[Dyskusja] Rhinoceros*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
cieciwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cieciwa »

Jeśli rozbijesz ta kostkę na 6 osobnych kwadratów, to pewnie nie, ale jeśli ją rozłożysz w kształt "T" to zobaczysz sam gdzie są problemy.
Nie twierdzę, że nie da się ich uniknąć, ale pilnowanie grubości jest trochę męczące .. liczyłem, że skoro to taki dobry program, to przynajmniej takie "drobiazgi" zautomatyzuje.
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

cieciwa pisze: pilnowanie grubości jest trochę męczące .. liczyłem, że skoro to taki dobry program, to przynajmniej takie "drobiazgi" zautomatyzuje.
Zacznijmy od tego, że Rhinoceros nie jest programem do projektowania modeli kartonowych - jest tylko jednym z programów typu CAD czy do grafiki 3D, akurat ktoś cwany sprawdził,że przyda się do tworzenia kartonówek, dzięki modułowi rozwijania powierzchni. Może kiedyś, w przyszłości, jakiś ambitny informatyk stworzy program tylko i wyłącznie przeznaczony do projektowania modeli kartonowych, który będzie tak wspaniały i będzie czytał w myślach projektanta i za niego decydował jaka w dana w miejscu ma być grubość elementu.
Jeśli uważasz, że "pilnowanie grubości jest trochę męczące" to po co zabierasz się za komputerowe projektowanie modeli, od razu "odrzucając" największe zalety tego projektowania?
cieciwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cieciwa »

Chcę je poznać i zrozumieć ?
Bo do tej pory wszystkie modele - zarówno kartonowe jak i inne - były robione ręcznie z suwmiarka, "stalowym przymiarem wzorcowym" i "kroczkami"??
Natomiast słyszałem wiele dobrego o Rhino, ale moje pierwsze "starcie" z tym programem niespecjalnie mnie uszczęśliwiło, więc przed drugim chciałem więcej poczytać. I stąd moje takie a nie inne pytania.
lech
Posty: 89
Rejestracja: pn lut 23 2004, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lech »

Cieciwa, jeśli odchylenie rzędu 0,1 mm do 0,2 mm na odcinku 2 cm jest problemem, to należy wziąć to pod uwagę przy projektowaniu. Da się to zrobić, chociaż wymaga dodatkowej pracy (raczej: ciągłego pamiętania, gdzie trzeba dodać a gdzie ująć te nieszczęsne 0,1 do 0,2mm). Rhino jak każde narzędzie (np. młotek lub linijka) ma swoje ograniczenia i trzeba się z tym pogodzić. Wg mnie jest to rewelacyjny program do rozwijania, wyznaczania linii przenikania itd. Dodatkowo jest bardzo intuicyjny i prosty. Można się oczywiście do niego przyczepić (ja np. nie akceptuję sposobu rysowania krzywych), ale przy swojej cenie (szczególnie dla uczniów czy studentów) jest to po prostu REWELACJA.
Lech
cieciwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cieciwa »

Ja nie twierdzę, że on jest zły.
Ale jak słusznie zauważyłeś, należy umieć się nim posługiwać - a jak na razie tego nie umiem i nie miałem takiej potrzeby, żeby umieć.
Teraz chcę go trochę poznać i szukam odpowiedzi na pytanie które dla mnie są ważne.
lech
Posty: 89
Rejestracja: pn lut 23 2004, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lech »

Nie chcę wyjść na czepialskiego, ale nie mogę powstrzymać się od jednej uwagi: żaden program nie zaprojektuje czegokolwiek sam, należy posiadać podstawowe umiejętności z zakresu geometrii wykreślnej, aby wiedzieć czego wymagać od programu. (A te "umiejętności" nie są żadną wiedzą tajemną).
Lech
krzysiek74

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzysiek74 »

Przecież jest opis programu po polsku, co prawda tylko jedna część, ale zawsze to coś. Są w nim podane krok po kroku opisy jak stworzyć różne konstrukcje, m.in. samochodzik oraz pingwinek. W języku angielskim są opisane zagadnienia zaawansowane. A ponadto jest przecież Help w programie.
ktoto37
Posty: 10
Rejestracja: wt cze 19 2007, 22:55

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ktoto37 »

krzysiek74 pisze:Przecież jest opis programu po polsku...
Witam

W Rhino próbuje narysować szafkę by pokazać stokarzowi jak mają byś łączone ścianki. O programie ogólnie nie mam pojęcia patrzę w tutoriale są tam różne patenty ale nie mogę tam znaleść niby podastawowej rzeczy. Oczywiście może przeoczyłem albo nie tam szukałem. Chodzi mi to czy po stworzeniu bryły (sześcian) czy mogę zmienić jej wymiary i oczywiście w którym miejscu.
Pewnie problem jest banalny ale dla mnie to bardzo ważne.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Zaznacz elementy, których kształt chcesz zmienić, kliknij ikonkę "control points on" albo "edit points on" (przy wielokątach to bez znaczenia, które punkty pokażesz) i przesuwaj punkty. W ten sposób kształt elementu się zmieni. Możesz zaznaczyć kilka punktów (obwodząc je kursorem albo klikając po kolei z shiftem) i przesunąć je razem.
ktoto37
Posty: 10
Rejestracja: wt cze 19 2007, 22:55

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ktoto37 »

Łukasz K. pisze:Zaznacz elementy, których kształt chcesz zmienić, kliknij ikonkę "control points on" albo "edit points on" (przy wielokątach to bez znaczenia, które punkty pokażesz) i przesuwaj punkty. W ten sposób kształt elementu się zmieni. Możesz zaznaczyć kilka punktów (obwodząc je kursorem albo klikając po kolei z shiftem) i przesunąć je razem.
Mam wersję polską czy chodzi o włącz edyscje punktów?

Jak zanaczam sześcian którego wymiery chcę zmienić i klikam na tę ikonkę nic się nie dzieje. Może trzeba zaznaczyć trzymając jakiś klawisz (ctrl albo coś innego)?
ODPOWIEDZ