Zawór bezpieczeństwa- agregat lodówkowy*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Daro
Posty: 15
Rejestracja: wt kwie 12 2005, 17:36
Lokalizacja: Szczecinek/ Szczecin

Zawór bezpieczeństwa- agregat lodówkowy*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Daro »

Postanowiłem zbudować kompresor . Użyłem oczywiście agregat od lodówki i zastosowałem zbiornik wyrównawczy -butla od gazu 1 kg! Mam pytanie jakie maksymalne ciśnienie może wytworzyć taki agregat pompując powietrze do zbiornika ? Chcę zastosować zawór bezpieczeństwa , tylko że specjalny do sprężarek zawór bezpieczeństwa jest dostosowany do 8 bar, który znalazłem po długich poszukiwaniach. Czy taki zawór bedzie dobry czy mija się z celem bo agregat nie spręży powietrza powyżej 8 bar w zbiorniku wyrównawzcym?!Szukałem zawór bezpieczeństwa dla 6 bar lub 4 ale nigdzie nie mogę znależc takiego, ktore stosowane są do sprężarek .Czy wiecie gdzie można zakupić zawór bezpieczeństwa do sprężarek dla 6 lub 4 bar? Zastanawiałem się czy będzie sie nadawał zawór bezpieczeństwa,które stosuje się w instalacjach c.o. i grzewczych jest to zawór membranowy dostosowany do 6 bar ale stosowany dla odpływu cieczy pod ciśnieniem .Czy taki się nadaje?
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Zawory ciśnieniowe nie maja konkretnego przeznaczenia. Mierza poprostu ciśnienie i albo załanczaja albo odcinają dopływ prądu do urządzenia, które wytwarza to ciśnienie. Zatem czy to będzie pompa wody czy pompa powietrza to wszystko jedno.
Wyłącznik ciśnieniowy bo taką nazwę to nosi, najszybciej dostaniesz w sklepach zajmujących hydroforami itp. Ustawienie tego instrumentu nie jest skomplikowane. Różnica ciśnień jest regulowana poprzez dokręcanie bądż odkręcanie nakrętek regulujących ściskanie sprężyny.
Nie szalał bym z tym ciśnieniem zakres 2,5-4 bary jest dla potrzeb modelarskich zupełnie wystarczający. Im wyższy dasz górny zakres tym bardziej obciążasz agregat, bo musi on dłużej pracować aby nabić zbiornik. Zatem trzeba ustalić pewny kompromis....
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Daro
Posty: 15
Rejestracja: wt kwie 12 2005, 17:36
Lokalizacja: Szczecinek/ Szczecin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Daro »

Nie chodzi mi o wyłącznik ciśnienia ! Tylko o zawór bezpieczeństwa( inna nazwa zawór przelewowy) , który pod wpływem dużego cińienia otwiera sie( powietrze ucieka ) , dzięki czemu nie pozwala przekroczyć ciśnienia . Vivit ty natomiast masz na myśli bezpiecznik który rozłącza dopływ prądu .
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Daro faktycznie przeoczyłem ten element....przepraszam za zamieszanie
Najlepiej zastosować zawory bezpieczeństwa stosowane w armaturze przyłączeniowej CW,CU,CO,.
Tu masz linki
http://www.afriso.pl/pl/oferta/oferta/01-02.html
http://www.cuprum.gda.pl/gamasan.html

Ceny sie sa kosmiczne choć może trzeba będzie zastosować redukcję.
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
wikin
Posty: 3
Rejestracja: czw cze 16 2005, 10:29
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wikin »

Jestem nowym forumowiczem. Może niewielę wniosę do tego postu, ale: co do ciśnienia jakie może nabić taka sprężarka lodówkowa to ku mojemu zdziwieniu to nawet 10 bar (sam zrobiłem taki kompresor i chula i to nieźle), z mojej strony będzie mała uwaga co do wielkości pojemnika wyrównawczego. 1 Kg to trochę za mało, przy malowaniu na niewiele będzie starczać, i sprężarka będzie się co chwila włączać, a to z kolei może spowodować spalenie jej. Nie możemy zapomnieć też o podłączeniu filtru na stronę ssącą sprężarki np. od malucha, w celu zabezpieczenia sprężarki przed niepotrzebnym zasysaniem śmieci z powietrza. Pojemnik wyrównawczy jakiego ja użyłem to pojemnik po freonie R134 (13,6 Kg), i taki też bym polecał. Jak ktoś będzie zainteresowany mogę przesłać parę fotek. Mogę też postarać się o taki pojemnik wyrównawczy.
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Możesz pokazać takowy pojemnik jakie ma gabaryty ?
Sprawa godna uwagi...!!!!
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
wikin
Posty: 3
Rejestracja: czw cze 16 2005, 10:29
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wikin »

Więc tak jak obiecałem, zdjęcia mojego kompresorka i pojemnika wyrównawczego po zużytym freonie R134a. Dla porównania jego wielkości jest paczka zapałek. Dodam jeszcze potem schemat podłączeń: sprężarki, pojemnika wyrównawczego,wyłącznika ciśnieniowego i rduktora powietrza (muszę to najpierw narysować).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony wt lip 26 2005, 13:32 przez wikin, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
szpejarz
Posty: 310
Rejestracja: wt mar 04 2003, 21:28
Lokalizacja: Kraków (miasto Królewskie)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szpejarz »

Z mojego śledztwa wyszło, że wyłącznik cisnieniowy kosztuje min 120 zł
to drogo - jeśli zważyć , że koszt kompresora to około tyle samo .
Jednak chyba warto zainwestować - ostatnio ( a mój kompresor niestety nie ma żadnych zabezpieczeń ) miałem mały wypadek - rozerwało mi wężyk PCV - i to taki co to miał znosić ciśnienie . W sumie powinienem być szczęśliwy , że rozerwało wężyk w miejsce ....dajmy na to zbiornika wyrównawczego .

:)
Norske Love 1:75 - początek krucjaty 2006 ... a dalej to się zobaczy :)
Daro
Posty: 15
Rejestracja: wt kwie 12 2005, 17:36
Lokalizacja: Szczecinek/ Szczecin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Daro »

Ja zastosowałem jako pojemnik wyrównawczy , butle od gazu turystyczną( z tych małych pojemności)nie jest taka mała sie wydaje . Też mi się wydaje że np, gasnice samochodowe jak to powzechnie sie stosuje są małej pojemności ! Nie wydaje mi się aby agregat się spalił od włączania sie co pewny czas , w wiele starych lodówkach agregat chodzi cały czas i nic się nie psuje ! Po wakacjach powinienem pare fotek pokazać mojego kompresora :lol:
ODPOWIEDZ