[Pytanie]Komputerowa obróbka skanów. Usuwanie kolorów*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Awatar użytkownika
zxcvbnm1971
Posty: 413
Rejestracja: pn lut 13 2006, 23:31

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zxcvbnm1971 »

Może to być problemem. Proponuje jednak spróbować kawałek tak obrobionego rysunku wydrukować, gdyż na naturalnej wielkości wydruku może to "zginąć". A gdyby było widać tylko w kilku miejscach, to może bez większego nakładu pracy da się poprawić (podczas edycji obrazka lub nawet ręcznie po wydrukowaniu).
Obrazek
"Trochę więcej wiedzy oświeci naszą drogę" Yoda
jungu
Posty: 119
Rejestracja: wt sie 23 2005, 11:16
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jungu »

Witam

Na pozbywanie się kolorów ze skanów jest bardzo łatwy, wygodny i szybki sposób w programie Corel PHOTO-PAINT opis wykonania podaje w miniaturkach
1Obrazek2Obrazek
3Obrazek4Obrazek

obrazki 3 oraz 4 ukazują końcowy efekt który możemy uzyskać wedle naszej woli (pokazuję tylko przykłady)

(w pierwszym obrazku należy wybrać zakładkę "obrazek" następnie "tryb" potem "skala szarości 8-bitów" piszę bo obrazek kiepskiej jakości)

Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
jarecki720
Posty: 17
Rejestracja: sob maja 03 2003, 9:12
Lokalizacja: łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jarecki720 »

przepraszam mała literówka HarmWave można pobrać np. http://www.slunecnice.cz/product/HarmWave/
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

A więc tak:
jungu: ty po prostu zmieniłeś kolor na czarno biały, więc nie ma to nic wspólnego z tym czego oczekiwaliśmy;

jarecki: jakbyś jeszcze napisał jak to zrobićw polecanym przez ciebie programie to już całkiem super by było ;-)
jungu
Posty: 119
Rejestracja: wt sie 23 2005, 11:16
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jungu »

eee tam chciałem być pomocny ;-)
no cóż jeżeli nie szukacie tago co wcześniej wam pokazałem to w sumie niewiele mogę wam pomóc pobawiłem się jeszcze w PHOTO-PAINTcie i oto co udałe mi się uzyskać:

Obrazek

ale raczej nie oto wam chodziło chociaż do rysowania pojedynczuch elementów może być przydatna ta największa opcja.... jak by co zapraszam na PW mogę wytłumaczyć jak coś takiego się robi...
Kuba G.
Posty: 164
Rejestracja: śr cze 09 2004, 22:30
Lokalizacja: TRN
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba G. »

....1971-właśnie po wydruku to zauważyłem, ale popróbuje jeszcze z konturami. Dzięki za podpowiedź.
Jungu- liczą się dobre chęci :razz: , dzięki również za pomoc. Trochę mnie nakierowałeś. Według tych wskazówek pobawię się jeszcze w Corelu.
Jurecki-faktycznie jakaś opisówka by się przydała. Byłbym rad. :usmiech:

Ogólnie dzięki wam za pomoc. Aż w takim stopniu się tego nie spodziewałem. Wystawiłem moją prośbę również na Konradusie ciekaw propozycji. Pojawiły się tam dwie, kolegi VWsmoka taka jak ....1971 oraz kolego Bastyana, którą wypróbowałem. Okazała się rewelacyjna, spróbowałem wydrukować na kolorowym kartonie i wielki banan zagościł na mej twarzy. Jeszcze nie testowałem programu Jareckiego i metody Junga (dobrze pisze?), ale jeszcze dziś je zobacze. Dzięki wielkie

Metodą Bastyana wyszło mi takie coś. Kolorkami się nie przejmujcie po prostu innego kartonu nie miałem.

Obrazek Obrazek
Obrazek
My name is Button, James Button...
Awatar użytkownika
jarecki720
Posty: 17
Rejestracja: sob maja 03 2003, 9:12
Lokalizacja: łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jarecki720 »

więc z boku w okienku jest opcja Color otwierasz i wybierz Exchange Color ,z górnej belki wybierz narzędzie "pipeta"( rysunek zakraplacza) i na obrazku wskazujesz kolor jaki chcesz usunąć i wciskasz Enter lub "execute" pod "Execute" masz okienko Tolerance amt ,tam wpisujesz wartość od 1 do 100 ( jest to tolerancja odcienia ,polecam wartości od 25 do 55 ale musisz sam posprawdzać ) jak będziesz zapisywał plik wyczyszczony nie zapomnij dodać do nazwy rozszeżenia pliku .bmp lub .jpg bo jakoś program sam nie dodaje tego
Kuba G.
Posty: 164
Rejestracja: śr cze 09 2004, 22:30
Lokalizacja: TRN
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba G. »

Hey Jarecki ! Dzięki :razz: . Ta metoda (jak teraz patrze) jest niemal identyczna jak metoda Bastyana z sąsiedniego forum. Tylko, że tamta jest zrobiona za pomocą PS-a. Jednak faktycznie trochę szybsza jest :usmiech: .
Obrazek
My name is Button, James Button...
ODPOWIEDZ