[Dyskusja] Właściwości lakieru Nitro*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Wcześniej podałem link do zdania, że Nitrocellon to po prostu rozcieńczony Capon. Jest duża szansa, że to nieprawda i te lakiery mają całkiem inne właściwości. W każdym opisie Nitrocellonu jest wzmianka o jego wybitnych właściwościach do kurczenia się. W przypadku Caponu cisza.
Jest też lakier Kapon, a właściwie dwa: jeden akrylowy wodorozcieńczalny a drugi taki jak Capon ;-)
Natrafiłem jeszcze na opis oklejania modeli papierem japońskim, gdzie autor sam robi Nitrocellon. Z czego?
Oczywiście z Cellonu zalanego rozpuszczalnikiem nitro :lol:

Myślę, że rozjaśniłem nieco temat lakierów :haha:
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Sądzę że to dobre miejsce aby wspomnieć jeszcze o jednej właściwości Nitrocellonu. Miałem okazję wykorzystywać go do usztywniania batystu na żagle. Polecam, nie zauważyłem żadnych niepożądanych skutków traktowania lakierem materiału. Ostatnio miałem potrzebę przyklejenia skrawka materiału do kartony i z różnych względów nie można było zastosować klejów. Nitrocellon okazał się bardzo dobrym środkiem do tego celu. Poniżej zdjęcie próby jaką wykonałem. Materiał jest syntetyczny najpierw przyklejony a później pomalowany.

Obrazek
ODPOWIEDZ