[Technika] Drewniane pokłady statków i okrętów*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

[Technika] Drewniane pokłady statków i okrętów*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Niejeden modelarz budujący repliki statków lub okrętów spotkał się nie raz z problemem zdobycia odpowiedniego gatunku drewna do ułożenia pokładu by ten jak najwierniej oddawał pokład na oryginalnej jednostce.
Chciałbym wszystkim zwrócić uwagę na alternatywną metodę wykonania takiego pokładu zastępując drewno powszechnie dostępnym materiałem jakim są obrzeża meblowe, które to produkowane są chyba we wszystkich możliwych kolorach imitujących różne gatunki drewna.
Obrzeża te z reguły sprzedawane są w odcinkach o długości 5 metrów i szerokości 20 milimetrów zwiniętych w rolkę, koszt takiej rolki to przeważnie kwota do 10 zł.
Tak wygląda taka rolka
Obrazek

TUTAJ możecie zobaczyć w ilu różnorodnych kolorach produkowane są takie obrzeża.

Wykonując taki pokład tniemy najpierw pasek obrzeża na odcinki długości takiej jakie mają mieć deski w naszym modelu
Obrazek

następnie takie odcinki tniemy na paski o szerokości takiej jak deski pokładu
Obrazek

tak przygotowane deseczki pokładu naklejamy w odpowiednich miejscach smarując je punktowo klejem
Obrazek
i po ułożeniu wszystkich uzyskujemy taki efekt
Obrazek

następnym krokiem jest zrobienie fugi między deskami, bierzemy więc kredkę w kolorze takim w jakim ma być fuga i malujemy nią pokład
Obrazek

następnie rozcieramy kredkę po pokładzie - można nawet zrobić to palcem
Obrazek

i wycieramy to wszystko lekko zwilżoną szmatką uzyskując taki efekt
Obrazek Obrazek

Dodam jeszcze dwie fotki fragmentu pokładu wykonanego tą techniką

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz cze 26 2011, 11:58 przez Tomasz D., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
GreyDot
Posty: 17
Rejestracja: pn wrz 15 2008, 10:46
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GreyDot »

Dodam ze alternatywnie, w sklepach typu Castorama itd. można też kupić okleinę samoprzylepną imitującą różne gatunki drewna. Jest cieńsza niż obrzeża meblowe i nie wymaga prasowania. Dużą zaletą jest możliwość kupowania jej na metry z rolek od 50cm szerokości wzwyż.
Niektóre okleiny posiadają także delikatną fakturę (rowki) tak więc trzeba mieć na uwadze efekt wizualny w odniesieniu do skali.

Dodam jeszcze ze taką okleinę da się ciąć ploterem tnącym ;-)
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

GreyDot nie wiem czy próbowałeś robić pokład z takiej samoprzylepnej okleiny ale nie jest to proste bo ona jest elastyczna.
Ostatnio zmieniony śr lip 21 2010, 15:56 przez Piterski, łącznie zmieniany 1 raz.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

I nie występuje w takiej ilości kolorów drewna.
Awatar użytkownika
GreyDot
Posty: 17
Rejestracja: pn wrz 15 2008, 10:46
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GreyDot »

Ja stosuję ją do imitacji podłóg, parkietów we wnętrzach i okładzin elewacyjnych w modelach budynków więc u mnie ma trochę inne zastosowanie. Ja kleję na powierzchnię twardą i nie naciągam żeby uniknąć kurczenia ale przy klejeniu na karton pewnie zachowuje się inaczej.

Co do dostępności kolorów to oczywiście paleta jest uboższa ale coś za coś :)
ODPOWIEDZ