[Pytanie]Komputerowa obróbka skanów. Usuwanie kolorów*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Kuba G.
Posty: 164
Rejestracja: śr cze 09 2004, 22:30
Lokalizacja: TRN
x 1

[Pytanie]Komputerowa obróbka skanów. Usuwanie kolorów*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba G. »

Witam.

Mam pytanko. Dawno temu nabyłem model (niemłody) okrętu Richelieu. Z racji wieku, opracowania i wydawnictwa (mały modelarz) posiada on spore niedoskonałości graficzne. Postanowiłem, że nie będę zbytnio w zmianę szaty graficznej ingerował, tym bardziej, ze sie na tym nie znam i mógłbym narobić bigosu. Ale mimo założeń, jednej rzeczy nie mogę przeboleć, koloru pokładów :-( . I tu moje pytanie, jak w miarę prosty sposób "wyczyścić" z koloru elementy modelu. Chodzi mi by z kolorowych (morderczo żółtych) pokładów zrobić wyczyszczone ich "siatki". Pozwoliło by mi to na wydrukowanie tych elementów na kolorowym brystolu (zbliżonym do koloru pokładu).
Z programów graficznych posiadam tylko Corela 9 i Photoshopa 7.

Za wszelką pomoc i rady byłbym niezmiernie wdzięczny

Pozdrawiam.
Obrazek
My name is Button, James Button...
Awatar użytkownika
SeventhSon
Posty: 67
Rejestracja: ndz wrz 12 2004, 1:36
Lokalizacja: Warszawa/ Chełm

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SeventhSon »

:razz:
są dwa sposoby sprowadzające sie głównie do jednego: otrzymania w Corelu rysunku, który będzie "obrabialny"- czyli będzie się składał z krzywych, prostych i zamkniętych linii (czyli obiektów) a potem można to drukować i obrabiać jak sie komu podoba.
Sposób I- używając Corel OCR Trace robisz obróbke pliku graficznego i otrzymujesz obiekty- przy 12 milionach obiektów mój komp odmówił współpracy(za bużo obiektów do obróbki)
Sposób II- w Corelu Draw wstawiasz skan jako tło i "digitalizujesz wszystko"- czyli kadłubkujesz linię po linii rysując ją na wzorcu, którym jest skan.
Dzięki temu można otrzymać niezłe efekty- jeżeli trzeba moge podesłać coś, co robię, ale dopiero w weekend!
Pozdrawiam :razz:
Każdego dnia znajduję coś, co budzi moje ździwienie i zaciekawienie
Kuba G.
Posty: 164
Rejestracja: śr cze 09 2004, 22:30
Lokalizacja: TRN
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba G. »

Byłbym rad :razz:
Chociaż szukałbym trochę mniej pracochłonnej metody, bo to jednak prawie metrowej długości poklad, a deseczki mają po 1mm szerokości.
Obrazek
My name is Button, James Button...
Awatar użytkownika
Hasio Maszkietnik
Posty: 113
Rejestracja: czw cze 02 2005, 17:34
Lokalizacja: BOJSZOWY

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hasio Maszkietnik »

W photoshopie jest opcja zaznaczenia na obrazie fragmentów w wybranym kolorze (> tu czarny, ale pobrany z obrazka) trzeba tylko dobrać odpowiednią tolerancję by program zaznaczył tylko(i aż) to co chcesz, czyli czarne kontury. To będzie z minuta roboty :)

Niestety nazwy tej funkcji nie pamiętam (fotoszopka wywaliłem) - musisz ją sam znaleźć...
Się skleja (z moja pomocą): Dassault Super Etendard
May the glue be with you.
Kuba G.
Posty: 164
Rejestracja: śr cze 09 2004, 22:30
Lokalizacja: TRN
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba G. »

Hmm no cóż szukałem i nie znałazłem, tylko jakiś kroplomierz, a reszta to wyjątkowo dziwna terminologia. Wogóle to ja na programach graficznych ne znam, dlatego potrzebuje w miare prostego tutorialu :-( .
Obrazek
My name is Button, James Button...
Awatar użytkownika
jarecki720
Posty: 17
Rejestracja: sob maja 03 2003, 9:12
Lokalizacja: łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jarecki720 »

użyj freewarowego programu HarmWare idealnie czyści kolory ,prosty w obsłudze lecz czyta tylko .bmp i .jpg .ma tą zaletę że czyści kolor z całego obrazu więc nie trzeba czścić deska po desce
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

jarecki720 pisze:użyj freewarowego programu HarmWare
Szukam, szukam i nie mogę go znaleźć ... :-?
Kuba G.
Posty: 164
Rejestracja: śr cze 09 2004, 22:30
Lokalizacja: TRN
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba G. »

Z tymi rozszerzniami nie będzie problemu, tylko wlaśnie gdzie go znaleźć :?:
Obrazek
My name is Button, James Button...
Awatar użytkownika
zxcvbnm1971
Posty: 413
Rejestracja: pn lut 13 2006, 23:31

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zxcvbnm1971 »

Witam.
Jeżeli powiększysz skan, to zapewne zauważysz dosyć dużą różnicę w barwach poszczególnych pikseli na obszarze o niby jednolitej barwie. Lekarstwem na ten problem w Photoshopie jest narzędzie o nazwie chyba "różdżka" w polskiej wersji językowej (klawisz W). Zaznacza ona pewien obszar wokół miejsca kliknięcia na podstawie algorytmu, który wskazuje piksele o barwie z określonego przedziału. Po zaznaczeniu delete i obszar zaznaczony jest już biały. I tak element po elemencie. Przy odrobinie cierpliwości powinno pójść gładko. Powodzenia.
Obrazek
"Trochę więcej wiedzy oświeci naszą drogę" Yoda
Kuba G.
Posty: 164
Rejestracja: śr cze 09 2004, 22:30
Lokalizacja: TRN
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba G. »

:!: .....1971- rzeczywiście dobry sposób i się sprawdza, lecz... No właśnie.
Czarne kreski na pokladzie imitujące przestrzenie między deskowe z racji tego, że były kreślone ręcznie nie są idealnie równe i jednakowo cieńkie. Dlatego też podczas wypełniania (desek) docelowym kolorem (żóltym) w jakiś sposób, stał się on częścią koloru czarnego. Dlatego podczas korzystania z wymienionej przec Ciebie funkcji, kolor jest "odsysany wraz z kawałkami czarnych desek. W wyniku tego otrzymałem postrzępione kreski :(
Obrazek
My name is Button, James Button...
ODPOWIEDZ