Jak narysować deskowany pokład?*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Peterator
Posty: 50
Rejestracja: czw gru 18 2003, 10:00
Lokalizacja: Aquis Grani (Aachen)

Jak narysować deskowany pokład?*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Peterator »

Witam szanowne Grono po dluzszej przerwie...

Siedze przed komputerem i mysle jak zrobic deskowany poklad projektowanego w wolnych chwilach modelu.
Najprosciej jest poklad á la wczesny Maly Modelarz: wypelnienie obrysu pokladu zolta farba i narysowanie linii ukladu desek, ale to jakos nie to.
Jak rysowane sa poklady w modelach GPM &co. - te gdzie poszczegolne deski roznia sie nieco kolorem od swoich sasiadow?
Jesli zaczne programem do grafiki wektorowej robic prostokaciki wielkosci deski i barwic je na kilka roznych odcieni po czym zaczne skladac z tego poklad to pewnie zsiwieje doszczetnie...
jak zas wezme jakas teksturke (tylko jaka?) to deski moga zmieniac kolor w nieoczekiwanych/niepozadanych miejscach...

druga sprawa to wybor koloru: uzywany, ceglowany poklad z czestym kontaktem z woda i sloncem powinien chyba byc bardzo wyplowialym i znacznie odbiegac od koloru drewna mebloscianki ;-)

Czy ktos z Was wymyslil juz jakies rozwiazanie tych kwestii?

Jak rozwiazuja ten problem autorzy modeli? Moze zechca uchylic szczerbka ich warsztatu?

Prosi bardzo, Peterator
mietek_ow
Posty: 5
Rejestracja: śr lut 25 2004, 11:00
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mietek_ow »

Witaj Peterator


Na niemieckim forum modelarskim Kartonbau.de omawiano podobny problem. Być może to okaże się pomocne.
http://kartonbau-aktiv.de/wbb2/thread.p ... e+holzdeck


Pozdrawiam mietek_ow
jungu
Posty: 119
Rejestracja: wt sie 23 2005, 11:16
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jungu »

ja pokład projektuje w Corelu tworze najpierw prostokąty a następnie wchodzę w wypełnienia/wypełnienie deseniem tam masz dostępną mapę wybierasz ją i tam znajdziesz pare odwzorowań drewna...(musisz zmienić rozmiar bo inaczej "słoje" będą za duże potem możesz jeszcze obrócić)

mój pokład wygląda tak:

http://jungu1985.w.interia.pl/pokladzbliska.JPG
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Ja opisze moze stary jak wegiel patent na teksture drewna do zrobienia w Photoshopie. Moze sie przyda...

1. Tworzymy obrazek o odpowiedniej wielkosci. Ja wybralem 800x400 px. Wypelniamy go kolorem drewna, jakie chcemy uzyskac. Generalnie nalezy celowac w brudny zolty. Ja wybralem C12:M8:Y20:K0.
2. Z menu Filter wybieramy Noise->Add Noise. W oknie wybieramy nastepujace opcje: Amount: 10%, Distribution: Guassian, Monochromatic: On. Klikamy OK.
Obrazek
3. Poprawiamy poprzez ponowne wybranie tego samego filtra: Command(apple)/CTRL + F
4. Z menu Filter wybieramy Blur->Motion Blur i wybieramy nastepujace wartosci: Angle: 0, Distance: 50. Klikamy OK.
Obrazek
5. Z menu Filter wybieramy Sharpen->Unsharp Mask i wpisujemu wartosci: Amount: 500%, Radius: 1, Threshold: 0. Klikamy OK.
Obrazek

No i gotowe! Wystarczy dodac deseczki, wyembosowac je, albo pociac na kawalki i masz piekny poklad w 10 minut.
Obrazek
Awatar użytkownika
origami
Posty: 282
Rejestracja: pt mar 05 2004, 12:38
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: origami »

To może ja dorzucę sposób na deski w Illustratorze 10:

Korzystając z narzędzie "Pióro" - skrót klawiszowy "P" rysuję cos takiego:
Obrazek
Następnie zaznaczam to coś i definiuję jako nowy symbol w palecie symboli.
Teraz używając narzędzia do rozpylania symboli - skrót klawiszowy "Shift+S" rozpylam symbole obok siebie:
Obrazek
Teraz zaznaczam zbiór symboli i w zakładce "Obiekt" wybieram komendę "rozwinięcie"
Teraz rysuję kształt deski i nakładam mniej więcej na obszar symboli:
Obrazek
Zaznaczam wszystko i kombinacja klawiszy "Ctrl+7" robię coś takiego:
Obrazek
Początkowo deska nie ma wypełnienia ale samo wypełnienie jest już sprawą prostą.

Zaletą tego sposobu jest to, że cały czas operuję grafiką wektorową.
Pozdrawiam
_____________________

W stoczni:USS Wasp CV7 (1:200) - projekt własny
Awatar użytkownika
origami
Posty: 282
Rejestracja: pt mar 05 2004, 12:38
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: origami »

Próbując odpowiedzieć na dalszy ciąg pytania Peteratora postanowiłem zrobić małe badania naukowe. Oto ich efekt:
W dalszym ciągu jestem w moim ulubionym Illustratorze. Mam już gotowy szablon deski. Dodaję do niego cienkie paski na brzegach, które dodadzą desce nieco przestrzenności:
Obrazek
Teraz z powrotem robię z tego symbol przy użyciu palety symboli, następnie już jako symbol ściągam sobie jedną deskę z powrotem na pulpit roboczy, po czym zwielokrotniam:
Obrazek
Teraz korzystając z palety do obsługi rozpylacza symboli wybieram opcję "narzędzie wyszarzanie symboli" i odręcznie "jadę" po pokładzie. Efekt poniżej:
Obrazek
Mogę również korzystając z innego narzędzia palety zmieniać kolor pokładu:
Obrazek
Metoda bardzo prosta, ma jednak dwie wady:
1. Illustrator nie jest tani - choć jest wart swojej ceny
2. Płynna praca programu wymaga dość mocnego komputera mimo, iż pliki w rzeczywistości nie "ważą" tak dużo.
Peterator, mam nadzieję, iż jest to już w miarę pełna odpowiedź na Twoje pytanie.
Pozdrawiam
_____________________

W stoczni:USS Wasp CV7 (1:200) - projekt własny
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

origami pisze:Płynna praca programu wymaga dość mocnego komputera mimo, iż pliki w rzeczywistości nie "ważą" tak dużo.
Sposob mi sie bardzo podoba, bardzo oryginalny. Mam jednak podobne obawy. W koncu jezeli wszystkie te deseczki skladaja sie z obiektow, to sa ich miliony na przecietnej wielkosci pokladzie. Jakiekolwiek przetwarzanie takiego pliku moze przyprawic nawet szybka maszyne o zadyszke :)
Awatar użytkownika
origami
Posty: 282
Rejestracja: pt mar 05 2004, 12:38
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: origami »

Wiesz, to rozwiązanie faktycznie można zaliczyć do tzw. "sukcesów laboratoryjnych" :)
Zastosowałem metodę na moim pokładzie i komputer dostał odczuwalnej zadyszki. Poza tym słojów w tej skali i tak praktycznie nie widać (deska u mnie ma 0,7 mm średnicy).
Obrazek
Po odjęciu słojów komputer odzyskał werwę i zaczął pracować płynnie.
Wniosek: A może darować sobie słoje i pozostać jedynie przy cieniowaniu?
Pozdrawiam
_____________________

W stoczni:USS Wasp CV7 (1:200) - projekt własny
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

origami pisze:deska u mnie ma 0,7 mm średnicy
Z tymi okrąglaczkami to już lekko przesadziłeś :)
Peterator
Posty: 50
Rejestracja: czw gru 18 2003, 10:00
Lokalizacja: Aquis Grani (Aachen)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Peterator »

Witam,

super! Dzieki Wam za pomysly - ide sie "naumiewac" :-)
Pozdrawiam, Peterator
ODPOWIEDZ