[technika] Zwijanie rurek na ciasno*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Reynevan
Posty: 118
Rejestracja: pn lut 18 2008, 21:46
Lokalizacja: Wilno - Litwa

[technika] Zwijanie rurek na ciasno*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Reynevan »

Panowie, poratujcie proszę.

Kleje modele już kilka miesięcy, a ciągle mam problem z ciasnym zwijaniem rurek. Nie chcę też zaśmiecać forum. ale jakoś nigdzie nie znalazłem dobrych rad, albo nie tak jak trzeba je zrozumiałem. Dotychczas zwijałem rurki w ten sposób, że brałem drut 0,5-1mm, przyklajałem go do samego początku elementu super glue. Gdy klej wysychal, zwilżałem element lekko wodą lub BCG i oklejałem naokoło drutu. Nadmiar drutu później scinałem. Ale technika ta jest daleka od ideału i ciągle nie mogę sie nauczyć formowac te cholerne ciasne rurki. Podejrzewam, że jest prosty sposób na to. Proszę szanownych kolegów o pomoc.
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

To czy rurki da sie ładnie skręcić zależy przede wszystkim od kierunku włókien w papierze. W jedną stronę się zwija ładnie, a w druga się załamuje.
Ja zwijam rurki zawsze na 2 razy, najpierw do środka zwoju idzie ta części która finalnie ma być na zewnątrz, potem rozwijam i zwijam już jak należy. Rurka jest wtedy ciasno zwinięta i nie rozwija się. Z góry i dołu daję kropelkę gluta i rurka gotowa.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
piotter
Posty: 203
Rejestracja: ndz lis 20 2005, 14:42

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotter »

Niezłym i sprawdzonym przeze mnie sposobem jest zwijanie rurki z naddatkiem od "środkowej" strony. Taki naddatek odcina się po wstępnym uformowaniu i jest OK.
Jeszcze jeden sposób : rurkę uformuj najpierw tak żeby miała o wiele większą średnicę i potem to już tylko parę(naście) razy zwiń ją coraz mocniej bez rozwijania - wystarczy posmarować klejem tylko brzeg.
Jeśli rurka jest malowana to dobrze jest ją skleić z cieńszego papieru , np do drukarek - im cieńszy tym lepszy bo się nie rozwarstwia.
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Myślę że zdjęcie coś Ci podpowie :

Obrazek


Na zdjęciu dwie wersje :

- na zwiniętą wcześniej tulejkę z papieru zeszytowego ( naklejamy kolorowy kartonowy fragment przyszłej tulejki z wycinanki i po lekkim przeschnięciu zwijamy na kleju do końca ,

- do kolorowego paska doklejamy odpowiedniej szerokości pasek papieru zeszytowego ( zakładka na 1 mm ) i zwijamy.

Wszelkiego rodzaju tulejki zwijamy ciasno bez kleju , odwijając ostatnie dwa lub jeden milimetr i tylko tam nanosząc klej . Tulejki na zdjęciu klejone wyłącznie BCG i jak widać nic w ich wnętrzach nie trzeba pozostawiać . Jak chcesz koniecznie jeszcze wzmocnić to do środka można wkroplić cyjanogluta . Średnica tej igły na zdjęciu to chyba 0,8 mm a tulejka po zwinięciu ma mniej niż 2 mm .

Wujek .
ODPOWIEDZ