Paleta kolorów- zrób to sam*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

Paleta kolorów- zrób to sam*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

We wczesniejszym watku wspomnialem o dobieraniu kolorow do wydruku. Jezeli poczytac dyskusje na temat wydruku modeli w domu lub nawet w drukarniach, to mozna odniesc wrazenie ze praktycznie nigdy kolory nie sa takie jak trzeba. Powod tego jest prosty - wiekszosc ludzi ustawia kolory "pod" to co widzi na monitorze. Do tego dochodzi jeszcze kiepska jakosc skanow oraz przeklamania w samym modelu, ktory skanujemy.
Prostym i bardzo skutecznym rozwiazaniem jest dobieranie kolorow za pomoca wlasnej palety kolorow. W profesjonalnym druku stosuje sie najrozniejsze palety, najczesciej drukowane przez producentow farb drukarskich. Nie sa one idealne, poniewaz ostateczny wyglad koloru zalezy rowniez od jakosci papieru na jakim sie drukuje oraz od jakosci folii czy plyt offsetowych uzywanych w druku. Daja one jednak dobre pojecie drukarzowi i projektantowi o kolorze, ktorzy ma sie uzyskac.
My drukujac w domu, jestesmy wlasciwie w duzo lepszej sytuacji. Mozemy sobie na wlasnej drukarce i wlasnym papierze wydrukowac palete kolorow, wedlug ktorej mozemy dobierac kolory w modelu. Taka palte mozemy wydrukowac zawsze kiedy zmieniamy papier w drukarce na inny rodzaj, aby miec prawie 100% pewnosc co do koloru. Zaleta jest rowniez to, ze taka palete mozna wydrukowac z kazdego programu, z ktorego chcemy drukowac. Byc moze niektorzy juz sie przekonali ze ten sam kolor wydrukowany z Photoshopa a Corela wyglada zupelnie inaczej.
Wszystkie drukarki drukuja w 4 kolorach: Cyan - niebieski, Magenta - czerwony, Yellow - zolty i Black - czarny. W skrocie CMYK. To jest tak zwana przestrzen kolorystyczna. Na pewno wiekszosc wie, ze komputery operuja w zupelnie innej przestrzeni: RGB. Mniejsza o to jaka jest roznica, ale warto pamietac ze wlasnie dzieki temu rozdwojeniu jazni mamy takie problemy z dopasowaniem kolorow. Na szczescie wiekszosc programow operuje rowniez wartosciami CMYK a nawet posiada emulacje kolorow CMYK na ekranie.
Tak wiec nasza palete musimy przygotowac wlasnie w kolorach CMYK, ktore beda zrozumiale dla naszego softu i naszej drukarki. A robimy to tak:
1. W dowolnym programie rysujemy szachownice o polu 11 na 11 kwadratow wedlug zalaczonego rysunku. Zaznaczamy pierwszy rzad i nadajemy mu wartosc 0% Magenty. nastepnie zaznaczamy drugi rzad i nadajemy mu 10% Magenty. I tak dalej az w ostatnim rzedzie mamy 100% M.
2. Tak samo postepujemy z kolumnami. Pierwsza kolumna 0% Cyanu, druga 10% i az do ostaniej, ktora ma 100% C.
3. Dodajemy opisy i gory, aby latwo bylo odczytac wartosc koloru.
4. To samo powtarzamy dla nastepnych kombinacji C-Y i M-Y. Powstaje w ten sposob dosc dokladna matryca CMY.
Brakuje nam juz tylko czarnego. Oczywiscie mozna wydrukowac kolejne matryce: C-K, M-K, Y-K, oraz C-M-K, C-Y-K, M-Y-K kazdy w 10 wersjach - odcieniach czerni, ale robi sie z tego niezly bajzel. Mozna to jednak uproscic i wydrukowac skale szarosci na folii do rzutnikow. Taka skale, od 0 do 100% czerni mozemy nastepnie przylozyc do wydrukowanych matryc i odszukac wlasciwy kolor. Tradycyjnie czarny uzywany jest do podkreslenia kontrastow w druku pelnokolorowym, a nie jako samodzielny kolor. Ciemny kolor na zdjeciu to najczesciej mieszanina CM i Y, a czarny wystepuje jedynie jako "podbicie" w cieniach. Po tym, ile czarnego jest na zdjeciu mozna (miedzy innymi) odroznic czy mamy porzadny skan czy gowniany. Dobry skan bedzie mial minimalna ilosc czarnego glownie tam, gdzie znajduja sie cienie. Natomiast skan z buraczanego skanera bedzie po rozbarwieniu caly czarny z odrobina innego koloru tam i owdzie. Tak wiec nalezy dobierac kolory wedlug naszej palety CMY a czarny stosowac z umiarem.
Zycze udanych wydrukow!
Ostatnio zmieniony czw cze 26 2003, 10:14 przez Marcintosh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MBig
Posty: 43
Rejestracja: wt mar 11 2003, 21:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała i Szkocja

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MBig »

Tak się złożyło, żźe mam taką paletę wydrukowaną w drukarni ofsetowej. Jest to zrobione profesjonalnie (jest mi to potrzebne w pracy). Wartości kolorów: C,M,Y od 0 do 100%, K od 0 do 80%. Jest tego kilka kartek. Po podzieleniu kosztów przez ilość (była ostra segregacja) wyszło 35 zł za szt.
Jeśli są na to chętni to proszę o kontakt: mbig@poczta.fm. Pozdrawiam. MBig
W budowie: RWD-13 w trzech osłonach: wieśniacki SP-BMW, SP-BFD i SP-ATJ Wiarus. Wszystkie z aeroklubu bielskiego (aleksandrowickiego).

Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.
ODPOWIEDZ