Merkava israeli main battle tank 1/48

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Andrzej

Merkava israeli main battle tank 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej »

Witam! :razz: Jestem nowy na forum!

Niedawno stałem się posiadaczem tego modelu. Skala 1/48 firmy academy. Przed rozpoczęciem klejenia chciałbym zobaczyć jego realne zdjęcia. Przeszukałem na googlach niestety nic nie znalazłem. Jeśli ktoś zna stronki to prosze o podanie.
Zamierzam pomalować kadłub (chodzi o podkład) na kolor szary ale nie wiem jaki numer humbrola byłby najlepszy.
Tutaj podam zdjęcie ( http://www.plastikowe.pl/images/stories ... r4d/15.jpg ) czołgu gdzie autor przykleja na podkład sól kuchenna , maluje kolorem właściwym po czym zdrapuje sól - wychodzi fajny efekt. Teraz tak , chciałbym tak zrobić tylko że nie wiem czym przyklejać sól :-? gdybym użył kropelki albo kleju revell to po zdjęciu soli pozostałby ślad kleju.

Proszę o pomoc :) i z góry dziękuję

Pozdrawiam wszystkich modelarzy !!
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

To dosc ciekawe, bo ja wpisawszy 'merkava' w googla dostalem ok 5 tys trafien w same tylko zdjecia...
Jest to jeden z najbardziej popularnych a co zatym idzie obfotografowanych czolgow na swiecie.

Link, ktory podales nie dziala.
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Myslę że tu coś znajdziesz ciekawego:
http://www.primeportal.net/tanks/merkava.htm

Pozdrawiam
Andrzej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej »

Dzięki za stronke kat666

To dość dziwne że nie wchodzi wam mój link , podam inny może wejdziecie - http://www.plastikowe.pl/ , potem "recenzje z budowy" , Panzer IV Ausf.D i szukacie zdjęcia ze solą kuchenną.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Biper
Posty: 89
Rejestracja: śr mar 02 2005, 9:15
Lokalizacja: białystok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Biper »

z tego co jest w relacji napisane trzeba;
nałożyć sól, przetrzeć czymś wilgotnym tak aby sie trochę rozpuściło
następnie malujesz kolor piaskowy (z relacji) i po wyschnięciu (chyba) farby piaskowej przecierasz wilgotną szmatka aby zabrać sól
to chyba da efekt malowania afrykańskiego na niemieckich czołgach

nie słyszałem o tej metodzie (nadal sie czegoś uczymy)i nie wiem jak to może wyjść ,ale tak można to rozszyfrować
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Dosc dziwny sposob maskowania ta sola. Mozna uzywac specjalnych preparatow, na przyklad Maskol dla uzyskania podobnych efektow. Lub po prostu przetrzec krawedzie odpowiednim kolorem (szary na zoltym).
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Andrzej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej »

Dzięki Gulus , jaki kolor proponujecie na pomalowanie podkładu ??? chodzi mi o ten szary żeby po przetarciu lub eksperymentach ze solą uzyskać ładny efekt. W domu mam już kupioną farbkę nr 148 humbrola i zastanawiam się czy nie dawać jako podkładu farbki nr 64 humbrola ? Aha jeszcze się chciałem zapytać czy jak będę cieniował np ta 148 to najpierw przyciemnić ją czarnym a dopiero puźniej przyciemniać????bo farbka ta jest dość jasna
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Eksperymenty z malowaniem najlepiej robić "na boku" wykorzystując
jakiś stary model albo nowego Karasia z wytwórni Siedlce chyba, który
kosztuje 9 PLN :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

No tak, z tym że jest jeszcze kwestia zgodności z oryginałem. Merkawy działają głównie w rejonie pustynnym, a jak wiadomo susza nie sprzyja korozji. Po drugie na linku Gulusa widać że połowa czołgu to jakieś pancerze kompozytowe, a one tez raczej nie rdzewieją. W pancerze IV odpryski sie zdarzały ale czy w merkawach są to ja juz nie wiem. Najlepiej było by znaleźć zdjęcie jakiegoś czołgu odpowiednio podrapanego żeby mieć jakiś wzór, bo inaczej to można przedobrzyć z waloryzacją.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ