[Dyskusja] Pianka*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

bartek529
Posty: 19
Rejestracja: sob lip 16 2005, 10:17

[Dyskusja] Pianka*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bartek529 »

Wyczytałem na tym forum że można pianką wypełniac szkielety statków i potem je szpachlować a teraz pytanie w związku z pianką :
czy jak zużyje pół pianki to czy da się zapobiedz zaschnięciu jej reszty?jak to zrobić? :oops: :roll:
.....:::::karton-rulezzzz:::::..
Awatar użytkownika
_TONY_
Posty: 279
Rejestracja: sob paź 11 2003, 18:51
Lokalizacja: Lębork

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _TONY_ »

Oczywiście - musisz jedynie stosować się do instrukcji

- piankę należy przechowywać w pozycji pionowej
- piankę używa się w pozycji do góry dnem (zbiornik powinien mieć temp. pokojową - chodzi zapewne o ciśnienie w zbiorniku)
- gdy nie będziemy jej używać przez czas dłuższy niż 15min należy wymontować plastikową rurkę i plastikowy kątownik [ ;) ] i przeczyścić je


Jak czyścić ( ja tak robię - w instrukcji nie piszą o tym ;) )

Rozmontowujesz to badziewie na części i przepychasz drutem póki jest nie zaschnięte - próbujesz wyczyścić jak najdokładniej bo było jak najmniej zaschniętej pianki. Gdy to zaschnie bierzesz znowu drut i przepychasz rurki - przedmuchujesz i sprawdzasz ciąg :D \

Należy także oczyścić to miejsce gdzie wmontowujesz rurki zaraz przy ujściu ponieważ tam też zbiera się pianka. Oczywiście przechowując piankę należy nałożyć dekiel i przechowywać w temp od -2 do 25*C ( sprawdź dokładnie)

No i to by było na tyle ;)
==============
.:LIFE IS BRUTAL:.
==============
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Rurki i co tam jeszcze mozna rozmontowac, mylem w terpentynie. Rozpuszcza to swinstwo elegancko zanim oczywiscie nie zaschnie.
Rece, ciuchy i pol pokoju tez bedziesz musial czyscic, wiec lepiej kup sobie duzy baniak terpentyny za wczasu.
_Grzecho_
Posty: 324
Rejestracja: pn cze 06 2005, 21:09
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _Grzecho_ »

Witam. Mam pytanie odnośnie szpachli i pianki. Znalazłem na strychu rozpoczęty rok temu model Ścigacza Okrętów Podwodnych z MM nie pamiętam numeru ale wiem, że z 1977 roku. Szkielet jest naklejony na karton 0,5 mm tak jak pisze w opracowaniu. Szkielet ma 29 cm długości. Czy na tak cienki szkielet można położyć piankę :?: Jeśli nie to jak położyć szpachle bez pianki :?: Może jakieś pomysły
Awatar użytkownika
szpejarz
Posty: 310
Rejestracja: wt mar 04 2003, 21:28
Lokalizacja: Kraków (miasto Królewskie)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szpejarz »

Po prostu musisz wyczyścić wszystko dokładniutko .
Robisz to albo jak radził Marcin terpentynką - albo idziesz do sklepu z klamotami typu pianka - i kupujesz czyścik w sprayu do pianki . Czyścik jest również w sprayu .
Norske Love 1:75 - początek krucjaty 2006 ... a dalej to się zobaczy :)
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

O.5 mm? To dosc cienko. Pianka rosnie dosc gwaltownie. Przy duzym, sztywnym, dobrze sklejonym szkielecie to nie jest problemem ale przy takim malym chyba bym sie obawial, czy cisnienie nie pokrzywi szkieletu.
Byc moze warto kupic taka pianke w arkuszach, juz zachnieta. Nie wiem dokladnie jak ona sie nazywa ale jest zoltego koloru i mozna ja ciac nozem. Ma ona duzo mniejsze oczka, no i mozesz sobie na spokojnie wyciac z niej odpowiednie klocki i dopasowac do szkieletu.
Czemu chcesz pianke szpachlowac? Rozumiem, ze bedziesz kladl poszycie a pianka ma byc tylko zapewnic podparcie?
_Grzecho_
Posty: 324
Rejestracja: pn cze 06 2005, 21:09
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _Grzecho_ »

Model ma być malowany ;-) w całości. No właśnie, też się boje o pokrzywienie szkieletu. Model ma być prezentem dla mojego taty który na tym okręcie służył w wojsku 4 lata..... Badzo chcę mu zrobić niespodziankę :) Chcę, żeby model był jak najwierniejszy oryginałowi ;-)
Witek
Posty: 109
Rejestracja: pn mar 10 2003, 22:11
Lokalizacja: Wałbrzych

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek »

Czy nie lepiej uzywac pianki juz zaschnietej? Ja taka stosuje. Mozna ja znalezc przy budowach supermarketow gdyz jest wykozystuwana do ocieplaniua scian. Tnie sie ja na kostki i wkleja miedzy wregi. Potem tylko papier scierny i gotowe. Pianka ta jest lepsza bo niema w niej dziur. Tak wyglada kadlub z wklejona taka pianka.
Obrazek
Pozdrawiam Witek
-------------------------------
Samoloty, Okrety, Pojazdy
-------------------------------
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Witek przyjął lepszą metodę...gotowy styropian, można kupić w niektórych sklepach budowlanych (na pewno w Kastoramie...) na sztuki, z tym że zwróćcie uwagę na gęstość właściwą styropianu. Im większa tym lepsza, Najlepszy byłby styropian typu FS-30, praktycznie bez porów wewnętrznych, doskonały do ciecia i szlifowania, jest dostępny w wielu grubościach od 10mm do 200mm... Do klejenia styropianu w zastosowaniach modelarskich jest dostępny klej w tubach... (nazwa mi uleciała, bo na budowach używamy innego spoiwa...)

Czyszczenie wszystkiego co zabrudzono pianą rozprężną z puszki należałoby raczej wykonywać acetonem, chociaż terpentyna także się do tego nadaje...
Witek
Posty: 109
Rejestracja: pn mar 10 2003, 22:11
Lokalizacja: Wałbrzych

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek »

Grzesiek to NIE JEST STYROPIAN. Jest to pianka tylko w stanie juz rozprezonym. Styropian sie zabardzo nienadaje gdyz klej butapren i inne na bazie rozpuszczalnika go rozpuszczaja, i pianka bardzo latwo sie szlifuje czego powiedziec nie mozna o styropianie.
Pozdrawiam Witek
-------------------------------
Samoloty, Okrety, Pojazdy
-------------------------------
ODPOWIEDZ