[Dyskusja] Geometria wykreślna*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Awatar użytkownika
Stachu B.
Posty: 105
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 13:52
Lokalizacja: Gdańsk

[Dyskusja] Geometria wykreślna*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Stachu B. »

Witam!
Mam pytanie do wszystkich tych, którzy wiedzą coś o dziedzinie wymienionej w temacie - geometrii wykreślnej.
Jak się tej trudnej sztuki nauczyć? Czy są jakieś godne polecenia podręczniki z tej dziedziny?
Pod słowem "nauczyć" rozumiem dojście do takich umiejętności, które pozwolą w miarę sprawnie rozwinąć bryły najczęściej spotykane w modelach: od najprostszych "pudełek", po elementy takie jak kadłuby statków i inne "zakręcone" powierzchnie.
Oczywiście wiem, że istnieją programy komputerowe, które robią to automatycznie (chociażby "Siatki" i wiele innych), ale mnie właśnie interesują matematyczno/geometryczne podstawy działania takich programów.
Wiem z różnych źródeł, że geometria wykreślna jest bardzo trudną dziedziną matematyki (a może czegoś innego? Poprawcie mnie, jeśli się mylę), ale sądzę, że mam wystarczająco dużo wyobraźni przestrzennej, biegłości w liczeniu i cierpliwości, żeby chociaż spróbować ją opanować.
Z góry dziękuję za odpowiedzi,

Pozdrawiam z coraz zimniejszego Gdańska,
Stachu
Awatar użytkownika
Piotti
Posty: 76
Rejestracja: sob lip 03 2004, 14:29
Lokalizacja: W-wa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotti »

Stachu,
Przerabiałem ten temat w szkole (Politechnika Warszawska) Wydaje mi się ze nadzieje które z nią wiązesz maja sie nijak do tego co ona ci moze zaoferować. Ale podobno wiedzy nigdy nie za wiele.
Jezeli potrzebujesz książki to moze "Geometria Wykreślna" Koczego
Awatar użytkownika
Stachu B.
Posty: 105
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 13:52
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Stachu B. »

Piotti pisze:Wydaje mi się ze nadzieje które z nią wiązesz maja sie nijak do tego co ona ci moze zaoferować.
Mógłbyś rozwinąć jakoś swoją myśl?
Od października też będę studentem PG (budownictwo lądowe), więc będę miał okazję poznać podstawy geometrii wykreślnej, ale mi właśnie chodzi o to, żeby poznać więcej niż te podstawy.
Jaco

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jaco »

Witam
Również studiowałem budownictwo i miałem geometrie wykreślną chyba ze 3 semestry i jak dla mnie to nie były podstawy. Począwszy od rzutowania odcinków i prostych do powierzchni rozwijalnych i nierozwijalnych. Niestety dla mnie książki do geometrii były chińszczyzną. Z tekstu niewiele można było zrozumieć.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

StachuB - też mnie ten temat interesuje i jakiś czas temu dorwałem książkę o geometrii wykreślnej (chyba Lewandowskiego), ale nie przebrnąłem przez nią. Znalazłem kiedyś kurs GW w Internecie, ale niestety nie mogę go teraz odszukać :x . Może Tobie się uda.
W każdym razie, jeśli zgłębisz trochę wiedzy w tym temacie i będziesz chciał się czymś ciekawym podzielić, jakimś modelarskim zastosowaniem GW, to chętnie przeczytam.
Pozdrawiam
inżynier :shock:
Moje modele: archiwum
TomekPk
Posty: 62
Rejestracja: pn wrz 27 2004, 15:17

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TomekPk »

Geometria wykreślna :(
Na sama myśl o tym przechodzą mnie ciarki. Mimo iż z rysunkiem i dokumentacją budowlaną miałem do czynienia przez całe technikum to po dwóch zajęciach z tego przedmiotu stwierdziłem, że Politechnika nie dla mnie i rzuciłem studia - czego nie żałuje.

Ale wracając do rzeczy to Stachu powinienem gdzieś mieć jeszcze książki z geometrii wykreślnej. Jak jesteś zainteresowany to daj znać - jakoś się dogadamy.
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

Najlepsza ksiązka: Igor Rydzanicz "Rysunek techniczny i geometria wykreślna" (tytuły były różne, zawartość ta sama, ważny jest autor). Do zdobycia tylko w antykwariatach ale za grosze.
Dobry byłswego czasu skrypr Politechniki Wrocławskiej, niestety, mój egzemplarz gdzieś sięzapodział :(
Awatar użytkownika
Stachu B.
Posty: 105
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 13:52
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Stachu B. »

Dzięki za zainteresowanie tematem!

TomekPK-> jak już zacznę studiować, to się odezwę. Sam jeszcze nie wiem, czy podołam ;-) Ale jeśli podołam, to w przyszłości (za rok, może dwa...) zaprezentuję, jak to działa w modelarstwie.

Pozdrawiam, Stachu
Awatar użytkownika
Plasser
Posty: 20
Rejestracja: wt wrz 20 2005, 23:59

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Plasser »

Stachu B. pisze:Wiem z różnych źródeł, że geometria wykreślna jest bardzo trudną dziedziną matematyki (a może czegoś innego? Poprawcie mnie, jeśli się mylę), ale sądzę, że mam wystarczająco dużo wyobraźni przestrzennej, biegłości w liczeniu i cierpliwości, żeby chociaż spróbować ją opanować.
W geometrii wykreślnej nic się nie liczy, tylko - jak sama nazwa wskazuje - wykreśla się. :)
Liczy się w geometrii analitycznej, ewentualnie w różniczkowej.

Myślę, że trochę niefortunnie postawiłeś problem - powinieneś najpierw jasno zdefiniować CO chcesz osiągnąć, a dopiero to zdeterminuje rodzaj aparatu matematycznego, którego będziesz musiał użyć.
Oczywiście możesz poświęcić następny rok na studiowanie mądrych książek, ale bez zdefiniowanego celu nawet nie będziesz wiedział, czy zagadnienia, na które poświęcasz czas są z Twojego punktu widzenia istotne... Poza tym, czymś zupełnie innym jest opanowanie danej dziedziny wiedzy, a czym innym umiejętność jej zastosowania w praktyce.

Zdefiniuj problem i szukaj rozwiązania. Nie odwrotnie. :)
Awatar użytkownika
Piotti
Posty: 76
Rejestracja: sob lip 03 2004, 14:29
Lokalizacja: W-wa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotti »

Stachu, mam nadzieje ze podołasz i za jakiś czas (myśle ze po 3, 4 roku) mile nas zaskoczysz. Jak znam zycie zrewidujesz też swe wyobrazenie o tym "trudnym" przedmiocie jakim jest GW. I zrewidujesz równiez poglądy na temat tego co ci wiedza z tego zakresu oferuje.
Myślę ze dla przyszłego autora wycinanek znacznie bardziej przydatny będzie przedmiot taki jak "Komputerowe wspomaganie projektowania" i opanowanie programów pozwalających na modelowanie przestrzenne niż zabawy z ołówkiem, cyrklem i linijką ewentualnie sznurkiem i kredą (wersja tablicowa).
GW słuzy do tege by zrozumiec odwzorowanie przestrzeni natomiast komputer i dobre oprogramowanie dadzą ci więcej możliwości, zaoszczędą czas i pozwolą zrobic dokładniej to co chcesz zrobić.
Nie jest moim zamiarem olanie tej dziedziny wiedzy jaką jest GW, ale to co piszesz, brzmi tak jak bys za wszelką cenę ćwiczył mnozenie i dzielenie przy użyciu kartki i ołówka lekceważąc zupełnie kalkulator, który robi to szybciej:)
Powodzenia w nowej szkole. Nie zajmuj się spadochroniarstwem (nic wspólnego z lotnictwem) ani nie zabieraj się za dziekanki (nic wspólnego z córką dziekana, z jego młodą zoną również). No i czekamy na model.
ODPOWIEDZ