Waloryzacja i malowanie (brudzenie)*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Awatar użytkownika
Marcin.P
Posty: 60
Rejestracja: sob paź 08 2005, 15:52
Lokalizacja: Wawa

Waloryzacja i malowanie (brudzenie)*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin.P »

Witam wszystkich uczesników forum

Mam pytanie dotyczące waloryzacji modeli czyli w jaki sposób to sie robi i z jakich materialów korzystac w tym celu tzn. efekt zabrudzen startych cześci wyposarzenia itp.
Mam równierz pytanie co do malowania wiadomo ze niektóre modele kartonowe nie sa za dobrze pomalowane wiec warto by sie i tym zając.
Wiec jakies porady co do rodzaju farb i sposobu nakładania?
Aktualnie sklejam model t-34/85 z Modelika jego kolor nie jest za ciekawy
a ze nigdy nie malowalem jeszcze modeli kartonowych prosze o jakies wskazówki i porady.
Z góry wielkie dzieki.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
marek
Posty: 141
Rejestracja: pn mar 10 2003, 19:16
Lokalizacja: Świebodzin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marek »

Awatar użytkownika
Marcin.P
Posty: 60
Rejestracja: sob paź 08 2005, 15:52
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin.P »

Ok. Dzieki za linka. Lecz gdyby ktoś chcial sie jeszcze wypowiedziec na ten temat to chetnie posłucham rad.
Pozdro
Awatar użytkownika
Enzo
Posty: 422
Rejestracja: sob lut 26 2005, 20:48
Lokalizacja: Krosno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Enzo »

Do brudzenia modelu używam sypkich pigmentów firmy MIG, jest dostępne kilka rodzajów (rdza, czarny dym, ziemia). Co do malowania to moja rada jest taka, żeby nauczyć się kleić w standardzie. Malowanie wbrew pozorom nie jest takim prostym elementem sztuki modelarskiej (ale mi filozoficznie wyszło ;-)). Malowaniem możesz całkowicie zepsuć model, szczególnie przez powstanie zacieków od pędzla.
Do umiejętnośći waloryzowania najlepiej dochodzić stopniowo - w jednym modelu zrobisz jeden element waloryzowany, w drugim kolejny i tak dojdziesz do wprawy. Po prostu przeglądaj relacje i podglądaj.
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
Molzey

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Molzey »

Nie trzeba od razu inwestować w suche pigmenty, które przecież swoje kosztują.Wystarczy zetrzeć trochę kredki(zwykłej ,szkolnej ,takiej w drewienku) na papierze ściernym i tadadadam,mamy suchy pigment.
"Maczamy" w tym pędzelek,gąbeczkę,patyczek do czyszczenia uszu* i pocieramy miejsce do tego celu upatrzone ;)

*niepotrzebne skreślić....
Awatar użytkownika
Marcin.P
Posty: 60
Rejestracja: sob paź 08 2005, 15:52
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin.P »

Dzieki za porady. Trzeba teraz wykorzystac zdobyta wiedze w praktyce.
Co do klejenia modeli kleje juz od dłuższego czasu tylko ze kolorystyka dostepnych modeli nie zawsze jest dobra wiec postanowilem poeksperymentowac we własnym zakresie. Dzięki za pomoc.
Pozdro
Molzey

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Molzey »

A technika "suchego pędzla" jest koledze znana ?Daje świetne efekty obtarć i
"prześwitywania" metalu spod farby.
Na wszelki wypadek napiszę....Maczamy pędzelek w farbie o kolorze np. aluminium.Następnie wycieramy ten pędzelek w chusteczkę ,czy co tam mamy pod ręką, aż do momentu , w którym nie zostawia on praktycznie śladu na danej chusteczce.
Takowym pędzlem przecieramy następnie miejsce ,w którym ma wystąpić efekt przetarcia farby.(najlepiej wychodzi to na wszelakiego rodzaju krawędziach).Finito.
Powodzenia w eksperymentach.
Awatar użytkownika
Marcin.P
Posty: 60
Rejestracja: sob paź 08 2005, 15:52
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin.P »

A teraz kolejne pytanie jaki kolor byscie zaproponowali do t-34 chodzi mi o zieleń tylko jaką? prosiłbym o humbrola tylko z jakim numerkiem?. Bo ja sie doczytałem te farbki jednak maja najwiecej zwolenników.
Pozdro
Awatar użytkownika
Enzo
Posty: 422
Rejestracja: sob lut 26 2005, 20:48
Lokalizacja: Krosno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Enzo »

Z kolorem do t-34 jest tak: Czołgi sowieci malowali wszystkim, co było podobne do farby. Tak, więc odcień nie jest najważniejszy. Pomaluj kolorem jaki Ci będzie pasował. Ja od siebie proponuje Humbrola 159 - Khaki Drab lub 155 - Insignia Olive Drab. Zdecydowanie szukaj farb matowych lub półmatowych.
Obrazek
Obrazek
Molzey

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Molzey »

Ja swojego pomalowałem Humbrolem nr 102 , bo takiego akurat miałem w domu....Generalnie ,wybierz sobie jakąś zgniłą zieleń i maluj.
Widziałem zdjęcia "teciaków" na których ich barwa mieściła sie w przedziale od "niemalże" brązowej do jasno zielonej. Zależy co Wani w duszy grało i jaką miał farbę na składzie... :D
ODPOWIEDZ