Zmiana skali, skaner i co dalej?*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aqws9
Posty: 24
Rejestracja: wt wrz 12 2006, 15:41
Lokalizacja: Rybnik

Zmiana skali, skaner i co dalej?*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aqws9 »

Mam takie pytanie... a dokładnie jak zmniejszyć model z 1:45 do 1:87 ?? Zeskanowałem wyciannkę i ... no właśnie jak to wydrukować aby otrzymać 1:87 ...
Pozdrawiam Błażej

Warsztat:
Dworzec Rybnik 1856r.
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Wycofali matme ze szkol?

Podziel 45 przez 87 i wyjdzie ci przelicznik, ktorym potem przeskaluj swoj skan.
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Wydrukuj 51.7%. A jak chcesz mieć pewność to weź jakiś wymiar, pomnóż przez 45, podziel przez 87 i zobacz czy się zgadza.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
KayFranz
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 12 2004, 20:17
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: KayFranz »

Nie takie hop...
Oprócz zwykłego przeskalowania jeszcze o czymś trzeba pamiętać. Przeanalizuj wycinankę, zobacz gdzie jest uwzględniana grubość papieru lub kartonu - np. we wcięciach, oklejkach. Zmniejszysz o połowę wymiary, to i np. wpusty w szkielecie kadłuba czy skrzydła będą mniejsze. I albo podkleisz cieńszym kartonem (co jest w mniejszej skali sensowne), albo powiększysz graficznie wpusty. Gorzej gdy nie masz pola manewru z grubością papieru.
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

I na koniec zmierz na wydruku czy wymiary się zgadzają - tak wzdłuż jak wszerz...
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
aqws9
Posty: 24
Rejestracja: wt wrz 12 2006, 15:41
Lokalizacja: Rybnik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aqws9 »

Marcintosh pisze:Wycofali matme ze szkol?

Podziel 45 przez 87 i wyjdzie ci przelicznik, ktorym potem przeskaluj swoj skan.
Ehh... Panowie... ja nie pytam jak przeliczyć skalę... bo to nawet u mnie wszkole było ;) tylko jak to wydrukować na komputerze?? Jakim programem? To znaczy zeskanowałem wycinankę w maksymalnej możliwej rozdzielczości i wyszło mi z tego plik wielki jak plakat... o ile wydrukować to jeszcze raz na a4 potrafę (tylko po co mi kopia) to nie mam pojęcia jak to wydrukować aby zająć te 51,7% kartki i wyszło mi 1:87... próbowałem w paincie, ale to porażka... a programy dołączone do drukarki (Canon mp520) nie mają takiej opcji gdzie by się wpisywało wielkość wydruku w % .... :roll:

Może polecicie jakiś darmowy program z internetu, albo coś taniego do grafiki z możliwością takiego wydtuku??

Z góry dzięki... ;-) Pozdrawiam.
Pozdrawiam Błażej

Warsztat:
Dworzec Rybnik 1856r.
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Przeskalować możesz w nawet wordzie, ale polecam programy typu corel, gimp i inne podobne do grafiki rastrowej lub wektorowej
ODPOWIEDZ