[Pytanie] Lupa nagłowna- zalety vs wady*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

[Pytanie] Lupa nagłowna- zalety vs wady*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Zastanawiam się nad kupieniem tzw. lupy nagłownej :okularnik: .
Używanie zwykłej lupy jest czasami trochę kłopotliwe i patrząc jednym okiem trudno ocenić dystans. Używam wtedy zwykłych okularów +4D i one dają obraz na obie gały, co jest dość wygodne. Jednak powiększenie jest czasem zbyt małe.
Te lupy nagłowne mają wymienne okulary od x1,5 do x3,5 i można zakładać po 2 pary, co niby zwiększa powiększenie.
Przykłady z Allegro:
http://www.allegro.pl/item455167328_lup ... 81001.html

http://www.allegro.pl/item456005765_nag ... rofes.html

http://www.allegro.pl/item457127031_lup ... lenie.html

Dlatego chciałem zapytać, czy ktoś ma ten nieco pokraczny :lol: wynalazek i na ile jest to przydatne?
W jakiej odległości musi być przedmiot przy maksymalnym powiększeniu i czy dają efekt trójwymiarowości?
A jeśli są przydatne, to może jest jakiś "myk" na który trzeba by zwrócić uwagę przy zakupie, sprawiający że jedne są lepsze od innych?
A może nadaje się to tylko do straszenia teściowej :haha:
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
danyf
Posty: 40
Rejestracja: sob paź 22 2005, 18:22

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: danyf »

Właściwie to przedstawiłeś linki do moim zdaniem tych sanych przemoitów
Akurat zakupilem ten przedmiot swego czasu
Moje wrażenia:
lupy owszem... powiekszają
ale jak dla mnie to możliwa jest max lupa nr 2 i kombinacja 1+2
lupa 3 i 4 wymusza takiego wielkiego zeza ze maksymalnie udalo mi sie jej uzywac mniej niz 5 minut
przy kombinacji soczewek 1+2 najdalej udało mi się obserwować przedmoin na 25 centymetrów
A im 'silniejsza' lupa tym odległość się zmniejsza
jesli interesuja cie bardziej dokladne pomiary to jutro moge ich dokonac bo dzisiaj ogniskowa moich oczu zmienia sie z kazdym kieliszkiem ;)
marek d
Posty: 389
Rejestracja: pn lip 02 2007, 17:55
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.
x 22

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marek d »

Witam. Mam i używam taką z pierwszego linka. Przyzwyczaiłem się i nie umiem pracować z blaszkami PE bez tego wynalazku. Szkła nr 1. Ja polecam.
Pozdrawiam Marek.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Syzyf, mam i używam bardzo podobne gogle do tych z trzeciego linku. Nie wyobrażam sobie bez nich. Pierwsza czynność jaką robię kiedy siadam do warsztatu, to właśnie nałożenie gogli. zdejmuję je dopiero kiedy odchodzę na dłużej. Można w nich pracować bez patrzenia przez szkła, zwyczajnie odchyla się ją do góry. Z drugiej zaś strony można ze szkłami zjechać aż pod nos i patrzeć bardzo nisko. Obok lampy bezcieniowej, to najlepsza pomoc wzrokowa z tych ogólnie dostępnych. Szczerze polecam. I jeszcze jedno – w porównaniu do zwykłych okularów, nie powoduje bólu oczu.

Edit:
Na szczegółowe pytania jest mi trudno odpowiedzieć, ponieważ moje gogle mają nieco inne osiągi. Tak czy inaczej mała lupka + szkła dają największe powiększenie widoczne ostro z odległości 4cm jednym okiem, czyli tylko do podglądania. Do pracy służą oba szkła razem albo pojedynczo, bez okulara. Odległość przedmiotu od szkieł jest w granicach od 12cm do 18cm. Mówię oczywiście o moich, takich

Edit #2
Przestraszyć można się dopiero wtedy, kiedy teściowa je włoży :boje:

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Dziękuję bardzo za pomoc :razz:
Czyli jednak wynalazek przydatny aczkolwiek nie ma co się za bardzo pazernić na duże powiększenia. Chyba zdecyduję się na podobne do Rutkowych, bo mają bardziej zwartą budowę, boczną ochronę przed refleksami światła a powiększenie wystarczające.
Nie wiem na ile przydatne jest oświetlenie, ale raczej wybiorę model z żaróweczkami. Z tego co przeczytałem, światło "białych" diod jest niebieskawe i ma wąskie widmo przez co męczy wzrok.
Po zakupie wpiszę tutaj kilka zdań z wrażeń z użytkowania.
Dzięki :pice:
Moje modele: archiwum
szelmek
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 14 2003, 22:31
Lokalizacja: Pruszków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szelmek »

Nie kupuj na allegro, to trzeba najpierw przymierzyć. Bardzo istotne jest rozstaw osi optycznych szkieł.
Kiedyś moja luba kupiła mi takie coś w prezencie założyłem raz na 2 minuty niezależnie od włożonych szkieł dostawałem zeza i na dokładkę przez parę godzin miałem zawroty i bolała mnie głowa.

Potem zdarzyło mi się przemierzyć u kumpla coś bardziej profesjonalnego z możliwością różnych regulacji, zero efektów ubocznych.
Wszyscy chcą Twego dobra, nie daj go sobie odebrać,
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Alpe4, tam od was np. TUTAJ
Szelmek, o jakim bardziej profesjonalnym sprzęcie piszesz i o jaką regulację Ci chodzi? Bardzo chętnie zobaczył bym jakiś link do takiego sprzętu.

Ból głowy może wynikać ze zbyt ciasno dopasowanej opaski trzymającej okulary. ból oczu natomiast, ze zbyt małej odległości szkieł od oczu. Im większa odległość szkieł od oczu tym mniejszy ból, albo żaden. W przypadku gogli o których pisałem, nie ma żadnego bólu głowy ( opaska zapina jest na rzepy i można ją dopasować, tak aby nie ściskała głowy). Bólu oczu też nie ma, ponieważ w porównaniu do zwykłych okularów, spora odległość szkieł od oczu eliminuje taką możliwość. Znam więcej osób, które używają te gogle. nikt nie narzeka na żaden ból, zez ani inne dolegliwości.

Najbardziej wygodne powiększenie do pracy jest w granicach od 2 x - do 3 x . Ręce i narzędzia swobodnie mieszczą się między goglami a blatem. Ze skali 1:200 robi się nagle 1:100 albo mniej. Dzięki takiemu sprzętowi można wyeliminować większość baboli, które widać dopiero na zdjęciach w powiększeniu. Gdyby każdy zainwestował w taki sprzęt, jestem w stanie twierdzić, że przynajmniej pięćdziesiąt procent modeli prezentowanych na forum wyglądałaby znacznie lepiej.

Jeżeli ktoś zna lepszy, bardziej profesjonalny, bardziej wygodny sprzęt, (pomijając kamerę i monitor), to bardzo proszę o link, bo chętnie taki sprzęt kupię.

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
szelmek
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 14 2003, 22:31
Lokalizacja: Pruszków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szelmek »

Rutek: Linku nie dam, bo nie znalazłem podobnego chociaż szukam (fakt, że niezbyt intensywnie) od dość dawna dla siebie.
Zestaw, który miałem okazję testować u kumpla pochodzi z tych dość niedawnych czasów, gdy jeszcze istniały sklepy w których można było kupić rzeczy nieprodukowane w Chinach.
Wracając do tematu. Chodzi mi o rozstaw soczewek związany z rozstawem źrenic. Lupa (Chińska tandeta), którą miałem, miała jak dla mnie ten rozstaw o jakieś 3cm za mały.

aple4: w moim przypadku nie jest problemem znalezienie sklepu, przejście pasażem Centralnego w 5-6 sklepach coś takiego mają. problem polega na tym że nie znalazłem wartego zakupu.

Dlatego używam czegoś takiego http://gsmcenter.pl/os/product_info.php?products_id=78
Wszyscy chcą Twego dobra, nie daj go sobie odebrać,
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Szelmek, zrób chociaż zdjęcie tego kumplowego sprzętu. Ciekaw jestem jak to wygląda. Może po tym wyglądzie gdzieś dojdziemy.
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Szelmek, nie ma pośpiechu. interesuje mnie wspomniana przez Ciebie możliwość regulacji. może jeżeli będzie to możliwe, to nazwa firmy. Dzięki!

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
ODPOWIEDZ