[Relacja] Polski samochód pancerny wz.28 - wyd. WAK

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

[Relacja] Polski samochód pancerny wz.28 - wyd. WAK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Witam wszystkich w mojej kolejnej relacji.
Po raz pierwszy będę kleił pojazd kartonowy, więc wkraczam na nieznane dla mnie tereny - chociaż model jest kartonowy, będę używał tego samego kleju którego używałem w okrętach, więc nie powinienem mieć większych problemów :eek: Nie planuję kolejnego palenia modelu, więc postaram się kleić ten model tak, aby go skończyć.

Na początek okładka i trochę elementów:
Obrazek

Zacząłem sklejanie od skombinowania tekturki 0,5 mm - taka jest wymagana do podklejenia większości elementów które mają być podklejane. Na później odłożyłem sobie poszukiwania tekturki grubości 0,4 i 0,6 mm - taka też będzie potrzebna.
Na zdjęciu przedstawiam początek prac nad ramą.
Obrazek

Wszystko wydawało się tak proste i piękne że zacząłem podejrzewać że jestem mistrzem modelarstwa...
Po krótkiej lecz cięzkiej walce okazało się że tytuł mogę mieć... ale miszcza... Ludzie - jak wy to kleicie że wam rama się trzyma prosto... ja musiałem z tym walczyć jakieś 20 minut na każdy element ...

Powolutku, pomalutku zacząłem "panować" nad elementami ramy i zaczęło to przypominać to co się ramą nazywa:
Obrazek
Obrazek

Elementy są na razie nie sklejone, nie wyretuszowane i wogóle na nie :)
żeby cos było widać zrobiłem przymiarkę do podłogi:
Obrazek

[kawiarenka]
Jak już zauważyliście - zdjęcia są robione telefonem. Zdecydowałem się na ten krok ponieważ i tak będę robił zdjęcia cyfrówką - tyle że w pracy i po zakończeniu pewnego etapu budowy, a zdjęcia na bieżąco będą z telefonu - żeby było widać "postępy" z prac.
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

Re: [Relacja] Polski samochód pancerny wz.28 - wyd. WAK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

kopajt pisze:Na później odłożyłem sobie poszukiwania tekturki grubości 0,4 i 0,6 mm - taka też będzie potrzebna.
Zamiast tekturki 0,4 i 0,6 mm wystarczy, że skleisz dla pierwszego przypadku podwójnie karton, i potrójnie dla drugiego :)
Takie trochę nietypowe podejście z mojej strony co do grubości materiałów mających zastosowanie w tym modelu.
Ciesze się przede wszystkim, że ktoś rozpoczął budowe tego modelu na forum. W razie czego zawsze służe pomocą.
PanPanek
Posty: 205
Rejestracja: pt cze 10 2005, 22:13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PanPanek »

Siadam w pierwszym rzędzie, model mi się podoba, ale nie mogłem go dostać tam gdzie szukałem więc będę uważnie śledził tą relację.
Obrazek
Awatar użytkownika
Stachu B.
Posty: 105
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 13:52
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Stachu B. »

Hej! Właśnie mam ten model na warsztacie - dobrnąłem już do przednich kół.

W czasie pracy do podklejania używam: tam gdzie ma być 0.5mm - tektury z opakowania po pizzy Rigga pieczarkowej lub z szynką - w Radomiu może być niedostępna, spróbuj inne smaki; a tam gdzie ma być 0.2, 0.4, 0.6 - odpowiednio 1, 2 lub 3 warstwy brystolu (blok techniczny dokładniej) sklejone butaprenem - wszystko sprawdza się znakomicie.

Co do modelu to tak: retuszuję WSZYSTKO przed sklejeniem. Szczególnie części zawieszenia - są tak drobne, że ciężko tam by było machać pędzlem po ich złożeniu.
Najtrudniejszym elementem całego modelu jest właśnie tylne zawieszenie, razem z gumowymi ( ;-) ) gąsienicami. Żeby tam wszystko grało (symetria, sztywność itd.), trzeba naprawdę dużej cierpliwości i dużej dozy przemyśleń co, gdzie i kiedy.
Warto także zatroszczyć się o opony na przednich kołach - dodać im bieżnik i pomalować matową czernią - będą wyglądały dużo lepiej.

Jakbyś miał jakiekolwiek pytania co do modelu, to jestem do usług - ferie się zbliżają, więc pewnie będę zawsze krok przed tobą w budowie i może dzięki temu uda ci się uniknąć jakichś moich błędów.
Nie siadam w pierszym rzędzie, idę kleić moje cudo. Powodzenia!
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Stachu B. - może pokażesz na forum efekty swojej pracy - bardzo chciałbym zobaczyć właśnie jak poradziłeś sobie z układem gąsienicowym.
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Ciąg dalszy pracy z ramą:
Obrazek Obrazek
na zdjęciac widać mały dwuteownik z kartonu i jego umiejscowienie w raie (te dwie poprzeczki) :)
nawet nie wiedziałem że taki fajny może wyjść :)

Zaś na tym zdjęciu Obrazek
widać wszytkie dotychczas sklejone elementy - gotowe do retuszu, gotowe do sklejenia w całość i do dalszych zdjęć.

[kawiarenka]
Stachu B. - jak chcesz to możesz wrzucić parę zdjęć do tego wątku - zawsze to będzie urozmaicenie. No i będę wiedział czego się można spodziewać :)
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Pt-47
Posty: 183
Rejestracja: czw cze 02 2005, 10:33
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pt-47 »

:shock: Tu mnie Waść zaskoczył.Samolociki , okręciki , a tu samochodzik. Wiem ,że wyjdzie Ci tak jak ..kultowa "dla Sokoła Burza. Powodzenia.
_Grzecho_
Posty: 324
Rejestracja: pn cze 06 2005, 21:09
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _Grzecho_ »

Cześć. Jaki to telefon, bo jak na komóre to dobre zdjęcie :?:
Obrazek
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Sony Ericsson K300i - pewnie Ci chodzi o zdjęcie dwuteownika? ono było robione z pomocą lupy - sposób pokazany przez Syzyfa.
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
HakenBush

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: HakenBush »

Witam
Jak Sony Ericsson K300i to też zacznę robić relacje ale pierwsze muszę zdobyć kabel bo nie mam, i spróbować tak zrobić fotki. A model to może być.

Pozdrawiam Bartosz
ODPOWIEDZ