnymi ostrzami (np. Stanley) za ok. 7-9 zł za paczkę z 10 nożykami. To pozwoli Ci wyciąć 95% części oraz umożliwi nabranie doświadczenia.
Pozdrawiam
Dzięcioł ;-)
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

no właśnie się lekko przejechałem na olfapodobnym nożyku-ostry okrutnie... na razie walczę segmentowcem i skalpelem.
norek211

Nie wiedziałem kogo posłuchać i odrazu kupiłem olfe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: norek211 »

Zamówiłem tzn kupiłem olfe. Więc już za późno na jakie kolwiek zmiany bo raczej innych skalpeli nie bede kupował. A myśle że z używaniem źle nie bedzie - zobaczymy, Bo dopiero pocztą ma przyjść:) Będę wycinał na sucho tzn uczył się na bloku technicznym - narysuje coś i potem bede to wycinał, aż nabiore jako takiego obeznania, a dopiero potem zamierzam ciąć model. Wiem że pare cięć nie wystarczy żeby sie nauczyć, ale chociażby poćwiczyć po to żeby sie samemu nie pociąć:)
ODPOWIEDZ