Skalpel Beta*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek S.
Posty: 309
Rejestracja: pn cze 28 2004, 15:14
Lokalizacja: Grabówka

Skalpel Beta*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek S. »

Czy miał ktoś z Was styczność z takim narzędziem do cięcia?
Skalpel z wymiennym ostrzem.
http://www.beta-polska.pl/beta/k13/be_r13x6.html

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

Re: skalpel Beta

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

mimis pisze:Czy miał ktoś z Was styczność z takim narzędziem do cięcia?
Musisz pytać lekarzy, bo to właśnie skalpele chirurgiczne. Dla modelarzy raczej mało przydatne - owszem, coś odciąć "z wolnej ręki" czy przeciąć - ale na przykład do "dzięciolenia" się nie nadają. Przy sporej długości mają pewną elastyczność, a przy niezbyt (dla modelarza) silnym mocowaniu to wada.
Awatar użytkownika
Marek S.
Posty: 309
Rejestracja: pn cze 28 2004, 15:14
Lokalizacja: Grabówka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek S. »

Znalazłem to przeszukując ofertę firmy JR-Tech
http://www.jrtech.com.pl/oferujemy.html
To nie jest sklep sprzedający narzędzia chirurgiczne.
W swojej ofercie mieli narzedzia firmy BETA
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jest ich o wiele więcej.
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

Możesz też spytać Mundzia. Mundzio to ma i używa - do obróbki plastiku. Zaleta - małe i można w wiele miejsc wcisnąć, czego nie można powiedzieć o olfach albo o skalpelach mocowanych do uchwytu nr 4.
Szczególnie przydają się noże oznaczone symbolami RL/2 i RL/3. Pierwszy nożyk stosuję do usuwania nierówności wypychaczowych, które znajdują się w zagłębieniach elementów i gdzie dostęp przy pomocy innych narzędzi jest utrudniony. Drugi nożyk można stosować, gdy trzeba podciąć elemencik już przyklejony na miejsce z elemencikiem, który masz zamiar dopiero umocować i który trzeba dopasować. Ten drugi też przydaje się przy czyszczeniu elementów z nadmiaru tworzywa na liniach podziałowych formy, szczególnie gdy w elementach znajdują się otwory, których boki tworzą bardzo ostre kąty.
Można też samemu wymyśleć jeszcze inne zastosowania. Podstawowy warunek - trzeba to sobie sprawić - jak mawiają Chińczycy - Trzeba zbierać wszystko, bo nie wiadomo co się w życiu może przydać. :lol:
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Z narzędziami firmy Beta się już kiedyś spotkałem, firma jest włoska i ma naprawdę najwyższej klasy produkty. Niestety ceny są kosmiczne. Np 20 centymetrowa metalowa linijka kosztowała mnie 8 zł. Mają jeszcze fajne pęnsety, ale rozpiętość cenowa jest od chyba 30 zł za model najprostszy do chyba 120 za pęsetę tytanową. Skalpele mają ostrza produkowane w Japonii, na allegro są czasami ostrza z tej samej fabryki sygnowane nazwą NEO, tak samo dobre ale tańsze.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Niestety ceny są kosmiczne. Np 20 centymetrowa metalowa linijka kosztowała mnie 8 zł
Kat - to nie jest nawet startosfera. Ja zapłaciłem kiedyś za 30 cm linijkę aluminiową coś około 30 PLN. Ale ona była made in France :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Podstawowy warunek - trzeba to sobie sprawić
gdzie to można kupić przez internet bo na stronie jrcośtam nie znalazłem ale może nieskutecznie szukałem ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Marek S.
Posty: 309
Rejestracja: pn cze 28 2004, 15:14
Lokalizacja: Grabówka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek S. »

Mundzio...dzięki za informacje, zastanawiam sie własnie nad zakupem.

Tempest spróbuj w JR-Tech. Rozmawiałem z bratem, jego firma zaopatruje się w narzedzia u nich. Ten skalpel jest podobno w cenie ok 20 zł, ale jutro sie dowiem dokładniej.

ul. Berlinga 14b
15-814 Białystok
tel(085) 66-43-284
e-mail: salon@jrtech.com.pl

Możesz sprawdzić u dystrybutora w Twoim rejonie
Krzysztof SZYMAŃSKI
tel. kom. 0608 063 780
e-mail szymanski@beta-polska.pl
Awatar użytkownika
piotter
Posty: 203
Rejestracja: ndz lis 20 2005, 14:42

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotter »

Miałem i mam podobne.
Z narzędziami chirurgicznymi to jest tak, że trzeba zainwestować w coś lepszego. Przestrzegam przed rosyjskimi i chińskimi - do niczego.
Warto kupić z polskiej Chirany lub lepiej z niemieckiego Aesulapa. Dostać je można w każdym większym mieście, w sklepach z zaopatrzeniem medycznym ( kiedyś Cezal, teraz różnie ). Ma to tę zaletę, że mają tam bardzo różne narzędzia, nieraz bardzo interesujące np pensety samozaciskowe, kleszczyki hemostatyczne Peana itp. Co ciekawe, z tego co zaobserwowałem ceny są z reguły o wiele niższe, niż w sklepach zaopatrzeniem medycznym w internecie. Kupiłem niedawno świetną pensetę za 8,50. Niezła obsadka do skalpela jeśli dobrze pamiętam kosztowała tam ok 10 złotych.
No i towar można przed kupnem pomacać :).
Skalpel ( uchwyt, obsadkę ) zdecydowanie polecam ten mniejszy, nr 3 - do mniejszych ostrzy, serii "10". Ostrza te wchodzą też podobno w uchwyt Exela.
No i najważniejsze:
To są świetne narzędzia.
Uniwersalne - bo mają różne rodzaje wymiennych ostrzy, o wyjątkowej trwałości - bo są całkowicie metalowe i do tego nie najdroższe.
Jednak w kartonie, jak pisał wyżej Kierownik, nie do końca się sprawdzają.
Już coś o tym wiem i dlatego od niedawna mam Olfę :).
Pozdrawiam.
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...
ODPOWIEDZ