Druk 3d , czyli moje akcesoria i dodatki

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Łukasz_c
Posty: 1
Rejestracja: pt mar 31 2017, 9:57

Druk 3d , czyli moje akcesoria i dodatki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz_c »

Z racji tego ,że drukarka 3D gości u mnie dość długo postanowiłem wykorzystać ją do czegoś bardziej przydatnego. Jak wiadomo budowa powtarzalnych elementów np. w modelach kartonowych jest dość pracochłonna i monotonna. Dlatego postanowiłem poeksperymentować z technologią druku 3d na początek do zbudowania akcesoryjnych kół do kartonowego spalinowozu serii SM42 ( angraf 1:25 i przeskalowany do 1:45 ). A teraz do rzeczy. Fotki przedstawiają projekt oraz wydrukowany model, ostatnie zdjęcie przedstawia surowy wydruk w skali 1:25.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Koła w zerówce wychodzą bardzo dobrze, wymagają jedynie minimalnego nakładu pracy wykończeniowej.
Projektując dany element należy uwzględnić przede wszystkim skurcz materiału po wydruku, a sam proces materializacji projektu jest dla ludzi cierpliwych. Przykładowo powyższe koło to 75 minut pracy drukarki. Czasem warto podzielić obiekt na kilka mniejszych, aby zapewnić lepszą jakość wydruku np. dla kół ET22 gdzie elementy sprzęgła drukowałem osobno a następnie łączyłem w całość na wcisk
Obrazek
Myślę, że wydruk 3d to ciekawa alternatywa dla pozostałych technik modelarskich. Wiadomo, że czasem lepiej coś odlać z żywicy czy wytrawić, ale uwierzcie, że osobiście nie widzę niczego lepszego do budowy prototypów. Robisz projekt, kalibrujesz maszynę i drukujesz. A koszt też nie jest bez znaczenia, bo mając własny sprzęt koszt wydruku to kilkadziesiąt groszy dla powyższych modeli, a nawet zakup własnej drukarki nie wymaga posiadania astronomicznych kwot.
Nie ukrywam, że projektuję i wykonuję na zlecenie drobne elementy, ale nie w sposób komercyjny i nastawiony na ogromny zarobek dla znajomych modelarzy kartonowych. Moją działalność określiłbym mianem pół wolontariatu, bo zazwyczaj jedynym kosztem jest zużyty materiał i energia elektryczna. I oczywiście powyższe słowa to w żadnym wypadku reklamowanie się czy chęć zdobycia ogromnej ilości klientów , bo na pewno część osób widziała moje prace na znanym portalu aukcyjnym ;)
To tyle na dziś :)
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: Druk 3d , czyli moje akcesoria i dodatki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Niestety nie tylko jakos wydruku jest bardzo slaba, ale rowniez i sam projekt (niewiele ma to wspolnego z rzeczywistoscia). Polecam Ci wglad na strone kolegi Mario, abys zobaczyl jak takie elementy powinny wygladac: http://blog.mariomodelario.eu/ . Wydaje mi sie ze posiadasz drukarke o slabych parametrach stad kiepskiej jakosci wydruk i uproszczony projekt.
No i tu porownanie tego samego kola, ktore Ty prezentujesz. http://mariomodelario.eu/kola-do-lokomo ... -p-22.html
ODPOWIEDZ