Kadłub statku z pvc - dobór materiału

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
wojtkow
Posty: 12
Rejestracja: ndz lis 12 2017, 12:59
x 1

Kadłub statku z pvc - dobór materiału

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wojtkow »

Jak pisałem w przywitaniu planuję budowę modelu z pvc i hips.

Wybrany przeze mnie obiekt to kabotażowiec m/s Emilia w skali 1/50. Model powstanie w oparciu o plany umieszczone w Modelarzu w 1974 roku oraz o modele kartonowe z Małego Modelarza i GPM.
Aktualnie rozrysowuje wręgi i w związku z tym mam pytanie o dobór grubości materiału. Jaką grubości HIPS najlepiej użyć na pokrycie tego modelu, żeby był sztywny i trwały a jednocześnie, żeby nie przesadzić. Model będzie miał niecałe 90 cm długości i 16 szerokości, więc kolosem nie będzie. Myślałem więc o HIPS 1,5mm na burty (pokrycie słomkowe + spory płat w jednym kawałku na płaskim dnie) i 1mm na pokład, ale boję się czy nie będzie to zbyt mało.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: Kadłub statku z pvc - dobór materiału

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

viewtopic.php?f=27&t=9107&start=30
Spójrz kolego do mojej relacji, podałem jaką grubość zastosowałem przy budowie w modelu o bardzo zbliżonej długości.
wojtkow
Posty: 12
Rejestracja: ndz lis 12 2017, 12:59
x 1

Re: Kadłub statku z pvc - dobór materiału

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wojtkow »

Dziękuję bardzo, wzoruje się na Twoim modelu, choć pokład zrobię z cieńszego HIPS z uwagi na jego złożony kształt: poprzeczną wypukłość i wzdłużne wklęśnięcie (wznios).
Przy okazji, gdyby ktoś kiedyś chciał pójść moją drogą a ja poległbym na starcie: model z Małego Modelarza jest fatalny, w ogóle nie pasuje do planów i na pewno nie jest w skali 1:100. Natomiast model GPM po zeskanowaniu pasuje do zeskanowanych planów z Modelarza z dokładnością do dziesiątych części milimetra i pomógł już mi odkryć mój błąd w odczycie wysokości kadłuba w sekcji środkowej (bazowałem na mało dokładnych, bo zlewających się, rzutach wręg zamiast odczytać ich wysokość z przekroju poprzecznego.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

Re: Kadłub statku z pvc - dobór materiału

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

model z Małego Modelarza jest fatalny, w ogóle nie pasuje do planów i na pewno nie jest w skali 1:100. Natomiast model GPM po zeskanowaniu pasuje do zeskanowanych planów z Modelarza z dokładnością do dziesiątych części milimetra i pomógł już mi odkryć mój błąd w odczycie wysokości kadłuba w sekcji środkowej (bazowałem na mało dokładnych, bo zlewających się, rzutach wręg zamiast odczytać ich wysokość z przekroju poprzecznego.
Nie bardzo rozumiem dlaczego chciałeś bazować również na modelu z MM skoro masz także model z GPM-u, który choćby nie chciał to i tak byłby o niebo dokładniejszy i bardziej szczegółowy niż MM, który powstał w zupełnie innej epoce.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
wojtkow
Posty: 12
Rejestracja: ndz lis 12 2017, 12:59
x 1

Re: Kadłub statku z pvc - dobór materiału

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wojtkow »

Chciałem bazować na obu modelach porównując je i wyciągając jakieś dodatkowe rzeczy. Dodatkowo miałem Modelarza i Małego Modelarza, a model GPMu musiałem kupić. Ten model z MM nie jest taki stary, to jest 98 rok a nie jakaś prehistoria.
Tak czy siak nic mnie to nie kosztowało poza policzeniem wymiarów więc jakoś to przeżyję ;)
ODPOWIEDZ