Aerograf własnej roboty*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Hugo Boss

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hugo Boss »

czesc

mam pytanko

jestem poczatkujacym modelarzem no i nie stac mnie na aerograf+kompresor... znaczy sie stac mnie tylko na aerograf ten z najtanszych (ok 50zł) i czy mozna go podłączyc do takiej puszeczki ze sklepu komputerowego? :roll:
Awatar użytkownika
Marcin.P
Posty: 60
Rejestracja: sob paź 08 2005, 15:52
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin.P »

Witam
Bedzie ciężko podłączyc musial byś robić specjalne wtyki.
Można kupić butle sprężonego powietrza do aero ale długo tym nie pomalujesz.
Ja zanim przsiadłem sie na kompresorek to używałem opony samochodowej.
U wulkanizatora za grosze nabyłem opone. pompka za 15zł i całkiem fajnie sie malowało.
Pozdro
Awatar użytkownika
zxcvbnm1971
Posty: 413
Rejestracja: pn lut 13 2006, 23:31

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zxcvbnm1971 »

Witam.
@Hugo Boss - najłatwiej jest użyć agregatu np, ze starej zamrażarki lub innego "zdechłego" chłodzącego urządzenia AGD, oczywiście jeżeli uda Ci się taki zdobyć (tylko nie rozwal układu rozruchowego). Możesz użyć wszystkiego, co zapewni właściwe ciśnienie przez wystarczający okres czasu, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Jeżeli jakiś kompresorek dawał by niestabilne ciśnienie (pulsujące) to zastosuj zbiornik wyrównawczy. Jak będziesz robił solidną konstrukcję to fajnym zbiornikiem będzie stara gaśnica, na początek jednak można zastosować nawet węża ogrodowego (kilkanaście - kilkadziesiąt metrów zwinięte w krąg) jeżeli masz pod ręka. W akcie desperacji kiedyś zastosowałem i zadziałało. A jak się zdecydujesz kiedyś na bardziej dojrzałą konstrukcję, to w necie jest sporo opisów, jednak wraz ze wzrostem zaawansowania projektu rośnie też kwota potrzebna na jego wykonanie (oj, sumka może być spora). A droższy sprzęt może i ułatwia życie, ale nie wiem czy dostarcza większej zabawy i satysfakcji.
Roxonn
Posty: 17
Rejestracja: pt lip 15 2005, 22:03

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roxonn »

Wujku Andrzeju dziękuję za udzielenie mi lekcji ortografii zawsze miałem z nią problemy dlatego, że mam dysortografie .
Ze smutkiem muszę stwierdzić, że nie posiadam uprawnień do edytowania poprzednich postów ale obiecuje na przyszłość używać takiego narzędzia jak sprawdzanie pisowni.
oczywiście chodziło mi o aerograf (polonista by się w grobie przewrócił)
Życie jest krótkie, a czasu coraz mniej.
HAMAL

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: HAMAL »

Witam Panów, modelarstwo uprawiam od wielu lat. Temat ciekawy, sam mam nadzieję z niego skorzystać a od siebie mam do zaproponowania takie urządzenie.

Opis budowy - Aerograf modelarski - Samodzielna budowa aerografu
http://modelar.republika.pl/Aerograf_mo ... ografu.htm
Na mojej stronie - Modelarstwo
http://modelar.republika.pl/

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr lip 18 2007, 21:51 przez HAMAL, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

HAMAL ma bardzo interesujące pomysły i - jak widać - dużo bardziej rozbudowane zaplecze techniczne. Ja niestety muszę bazować na skromniejszym parku narzędziowym, więc koncepcja kompresora na bazie pompki rowerowej bardzo mi odpowiada :D .
Zrobiłem taki prototyp z pompki i pokazywanego już pojemnika ze sprężonym gazem (tym razem pustego).
Okazało się, że można go bardzo łatwo napompować do sporego ciśnienia właśnie przy użyciu pompki rowerowej (trzeba wcisnąć "spust" puszki). Można malować aerografem z igieł 0,6 mm przez co najmniej 15 sekund (pompowanie trwa tyle samo, co malowanie), co w zupełności wystarcza na jednokrotne psikanie.
Pompka z puszką połączona jest za pomocą izolacji z przewodu nasuniętego swobodnie na koncówki. Nie mocowalem ich, aby pełniły funkcję zaworu bezpieczeństwa.
Ten zegar na zdjęciu, to ciśnieniomierz do kół w samochodzie - po pomiarze ciśnienia w puszce.
Wreszcie mam darmowe sprężone powietrze :jupi: .
Obrazek
Obrazek
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
kaine
Posty: 61
Rejestracja: sob gru 11 2004, 11:29
Lokalizacja: Szczecin

pompka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kaine »

Witajcie
Przeczytałem ten temat od deski do deski i jutro rano pobiegnę do apteki po garść igieł, pani w aptece na pewno pomyśli że chce dać sobie w kanalik ale no cóż.
Dziś rano przeglądałem starą graciarnie i natrafiłem na kompresor o wymiarach 20x5x5 cm służył on kiedyś do łatania oczek w pończochach, zastanawia mnie czy on ma odpowiednią siłę by wypluć trochę farby. Kompresor ma tabliczkę znamionową ale nie czytelną :( Postaram się zrobić jutro zdjęcie tego cuda i wstawić na forum
Pozdrawiam

dokładam lnk :)
kompresorek ma pedał gazu widoczny na zdjęciu i pokrętło do regulacji cisnienia
http://img88.imageshack.us/my.php?image=d1171xy.jpg
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

Bazter może całego traktora przerobisz na kompresor i podłączysz do niego areograf :haha:
NJM ma też inne znaczenie - Nowa Jakość Malowania :haha:

Pozdrawiam i życzę kolejnych bardzo efektownych pomysłów :)
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Awatar użytkownika
bigtank
Posty: 542
Rejestracja: pn lis 01 2004, 16:35
Lokalizacja: wrocław
x 35

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bigtank »

Hej ..
Najgrubsza igła ( ludzka) z jaką miałem do czynienia to 1.2 mm..Oczywiście są i o wiele grubsze do kroplówek , czy pobierania krwi , nie mówiąc o zwierzęcych :shock: . Hmm , tak czytam o wynalazku aero i sobie przypomniałem że jakieś 25 lat temu zrobiłem z długopisa , nakrętki i buteleczki oraz igły 0.8 - 0.9 (jak najdłuższej i kawałka rurki igelitowej aerograf ktory malował prawie jak profesjonalny ;-) - całkiem poważnie , prosty w uzyciu , łatwy do mycia - ale malowałem sprężarką do lodówki ... Nie mogę znaleźć akurat teraz długopisa starego - koniecznie z odkręcaną , aluminiową końcówką ( tak, taaak - można regulować strumień farby) ale jak mi się znajdzie cuś takiego to wstawię fotki krok po kroku jak toto zrobić w .. no w godzinę ( plus czas na schnięcie distalu)
Pozdrawiam - Andrzej
Już ten momęcik na 7 TP
http://bigtank120.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Jasne, że chętnie zobaczymy Twoją wersję prostego aerografu. Proste jest piękne, a skoro piszesz, że maluje niemal tak dobrze jak profesjonalny, (albo mój z igieł :lol: ) to dawać go tutaj.
Igieł-dysz większych niż 1,2 mm chyba i tak nie ma sensu stosować, bo taki aero będzie miał wydajność pozwalającą na malowanie samochodu :razz: .

Kaine- jak tam idzie malowanie z użyciem Twojej sprężarki?
Bazter - może Piter nie ma racji wstawiając to: :haha:
Ten temat dotyczy aerografu stosowanego w warunkach domowych i przyznasz sam, że traktor jednak nie kojarzy się z małymi wymiarami ;-) . Musiałbyś wrzucić jakieś zdjęcia i opis Twojej koncepcji - może jednak coś w tym jest...
Moje modele: archiwum
ODPOWIEDZ