*[Relacja/Samolot] Ansaldo 1-A BALILLA MM 11/1981

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
VIPER GTS-R
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 04 2006, 12:46
Lokalizacja: Biała Podlaska<->Warszawa
x 1

*[Relacja/Samolot] Ansaldo 1-A BALILLA MM 11/1981

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: VIPER GTS-R »

Witam!
Zabrałem się za kolejny dwupłatowiec, jak w tytule. Model jest dość stary (starszy niż ja :haha: ), a papier z rodzaju takiego do... . Okładka wygląda tak:
Obrazek
Dziwię się, że za PRL-u taki model wypuściła cenzura. Jestem ciekaw, jak autor modelu ich przekonał, że się zgodzili. Przecież wojna z bolszewikami w 1920 roku była tematem zakazanym.
Sam model jest oczywiście przepięknie niespasowany (czego się można było spodziewać :cool:) . Może trochę przesadzam-skleić to się na pewno da.
Teraz mam sklejony kawałek kadłuba.

Obrazek

Obrazek

I szczegóły:

Obrazek

Obrazek

Nie długo zabieram się za kabinę. Kabina składa się z 6-ciu :haha: części (wiem, że kiedyś to było ok, ale teraz to tak biednie trochę)

Obrazek

I tu pojawia się moje pytanie do Was. Może ma ktoś jakieś plany, bo na zdjęciach, które znalazłem w internecie, to mało widać. Ostatnio wyszła jakaś BALILLA w skali 1:50-może tam już ta kabinka jest bardziej zdetalizowana i ktoś podesłał by mi skan. Za wszelką pomoc będę wdzięczny.
Pozdrawiam :!:
Ostatnio zmieniony pn lut 05 2007, 13:09 przez VIPER GTS-R, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Witam

Widzę, że nie dajesz sobie chwili wytchnienia i robisz następny model. Co do planów, to w Modelarzu ukazały sie plany tego samolotu w skali 1:50. Plany o małej objętości, ale za to autor rozrysował kilka detali kabiny. Jak będziesz zainteresowany, mogę ci przesłać skan tych rysunków.
Awatar użytkownika
VIPER GTS-R
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 04 2006, 12:46
Lokalizacja: Biała Podlaska<->Warszawa
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: VIPER GTS-R »

Witaj!
Jeszcze tylko miesiąc wakacji został, więc nie ma na co czekać! A skany, jeśli możesz podesłać, to będę bardzo wdzięczny!
Pozdrawiam!

PS. Twój Me 1101 daje po oczach :cool: :!: Świetna robota :!:
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Dzisiaj je dostaniesz. Podaj tylko swojego maila, tutaj albo na mojego PW
Awatar użytkownika
Pulemiot
Posty: 55
Rejestracja: pt sie 19 2005, 13:11
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pulemiot »

powrót do źródeł
Awatar użytkownika
VIPER GTS-R
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 04 2006, 12:46
Lokalizacja: Biała Podlaska<->Warszawa
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: VIPER GTS-R »

Witam!
Piter-adres wyślę na priv.
Pulemiot dzięki, ale te fotki już mam. Trochę na nich szczegółów jest, ale nie wszystkie.
Dzięki za pomoc! :papa:
Awatar użytkownika
piotter
Posty: 203
Rejestracja: ndz lis 20 2005, 14:42

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotter »

Witam!

Mam do tego samolotu i modelu szczególny sentyment. Kleiłem go kilka razy i wezmę sie za niego jeszcze raz na pewno.
Chcę zapytać jakiej folii użyłeś na okapotowanie silnika i z czego zrobiłeś siatkę chłodnicy - efekt całkiem niezły.
Jeśli mogę : nie wycinaj folii (np. wzierników) nożyczkami , chyba że się mylę i robisz to innaczej.
Nożyczki polecam dobre i dobrze naostrzone do paznokci lub chirurgiczne - zagięte.
Zamierzasz go "całkiem" waloryzować?
Chciałbym żeby wyszedł jak najlepiej - życzę powodzenia!
Będę tu zaglądał z podwójną przyjemnością :).
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...
Awatar użytkownika
VIPER GTS-R
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 04 2006, 12:46
Lokalizacja: Biała Podlaska<->Warszawa
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: VIPER GTS-R »

Witam!
Po małej przerwie ciąg dalszy :cool:
Model ten niestety jest uproszczony aż do bólu granic. Nie ma nawet odwzorowanych wnęk na karabiny maszynowe. Jakoś to załatwiłem, ale kadłub i tak ma nieprawidłowy kształt. :( Na dodatek nie da się już tego poprawić.
Fotki:

Obrazek

Obrazek

Kabina to jedna wielka (ogromna nawet bym rzekł :haha:) improwizacja. Fotki, które mam, przedstawiają wygląd w stanie surowym z odbudowy. Robię wszystko na oko wzorując się na kokpicie ze zdjęć i wycinanki. Rama, drążek i fotel są już gotowe. Tablica jest już na finiszu. Do wykonania jeszcze pozostał orczyk, przepustnica, karabiny Vickers i drobiazgi na burtach. Z oryginałem ma to niewiele wspólnego, ale na to już nic nie poradzę.
Stan na dziś:

Obrazek

Piotter: okapotowanie silnika jest z folii alu, ale nie śniadaniowej, tylko mocniejszej. U mnie jest to akurat blaszka od pizzy, ale może być też foremka do ciasta itp.
Siatka, tak jak w Albatrosie, z firanki. Trochę za duże te oczka, ale i tak wygląda to lepiej niż narysowane.
Szczeliny wycinałem skalpelem, są równe-aparat wyłapuje wszelkie odbicia światła i na zdjęciach wydaje się, że jest krzywo. To tylko złudzenie optyczne.
Co jeszcze w nim zmienię-na dzień dzisiejszy nie wiem. Się okaże! :cool:

Pozdrawiam i do jutra! :papa:
Ostatnio zmieniony pn lut 05 2007, 13:13 przez VIPER GTS-R, łącznie zmieniany 1 raz.
Raduss
Posty: 128
Rejestracja: wt cze 14 2005, 21:18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Raduss »

Na twoim miejscu zmieniłbym fotel pilota.Powinien być "drewniany" (sklejka) z perforacją (dziurami) na oparciu.Proponowałbym też wyciąć otwory skrzynek amunicyjnych na tablicy przyrządów.
Powodzenia.
Awatar użytkownika
VIPER GTS-R
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 04 2006, 12:46
Lokalizacja: Biała Podlaska<->Warszawa
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: VIPER GTS-R »

Witam wszystkich!
To może w pierwszej kolejności ustosunkuję się do wypowiedzi kolegów.
Raduss:Fotel pilota zrobiłem tak, jak w Albatrosie i innych modelach. Wersja z drewna jest tylko szkieletem. Na tym były jeszcze poduszki-chyba :roll: . Tego nie mogłem sprawdzić. Jeśli dysponujesz jakimiś materiałami na ten temat, to ja chętnie je wykorzystam. Co do otworów w tablicy to nie za bardzo wiem o jakie Ci chodzi. możesz tu śmiało wstawić jakieś foto, aby to wyjaśnić.
Sebastian B.:Ale o co chodzi? Napisałeś tylko, że szczeliny są nierówne i w nierównych odstępach. Ja zaintrygowany tym faktem zmierzyłem linijką wszystkie odległości i wyszło, że faktycznie dwie są lekko przesunięte, ale reszta jest ok. Przesunięcie też nie jest wielkie. Możesz uwierzyć mi lub dla aparatu. Ja się tu nie staram pokazać jaki dobry jestem modelarz, tylko co kleję. Nie zwalam też winy na aparat-po prostu na żywo naprawdę wygląda to lepiej.
Druga sprawa-Piotterowi chodziło chyba o krawędź cięcia,a nie rozmieszczenie otworów. Nacięcia robiłem skalpelem-również są proste.
Tad: Jednemu podoba się to, drugiemu tamto. Wszystkim się nie dogodzi. Na pewno znajdzie się tu paru modelarzy, których dzieła podobają się wszystkim, ale ja sie do nich nie zaliczam i zdaję sobie z tego sprawę. Może nigdy nie osiągnę takiej precyzji, jak Oni, ale nie znaczy to wcale, że nie będę próbował. A krytyka jest zawsze potrzebna. Dla mnie każda opinia jest ważna! :D

Czas już skończyć te rozważania i pokazać, co dziś zmajstrowałem. Nie jest tego znowu niestety wiele. Kokpit powoli się buduje:

Obrazek

Obrazek

Jako że jestem zapalonym kartografem :haha:, to wykonałem sobie mapkę bliżej nie ustalonego terenu :haha: Mapka znajdzie się oczywiście w kieszeni zamocowanej na burcie kokpitu. Doszła też przepustnica. Teraz zrobię orczyk, a potem Vickersy.
Pozdrawiam! :papa:
Ostatnio zmieniony pn lut 05 2007, 13:15 przez VIPER GTS-R, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ