[Dyskusja] Jak wykonać nity?*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Gutor
Posty: 280
Rejestracja: sob lis 22 2003, 0:08
Lokalizacja: Mysłowice

[Dyskusja] Jak wykonać nity?*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Gutor »

Witam...
Pytanie zawarte w temacie.
Pozdrawiam.
Kryniooo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kryniooo »

Hmmm róznie sie robi nity,zalezy od modelu,a więc niektórzy robią z ziarenek maku ewentualnie jakiegoś w miare drobnego piasku fajnie wygląda zwłaszcza po pomalowaniu,niektórzy łapią sie za tępy szpikulec i nakłuwają tępą stroną po kartooonie i wychodzą nity,a niektórym ręce opadają jak mają zrobić ponad 1000 nitów i mówią eeee tam może jutro :)
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

Kryniooo pisze:Hmmm róznie sie robi nity,zalezy od modelu,a więc niektórzy robią z ziarenek maku
Mak jest niesymetryczny ;P. Zrobiłem podejście i zrezygnowałem.

Rozwiązań jest właściwe tyle ilu modelarzy. Kartoniarze punktują karton z drugiej strony. Gdzies na tym forum jest opisane urządzonko zrobione z zębatki od zegarka.
Saburo nity robi tak:
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopi ... c&start=30

Tu masz opisy nitów metoda 'plastikową'
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... light=nity
Opisany tam patent z farbą przetestowałem, stosując zamiast farby klej (vide MkIV z załącznika)


Dodam jeszcze swoj patent - igła lekarska zeszlifowana na wycinak, takim ustrojstwem wycinam cieniutkie krążki z cieniutkiego plastiku i kolejną igłą (insulinowka 045) nakładam na model. Potem na to kropelka farby i nit dostaje łepek. Różnymi igłami otrzymuję różne srednice nitów
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
Awatar użytkownika
JAH
Posty: 216
Rejestracja: pn mar 10 2003, 10:01
Lokalizacja: Lubliniec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JAH »

Ja jak robiłem nity to wyciskałem karton od niezadrukowanej strony długopisem na to kropelka cyjanopaniu i nit jak malowany - lol
"Nie śmierć rozdziela ludzi, lecz brak miłości"
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

Wydaje mi się że niekwestionowanym autorytetem w temacie powinien być Edmund. Może nam opowie jak te swoje małe Nity robił ? :lol:
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Nie śmiem broń Boże podważać autorytetu Edmunda , trochę jednak napiszę .
W pierwszych modelach nity wykonywałem kładąc , w miejsce gdzie były przewidziane , kropelki Epidianu / przeźroczyste / , po wyschnięciu wystarczyła również kropelka odpowiedniej farbki ... i już . Przykład na zdjęciu .
Z innych klejów też to podobno można robić lecz klej musi być bardzo gęsty aby sie po powierzchni kartonu nie " rozpełzł " .
Obecnie jednak stosuję krążki wycięte z kartonu przy pomocy wycinaków / 0,5 mm /. W zawieszonej obecnie budowie M 11-39 będzie ich parę ładnych setek ... .
Daje to jednak lepszy trochę efekt , są bardziej okrągłe .
Ziarnka maku nie są takie złe ... tylko dzielenie ich na połówki męczy wzrok .
Awatar użytkownika
Budowlaniec
Posty: 44
Rejestracja: wt gru 21 2004, 9:32
Lokalizacja: Tarnogród

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Budowlaniec »

A co jeśli nie widać praktyczie zarysu nitów o strony niezadrukowanej? Mam ten problem w 4 TP Proszę o pomoc własnie do metody wyciskania długopisem bo jakoś ten sposób najbardziej mi sie podoba. Aha i czy jest konieczne zalanie potem tego wgłębienia jakimś klejem ?
Awatar użytkownika
rout
Posty: 299
Rejestracja: wt sty 04 2005, 19:35
Lokalizacja: wroclaw

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rout »

mozesz sobie zaznaczyc od spodniej strony na papierze gdzie sa nity , troche wiecej roboty ale sprawdza sie. przykladasz inna kartke do czesci z nitami , rysujesz pionowe linie tam gdzie sa nity , potem z boku tej czesci rysujesz pozioma linie na jakiej wysokosci sa nity. potem mierzysz co ile mm sa owe nity i tak samo je rysujesz od spodu czesci.
Awatar użytkownika
Nemo
Posty: 66
Rejestracja: śr lis 26 2003, 22:26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Nemo »

Można nakłuwać czymś ostrym i cienkim ,po wykonaniu nita ślad po nakłuciu zniknie.
Paweł Radecki ŁKMK
Awatar użytkownika
Mazter
Posty: 37
Rejestracja: czw lut 03 2005, 19:22

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mazter »

Jest prostszy sposób ołówek lub długopis (nie wypisany) przykładamy część do szyby stroną zadrukowaną (na zewnątrz musi być jasno) powinien wtedy być widoczny zadruk i zaznaczamy jeśli nie ,a odpowiedniego światła to przed lampką trzeba sobie radzić. Czasem karton jest trochę grubszy i nie widać w którym to miejscu dokładnie ale jeśli tak się zdarzy to pomoc jest w odpowiedziach powyżej :)
Obrazek
ODPOWIEDZ