[R] Tiger ausf. H1 w skali 1:200

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Kuba G.
Posty: 164
Rejestracja: śr cze 09 2004, 22:30
Lokalizacja: TRN
x 1

[R] Tiger ausf. H1 w skali 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba G. »

Witam!

Od pewnego już czasu nosiłem się z zamiarem założenia relacji na tymże forumie. Rozkwitnąć tej chęci z pewnością pomógł "Brodaty Facet", który wpadł na balkon obdarzając mnie niezgorszą maszyną fotograficzną :-). No więc jak sobie planowałem tak się i stało.

Modelik zacząłem kleić jakieś 2-3 tygodnie temu. Stwierdzilem, że nie mam jeszcze takiego doświadczenia aby ruszać coś z oryginalnych wycinanek, więc złapałem się za MM z tym czołgiem w środku, dobyłem z szafki linijkę, kalkulator i ołówek i tak to się zaczęło.

Czołg z racji gabarytów postanowiłem przeskalować do skali 1:200, co czyni go wystarczająco małym do przechowania i wystarczajaco dużym aby poznać co to za "klocek" :)

No dobra czas na konkrety, ogólnie model buduje w standardzie,czyli bez malowania drutu i innych tego typu"bajeruf".Części przerysowuje (po przeskalowaniu) na kolorowy brystol, dzięki czemu można uniknąć retuszu. Do kreślenia używam archaicznych przyrządów typu cyrkiel, linijka, ołówek czy kątomież :-).

Pierwsze fotki:
Wieża powstała jako pierwsza, jeszcze nie jest ukończona, brakuje kilku drobiazgów po bokach oraz jażma i lufy. To się dorobi potem :-). Na zdjęci widać jakby jeden uchwyt był troszkę sfatygowany, ale to przekłamanie spwodowane ujęciem w Makro. No i miałem pewne problemy z kadrowaniem (mam nadzieję, że wybaczycie jestem jeszcze mocno początkującyjm w fotografi)

Obrazek Obrazek Obrazek

Zaczątki Kadłuba. Nie było większych problemów, prosta bryła, jedynie boki tworzą trochę skomplikowaną do przerysowania figurę. Całość jeszcze oczywiście niedoposażona, przyjdzie z czasem :oczko:

Obrazek Obrazek Obrazek

Tutaj cały kadłub, myśle, że mimo błędów wykonawczych sylwetką przypomina legendarnego Tygrysa :razz: .

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

No i na koniec fotka dwóch częsci które (w przyszłości ) będą tworzyc główne uzbrojenie Tiger'a.

Obrazek

Narazie to wszystko ciąg dalszy wkrótce nastąpi.
Był bym rad na wasze komentarze :D
Awatar użytkownika
mixer322
Posty: 69
Rejestracja: pt paź 01 2004, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mixer322 »

no proszę
taki mały model a takie staranne szczegóły
powodzenia przy gąskach i przy kołach.
miłego klejenia
Mielone K!#$a
Paweł_P
Posty: 24
Rejestracja: wt sie 23 2005, 11:22
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł_P »

rozumiem że gąsięnice będą robione z pojedyńczych ogniw :D :D :D
nie widziałem jeszcze takiego maleństwa, podziwiam Twoją pracę
no ale zdjęcia natchnęły mnie wielce - chyba sam zabiorę się za coś podobnego - i już myślę że na początek pójdzie przeskalowany "rudy" z przedostatniego MM :)
Awatar użytkownika
struna
Posty: 331
Rejestracja: śr paź 05 2005, 23:45
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: struna »

Witam.

:wooow:
Teraz sie zastanawiam jak masz zamiar wykonac gaski. ;-)

Pozdrawiam
StRuNa
Kuba G.
Posty: 164
Rejestracja: śr cze 09 2004, 22:30
Lokalizacja: TRN
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba G. »

Dzięki panowie :D

Co do kółek to nie taki diabeł straszny jak go malują :razz: , jeśli zaś chodzi o gąski, to już mam pewien pomysł jak je zrobić, ale o tym potem ;-) .

Dobra ciąg dalszy. Jak narazie dokleiłem do spodu dwa "kawalki" 0.5 mm-owej tekturki, aby wzmocnić boki i dać podparcie pod dalsze partie elementów podwozia. Niby nic, ale jak ułatwia robotę :usmiech: .

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

P.S. Zdjęcia byłby robione późnym wieczorem i są troszkę ciemne, ale mam nadzieje, że mimo wszystko czytelne.
Obrazek
My name is Button, James Button...
Kuba G.
Posty: 164
Rejestracja: śr cze 09 2004, 22:30
Lokalizacja: TRN
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba G. »

Pomęcze was jeszcze :razz:

Teraz zabrałem się za dalszą część podwozia, a konkretnie pół-pudełko, które jednocześnie będzie tworzyć część zawieszenia. Jak narazie był to najbardziej denerwujący, a zarazem najcięższy do przerysowania element z jakim przyszło mi się zmierzyć, no ale myśle, że jakoś to wygląda :-)
Fotki, tylko dwie, bo na tym etapie nie ma szczegolnie czemu robić zdjęć.

Obrazek Obrazek
Obrazek
My name is Button, James Button...
PanPanek
Posty: 205
Rejestracja: pt cze 10 2005, 22:13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PanPanek »

nie mam pojęcia, jak można tak dobrze sklejać takie maleństwa. Widać tu ogromną różnorodność w modelarstwie kartonowym. Pomiędzy twoim czołgiem a filigramowym Tu 22 Berpa... A obydwa tak cudowne.
Obrazek
Kuba G.
Posty: 164
Rejestracja: śr cze 09 2004, 22:30
Lokalizacja: TRN
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba G. »

Dzięki PaniePanku :D

Postępy:

Zakończyłem następny etap budowy kadłuba, a mianowicie już wspominane pół-pudełko tworzące zawieszenie.

Fotki. Skorzystałem z faktu nasilonych przymrozków oraz z dobroci rodziców i zrobiłem sobie dzien wolny od szkoły, co zaowocowalo pierwszymi zdjęciami za dnia.

Obrazek Obrazek Obrazek

--
Obrazek
My name is Button, James Button...
juliusz
Posty: 24
Rejestracja: pt cze 10 2005, 15:07

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: juliusz »

podziwiam
myślałem, że buduję maleństwa (1:72 karton) ale muszę zmienić zdanie
pozdrawiam
snajper5

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: snajper5 »

piszesz, że nie masz doświadczenia w oryginalnych wycinankach? ;-)

za to maleństwa wychodzą :spoko:

ja robię GAZa 69m pomniejszonego do 33 z myślą o malutkiej makiecie. Ale to co widzę w skali do 200 to możesz makietę bitwy pancernej pod Kurskiem zrobić na formacie nawet A4.
Myślę, że to mogłoby zrobić wrażenie - 20 maleństw niemieckich na 20 ruskich :twisted:
ODPOWIEDZ