[Dyskusja] Soda modelarska*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Sokół

[Dyskusja] Soda modelarska*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sokół »

Witam dostałem od znajomego model 1:35 tylko jest tak pomalowany że szkoda gadać ale ok i odrazu takie pytanko czy istnieje soda modelarska która rozpusci stara farbe bo chciałbym go pomalować na nowo może ktoś już posiada coś takiego albo prosze jakies info dzięki
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Są preparaty, które powodują "zejście" farby z palstiku. Nie podam ci dokładnie nazwy, bo nie korzystałem nigdy z czegoś takiego. Tylko raz widziałem działanie. Koledzy "plastikowcy" pewnie ci podpowiedzą dokładnie jak to się nazywa, ale możesz w sklepach modelarskich popytać o zmywacz do farb, albo coś w tym stylu.
A i jeszcze jedno. Jak byś mógł używać przecinków i kropek, to twoje wypowiedzi byłyby bardziej zrozumiałe i łatwiejsze do przeczytania.
Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

WitamjasprawdziłemwpraktyceżedobrzedziałanaprzykładKret WystarczyzostawićmodelwroztworzeKretanakilka-kilkanaściegodzinpóźniejzapomocą małejszczoteczki(naprzykładstaraszczoteczkadomyciazębów)możnadokładniepozbyć się starejfarby.
Trzebatrochę uważać, boKretrozpuszczaklejcyjanoakrylowyiprzyklejonenimczęścimogąodpaść.

gulusgulusgulus
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Potwierdzam to co mówi Gulus. Ale uwaga !!!
To, co kupujemy za parę złociszy pod nazwą "Kret" jest to po prostu soda kaustyczna. Należy rozpuścić ją w wodzie (tylko trochę). Model zamoczyć (czasem na wiele dni).

PRACUJĄC Z ROZTWOREM SODY BEZWGLĘDNIE UŻYWAMY OKULARÓW I RĘKAWIC GUMOWYCH !!!

Na nic się nie zda zwyczajowe "będę uważał".
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Okularównieużywałemrękawiczkizatoobowiązkowo. Roztwórprzygotowywałemzgodniezprzepisemnaopakowaniu.

Używałemtegoroztworudoczyszczeniamodelu,którypomalowałemokoło9-10miesięcywcześniej.
Farbazeszładoskonale,chociażtrochęmusiałempotzrećszczoteczką, noiodkleiłosię kilkaczęściktóreprzykleiłemcyjanoczymśtam

Pozdrawiamwszystkich

gulusgulusgulus
Fidel
Posty: 405
Rejestracja: pt sty 23 2004, 10:36
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fidel »

Cześć,
Luknij do tematu BRDM -1 relacja remontowa, z modelu usunąłem starą farbę za pomocą NaOH rozpuszczonego w wodzie. Działa to bardzo dobrze, ale tylko na farby olejne typu Humbrol itd. Wystarczy, że zrobisz roztwór i zanużusz w nim model na 24 h. Potem usuwasz zmiękczoną farbę sztywnym pędzlem z włosiem syntetycznym i gotowe. Co do ostrożności to faktycznie jest to żrące i trzeba uważać na oczy, żeby ich nie zachlapać, co do rękawiczek to osobiście ich nie używam i łapy mam trochę wytrawione, ale za bardzo się tym nie przejmuję... ;-)
Ukończone: M 113 Fitter
Sokół

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sokół »

Fidelku maszz jeszcze ten twój roztwór NaOH :) bo musze cały model pomalowac od nowa. A ten link do brdm-a również masz :)
Awatar użytkownika
_TONY_
Posty: 279
Rejestracja: sob paź 11 2003, 18:51
Lokalizacja: Lębork

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _TONY_ »

sokół - użyj płynu hamulcowego R-3
ot takie coś ...

Obrazek
==============
.:LIFE IS BRUTAL:.
==============
Awatar użytkownika
Seweryn
Posty: 239
Rejestracja: śr paź 15 2003, 13:42
Lokalizacja: Ustroń
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Seweryn »

Tony ten płyn hamulcowy da radę akrylowej farbie?
Korzystając z tematu chciałbym zapytać jak usunąć akryl Tamiyi.
Seweryn Obrazek
Awatar użytkownika
valpurgius
Posty: 90
Rejestracja: pn lut 21 2005, 16:08
Lokalizacja: Zgierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: valpurgius »

Co do kreta- akryl slabo po nim schodzi. Ja osobiscie radze jeszcze pewna rzecz, usuwajac farbe Kretem- zanim wsadzimy do roztworu model, lepiej nieco poczekac. Roztwarzanie sody kaustycznej jest egzoergiczne- powstaje duza ilosc ciepla i plastik wsadzony do takiego roztworu wygnie sie w rogalik. Chyba zreszta ktos to juz na forum pisal :)
Obrazek
ODPOWIEDZ