[Dyskusja] Geometria wykreślna*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Stachu B. pisze: Moim zdaniem, ten program "tworzy" sobie zadaną bryłę w trzech wymiarach, nadając każdemu istotnemu punktowi 3 współrzędne
Mi się wydaje trochę inaczej. W zasadzie w przypadku prostszych brył (np. walec, może być ścięty, stożek, toroid który pokazał Jeta) nie ma potrzeby modelowania tego w 3 wymiarach. Nie wiem, czy Siatki tak działają, ale można zrobić specjalizowane algorytmy do każdej bryły. Do stożka jeden, a do graniastosłupa inny. I tutaj oprzeć się na podstawowych wzorach i zależnościach matematyki w 2D, bez uciekania się do wyrafinowanego aparatu. Przykład, który pokazałem wcześniej z książki o GW obrazuje takie podejście. Na tej bazie można wymyślić algorytm, który będzie rysował rozwinięcie (punkt po punkcie) wprost do pliku, czy na ekran. No może nie wprost, ale do jakiejś tablicy, bo jeszcze trzeba to rozsądnie rozmieścić na kartce.
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Coś temat przyschnął :cry: , a mi się przypomniało, że w programie Kreski jest link do strony jego autora. Można tam znaleźć trochę informacji na temat jego działania :D .
Czy ktoś wie coś na jego temat, czy jest dalej rozwijany? Bo na stronie jest wersja z lutego 2004.
Moje modele: archiwum
angus
Posty: 7
Rejestracja: sob lut 12 2005, 16:12
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: angus »

Witam

przepraszam za brak ogonkow

Moze sie przedstawie bo na forum to ja tylko zagladam :) Tomasz Terlecki zwany angusem lub codekingiem, jestem autorem programu Kreski.

Syzyf niejako wywolal mnie mailowo zebym sie wypowiedzial :)

Wlasciwie to nie mam za wiele do powiedzenie w kwesti rozwijania bryl takich jak toroid czy stozek sciety bo nie udalo mi sie to. Zapewne jedna z glownych przyczyn byl moj slomiany zapal, niejako KubaZ ze swoimi Siatkami byly dla mnie jakims czynnikiem sprawczym do stworzenia Kreski ale nie az takim zebym choc na chwilke sie do niego zblizyl. Ciesze sie z tego ze bylem tworca pomyslu na rozrsysowywanie okregow w celu sklejenia ich aby powstalo kolko :)

Jesli chodzi o siatki wykreslane przez Kreski to zdecydowana wiekszosc to rozwijanie oparte na okregu.

Jesli beda chetni to 'glebiej' opisze ktores z rozwiniec.

Co do programu: od czasu ostatniej wersji program 'stoi' i nijak sie rusza :/ Pomyslalem ze jesli jest ktos kto chcialby sie wziasc za taki program to moge mu udostepnic zrodla, nie sa za rewelacyjne, powiedzialbym raczej ze sa tragiczne ale jednak sa :)

pozdrowienia
tomek33@poczta.fm
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Świetnie Tomek, że się odezwałeś. Luuuuudzie!!! Macie niebywałą okazję pogadać z Twórcą programu do rozwijania. Pytajcie!!!
Ze swojej strony chętnie bym poczytał, jak Kreski rozwijają stożek ścięty. W Kreskach można zrobić rozwinięcie stożka ściętego równolegle do podstawy. Ukośnie ścięty to inna bajka. Kształt rozwinięcia jest wówczas bardzo skomplikowany. Można to zrobić w komercyjnych Siatkach albo w programie Cone (też płatny).
Jeśli więc znajdziesz trochę czasu, to napisz o rozwijaniu stożka w Kreskach.
Ja spróbuję sobie przypomnieć mój algorytm na rozwijanie toroidu, ale trochę to potrwa, bo już nieco zapomniałem :D .
Przy okazji:
angus pisze:Ciesze sie z tego ze bylem tworca pomyslu na rozrysowywanie okregow w celu sklejenia ich aby powstalo kolko
Tego fragmentu za bardzo nie rozumiem :roll: To znaczy radość tak, ale nie wiem o co chodzi :lol:
Moje modele: archiwum
angus
Posty: 7
Rejestracja: sob lut 12 2005, 16:12
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: angus »

Syzyf - zobacz w Kreski zakladka kolka, KubaZ spytam mnie wtedy czy moze to wykorzystac (jako bylem pionierem tej opcji hehe) i oczywiscie sie zgodzilem :)
pozdrowienia
angus
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Dzięki Tomek, już wiem o co chodzi. Nie wiedziałem, że masz też swój wkład w Siatki :D .

Zastanawiałem się, czy swój opis dotyczący toroidu wpisać tutaj, czy założyć nowy temat. Jednak doszedłem do wniosku, że założę nowy, bo temat Stacha w zasadzie miał odpowiedzieć na pytanie dotyczące geometrii wykreślnej.
Opis jest tutaj
Moje modele: archiwum
ODPOWIEDZ