BRDM - 1 - Relacja remontowa

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Fidel
Posty: 405
Rejestracja: pt sty 23 2004, 10:36
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fidel »

Cześć.
Jari nie koniecznie, bo czasem np. dowódca batalionu posiadał inne oznaczenie (zamiast liczbowego było literowe itd.) itd. jest to sprawa trudna do ustalenia niemniej jednak ja jestem zadowolony bo przynajmniej udało mi sie ustalić, że sylwetka żubra była właśnie godłem tej jednostki więc przyjmuje, że mój model pochodzi właśnie z Opola.

A wracając do modelu przybył reflektor szperacz, chlapacze z tyłu wróciły na miejsce, widać także przednie reflektory w całej okazałości.

Obrazek Obrazek Obrazek
Ukończone: M 113 Fitter
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Wowwwwww......za te reflektory i szperacz masz u mnie :piwo:
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Jari
Posty: 430
Rejestracja: wt sty 13 2004, 16:49
Lokalizacja: Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jari »

Fidel i tu masz racje, ale nie do końca. Kiedyś widziałem jak mój tato ładował swój oddział (on wtedy szedł na urlop) na poligon i pierwsza ciężarówka miała 10 przed żubrem a nad nim jakąś literkę i to mogłoby się zgadzać, że literka nad symbolem oznacza wóz dowódcy lub inny w zależności od symbolu. Niestety nie niedowiem się tego gdyż mój tato miesiąc temu zmarł. Ale życzę powodzenia i jeśli to faktycznie opolanin z "dziesiątki" to kibicuje z całego serca!!

PS. Gdyby cie to interesowało to pojazdy z tej jednostki nosiły później też symbol zblizony do tego z odznaki.
Amatorzy zbudowali arkę - profesjonaliści Tytanica.
Awatar użytkownika
Yunior
Posty: 570
Rejestracja: śr paź 20 2004, 23:16
Lokalizacja: warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yunior »

No a ja przez kolegow modelarzy jestem olewany :evil:
Obrazek
USMC 3rd Force Recon Company Reenactor
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Dot. oznaczeń...
Wszystko zależy od tego, w jakim okresie czasu służby chcemy umiejscowić BRDM-1...
W inny sposób malowano oznaczenia taktyczne w latach 60-tych, 70, 80 o teraźniejszości nie mówmy....

W latach 70-tych np. zamalowywano godło lub go nie malowano wcale....
Wszystko jest subiektywną oceną patrzącego...Jari zwróć uwagę, że widziałeś samochody ciężarowe...(Logistyka podlegała jeszcze innemu sposobowi oznaczania...), natomiast BRDM to pojazd rozpoznawczy i zwiadu (cały czas zastanawiam się jak BRDM może dokonać zwiadu...Hm...hhihi ), pierwszo-liniowy...
Żubr to godło, same godła jednostek i kształt znaków taktycznych ewaluowały wraz ze zmianami dowodzących sztabem generalnym, tak się jakoś dziwnie złożyło ze każdy z tych staruszków nie mogących samodzielnie przebiec do kiosku po papieroski miał inną koncepcję niż poprzednik, ale najważniejsze że była jego (bo to kaska, w „niebieskich Kopernikach” ale jednak kaska....). W okresie służby BRDM-1 sama szachownica, i jej umiejscowienia zmieniła się kilka razy...Do tego można śmiało dopuścić „widzimisie” dowódcy jednostki...no i mamy wieże Babel tyle że Polskich oznaczeń....

A mi i tak najbardziej podoba się emblemat „Załogi Służby Socjalistycznej” No w Słupsku to połowa sprzętu była tym napiętnowana...(ciekawe co z tymi ludźmi dzieje się teraz...hihihihi)....
andrzejp

brdm

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: andrzejp »

Niestety nie mogę się zgodzić z 10 Dywizją Zmechanizowaną. W roku 1949 w ramach "Planu 7 letniego"w marcu , podjęto decyzję o sformowaniu na bazie istniejących jednostek wojsk pancernych oraz 4 DP , dwóch Korpusów Pancernych.Dowództwo 2 KPancernego utworzono we Wrocławiu.Podporządkowano mu 10 DPancerną powstałą na bazie 10 Dywizji Piechoty(wg J.Kajetanowicz,"Polskie Wojska Lądowe 1945-1960").10 DPancerna,składała się z 2,10,13 pułku czołgów średnich oraz z 25 pułku zmechanizowanego.Przekształcenie w Dywizję Zmechanizowaną nastąpiło pod koniec lat 90-tych w wyniku redukcji potencjału bojowego WP. Oznaczeniem taktycznym 10 Sudeckiej Dywizji Pancernej im.Bohaterów Armii Czerwonej(nie wiem kiedy otrzymał to zaszczytne imię) była sylwetka żubra.25 pułk zmechanizowany z Opola posiadał w oznaczeniu Żubra z nr 2.

pozdrawiam andrzejp
Fidel
Posty: 405
Rejestracja: pt sty 23 2004, 10:36
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fidel »

Grzegorz napisał:
A mi i tak najbardziej podoba się emblemat „Załogi Służby Socjalistycznej” No w Słupsku to połowa sprzętu była tym napiętnowana...(ciekawe co z tymi ludźmi dzieje się teraz...hihihihi)....
Wiesz Grzesiu też się zastanawiam co robi "wzorowa" załoga z mojego PT 76 hi hi hi...

Obrazek

Cóż jeśli chodzi o to oznaczenie to niestety andrzejup nie wiele wywnioskowałem z Twojego postu, może wyjaśnisz mi to w bardziej przystępny sposób lub najlepiej za pomocą jakiejś fotki.
Ukończone: M 113 Fitter
andrzejp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: andrzejp »

cytat- na 90% BRDM, który zrobiłem pochodzi z 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej
Chyba zbyt skomplikowanie to opisałem, dokładnie chodzi mi o nazewnictwo - od końca lat czterdziestych do roku ok. 1998-99 - 10 dywizja była dywizją pancerną a nie zmechanizowaną.
Co do oznaczeń to jest poruszany ten temat na Serwis-militarny.net. (stąd to oznaczenie z Żubrem i 2/niastety nie ma tam zdjęć/)
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Aaaa, o to chodzi. Faktycznie, chodziło o DPanz, a nie zmechanizowaną. Swoją drogą na tym serwisie piszecie, że nad żubrem powinny być cyfry (liczby), a w kalkomaniach użytych przez Fidela są litery. Jak to jest?

Ciekawi mnie też jak wygląda godło "wiewiórka" i na jakich pojazdach występowało?

gulus
andrzejp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: andrzejp »

Ciekawi mnie też jak wygląda godło "wiewiórka" i na jakich pojazdach występowało?
"wiewiórka" to nieco zmodyfikowane godło 1 Dywizji Pancernej gen.Maczka. Malowane na pojazdach 11 Dywizji Pancernej a obecnie 11 Dywizji Kawalerii Pancernej /malowany najczęściej tylko kontur białą farba, ewentualnie wypełnienie okęgu w którym jest hełm kolorami).
ODPOWIEDZ