[Technika] Napisy na modelach*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

gwiazdor
Posty: 50
Rejestracja: pn lut 09 2004, 9:17
Lokalizacja: Torun

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gwiazdor »

To obiecująco wygląda. Zamiast blaszek możnaj użyć laminatu miedziowanego do obwodów drukowanych z wytrawionym negatywem napisu. Z zestawu Konada można wykorzystać raklę (rakiel?) i ową gumkę-stempel.
Awatar użytkownika
wlodi
Posty: 94
Rejestracja: wt lut 14 2012, 12:55
Lokalizacja: Severodvinsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wlodi »

Takowa gumka/stempel kosztuje na Allegro od 8zł do 30 zł. Nawet znalazłem farbki akrylowe do paznokci - nie wiedziałem że takie są:-)
POZDRAWIAM
Martinez
Awatar użytkownika
amz20
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 19 2009, 21:21
Lokalizacja: Włocławek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: amz20 »

Czyli chodzi o metodę tampodruku
http://www.youtube.com/watch?v=TkAmVxUx ... re=related
Widziałem i pracowałem czymś takim. Jako wzorzec napisów można zastosować metodę wytrawiania np laminatów miedzianych stosowanych w elektronice (w oryginale płytka z hartowanej stali głębokość wytrawionego napisu to dosłownie setka mm).Na wytrawiony napis rozprowadza się farbką jak napisał gwiazdor raklem albo raklą i tamponem jak stemplem na model.
Zanim pierdoło przykleisz siedem razy przymierz .
Awatar użytkownika
wlodi
Posty: 94
Rejestracja: wt lut 14 2012, 12:55
Lokalizacja: Severodvinsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wlodi »

Myślę że ta metoda może się sprawdzić i da naprawdę satysfakcjonujące efekty. Jeśli uda się wykonać w miarę dobrą matrycę z napisem to potem już tylko trzeba równo nanieść na model. Chyba sobie kupie taki i popróbuję.
POZDRAWIAM
Martinez
Awatar użytkownika
wlodi
Posty: 94
Rejestracja: wt lut 14 2012, 12:55
Lokalizacja: Severodvinsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wlodi »

Witajcie,
Oj dawno mnie nie było:-) Odświeżę trochę temat. Nabyłem sobie ten zestaw firmy KONAD i spróbowałem na starym modelu. Nawet powiem wam że jestem zadowolony z efektu zwłaszcza że była to sucha próba - nie przykładałem się za bardzo. Jedyne co dodatkowo jest potrzebne zrobienie wyżłobionego napisu i nanieść go na model. Bez problemu nanosi się napis nawet na zaokrąglone elementy modelu. Nawet bardzo malutkie napisy da się zrobić - na jednym ze zdjęć jest miarka centymetrowa dla porównania.
do napisów użyłem akrylowego lakieru do paznokci - nie próbowałem jeszcze z farbami np. Pactry ale myślę że lakier do paznokci jest lepszy bo jest gęstrzy i nie rozmazuje się. poniżej kilka fotek z wyników pierwszej próby. Pozdrawiam.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
POZDRAWIAM
Martinez
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

O to to to, nie ma to jak odgrzebany stary temat. Prześledziłem wątek od początku i znalazłem odpowiedź na nurtujące mnie od paru dni pytanie: jak zrobić tabliczkę na Ursusie :) .
Obrazek
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Wlodi - rzeczywiście obiecująco to wygląda. ale w opisie zabrakło danych na temat "matrycy", w której te napisy zostały wytrawione.
Czy mogłbyś zamieścić fotki i napisać, jaką techniką powstała?
Z góry dzięki :)
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
amz20
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 19 2009, 21:21
Lokalizacja: Włocławek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: amz20 »

Zanim pierdoło przykleisz siedem razy przymierz .
Awatar użytkownika
wlodi
Posty: 94
Rejestracja: wt lut 14 2012, 12:55
Lokalizacja: Severodvinsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wlodi »

Matryce z których powstały owe napisy to: Konad i m55 pochodzą z tabliczki ze wzorkami do paznokci (truskaweczki i kwiatuszki min.), a napis infolinia dla sprawdzenia techniki na innym materiale to nic innego jak wygrawerowany napis na miedzianej płytce (płytka to obciążnik do listów firmy kurierskiej).

Doszedłem do wniosku po wielu przemyśleniach że takowa matryca na płytce to nic innego jak wygrawerowany napis jak u Jubilera. Potrzebny jest wklęsły napis na tyle głęboki by po przeciągnięciu raklą w rowkach pozostanie farba. Koszt wykonania takiego napisu lub wzoru u Jubilera/Grawernika to nie są duże pieniążki - pytałem u jednego i powiedział że nie ma problemu - kawałek płytki np.miedzianej + wzór napisu i jazda. Można sobie wygrawerować konkretny napis, grafikę, numery w takim rozmiarze jaki chcemy i konkretną czcionką. Teraz to robią komputerowo a nawet laserowo. Myślę że gdy istnieje możliwość tanio wygrawerować matrycę u jubilera to nie ma co kombinować z domowymi sposobami wytwarzania takich matryc w domu. W sobotę będę miał trochę czasu to jeszcze pokombinuję z napisami. A może komuś uda się znaleźć technikę robienia takich matryc domowym sposobem, czas pokaże. Może któryś wydawca robiący elementy foto-trawione pokusi się o wydanie do modelu również matrycy z numerami, oznaczeniami itp. do konkretnego modelu i w odpowiedniej skali :-)

Tak na koniec to jeszcze opiszę sposób nad jakim jeszcze myślałem odnośnie matrycy wymagający zdolności manualnych i cierpliwości których zapewne drogim kolegom nie brakuje.
1. Drukujemy odpowiedni napis/element na folii do druku.
2. Wycinamy ręcznie nożykiem lub skalpelem napis.
3. Przyklejamy folię z wyciętym elementem na drugą folię - i w ten sposób mamy wklęsły napis.
4. Nanosimy farbę , ściągamy raklą, i dalej gumką na model.

Tyle wymyśliłem na dzień dzisiejszy. Jak coś jeszcze ,,spłodzę'' to na pewno wrzucę do tematu.

Chciałbym również zwrócić uwagę iż to co opisuję jest jedynie rozwinięciem tematu i pracy prowadzonej przez Syzyfa. Ja jedynie ch...ko wtrąciłem swoje w temat. To do czego kolega Syzyf doszedł 6 lat temu zasługuje na uznanie. Metoda tampodruku w postaci mini gumki Konad to tylko nowsza wersja pomysłu Syzyfa. Kto prześledził temat wie o czym piszę - kto nie widział postów Syzyfa niech je koniecznie prześledzi.

P.S. amz20 - wszystko ładnie ale filmik przedstawia samą metodę tampodruku. Myślę że zastosowanie jej w modelarstwie byłoby trudne z dwóch powodów: zakup takiej maszynki nie wynosi na pewno ,,naście'' złotych i po drugie nie naniesiesz napisu wielkości ok. 5mm np. numeru taktycznego na kiosk okrętu podwodnego (zaokrąglonego) w skali 1:200. Mała gumka daje taką możliwość. Zapewne chciałeś przedstawić samą metodę i tu się zgadzam. Ot taka moja opinia :-)
POZDRAWIAM
Martinez
Awatar użytkownika
wlodi
Posty: 94
Rejestracja: wt lut 14 2012, 12:55
Lokalizacja: Severodvinsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wlodi »

Normalnie masakra. Cofam tego jubilera. Na allegro znalazłem coś takiego jak mała ręczna Grawerka udarowa firmy BASS Polska cena 65,99 złotyszy.
Jak ktoś ma smykałkę to sam sobie napis wygraweruje na płytce a potem Gumką dziada i na łajbę :D
POZDRAWIAM
Martinez
ODPOWIEDZ