Jak zrobić klej?, czyli NITRO + styropian*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
skubi

Jak zrobić klej?, czyli NITRO + styropian*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skubi »

Witam !

Nie wiem czy kiedyś spotkaliście się z takim klejem własnej roboty, w każdym razie opiszę o co mi chodzi :)
Kiedyś w zamierzchłych czasach, gdy chodziłem jeszcze do szkoły podstawowej, na zajęciach ZPT (Zajęcia Praktyczno-Techniczne) kleiłem swój 1 model :). Był to jakiś okręt, nietety pamięc zawodzi jaki, ale nie w tym rzecz, chodzi o klej. Mianowicie, mieliśmy takiego pana od ZPT, który był niesamowitym wynalazkiem :) otóż wynalazł on dla nas klei własnej roboty .....
Ciekawi Was choć trosze ? :)
No OK, kontynuuję .....
Otóż, klej robi się tak: do niewielkiego słoiczka szklanego wlewamy ok 1/5 jego zawartości rozpuszczalniku (np. NITRO), i do tak przygotowanego słoiczka wrzucamy zgromadzony uprzednio STYROPIAN, najzwyklejszy pod słońcem stryropian ..... no i go tak wrzucamy, wrzucamy, wrzucamy (małymi kawałeczkami), aż rozpuszczalnik już nie będzie w stanie go pożreć :) i takim oto sposobem otrzymujemy super klej.
Poświadczyć za ten wynalazek mogę osobiście, trzyma jak złoto, i jest trwały na wiele lat ..... wady ? Hmm..... poza miłym zapaszkiem :) chyba tylko niktiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ;) które robią się przy nakładaniu kleju na karton .......

To tyla narzie ..... ie wiem czy kiedyś słyszeliści eo czymś takim, a może stosowaliście, w każdym razie ja opisałem swoje doświadczenie .........

pozdrawiam i do następnego razu ....
Awatar użytkownika
szpejarz
Posty: 310
Rejestracja: wt mar 04 2003, 21:28
Lokalizacja: Kraków (miasto Królewskie)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szpejarz »

swego czasu domorośli hydraulicy robili w ten sposób klej do rur PCV
Norske Love 1:75 - początek krucjaty 2006 ... a dalej to się zobaczy :)
Awatar użytkownika
messer
Posty: 712
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Bawiłem się w ten sposób w zamierzchłych czasach, ale jak sobie przypomne te zapachy....butapren przy nim to delicje ;-)

Ale swoją drogą klej całkiem niezła moc miał, tylko brudził niemiłosiernie...
Awatar użytkownika
dniziol
Posty: 35
Rejestracja: pn sie 25 2003, 0:07
Lokalizacja: Słupsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dniziol »

Robilem podobny klej, tyle ze zamiast styropianu wrzucalem kawalki plastiku np. pozostalosci z modelu plastikowych, ramki itp... tez niezle trzymal :)
Tylko papier :)
F-22

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: F-22 »

chyba jednak pozostane przy wikolu :) ale sposob ciekawy :)
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 688

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

ja robiłem klej wrzucając do rozpuszczalnika nitro połamane piłeczki do pingponga. Też wychodził super klej. Było to wtedy gdy łatwiej można było dostać kawę niż butapren. A z racji szerokiej współpracy międzypaństwowej z ChRLD owe piłeczki były podstawowym asortymentem sklepów sportowych. Teraz jest masa dostępnych produktów gotowych dobrej jakości więc nie ma potrzeby samodzielnej produkcji - i niech tak zostanie. A wytwarzanie różnych specyfików samemu - pewnie że można - kleju by mi sie nie chciało, ale gotowej szpachlówki prawie nie używam. Tylko talk techniczny + emalia.
A pamiętacie taki klej "Lepkol"?
pzdr Grzegorz
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Rozpuszczałem również styropian w celu otrzymania lakieru. To to samo tylko mniej się go rozpuszcza.
ODPOWIEDZ