Masa papierowa- techniki wykonania*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Szary Wilk

Masa papierowa- techniki wykonania*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szary Wilk »

Witam wszystkich.
Kupiłem dzisiaj opakowanie masy papierowej. Jak pisza w instrukcji masę nakłada sie warstwami, nadaje sie również do wykonywania małych form rzeźbiarskich. Po wyschnieciu mozna obrabiać poprzez piłowanie, szlifowanie oraz malować.
Czy ktoś z Was robił coś z tego ustrojstwa?
:shock:

Robert B.
Aviator
Posty: 477
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:49
Lokalizacja: Warszawa,

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Aviator »

Ja znam tylko tzw. papier mache czyli nakładany warstwami na klej papier. A jaki toto ma skład i czym się nakłada?
Aviator
И смешно и вярно!!!
www.facebook.com/andrzej.maciejczak
Szary Wilk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szary Wilk »

Opakowanie 0.42kg, wyglada jak ciasto w szczelnym worku. co do składu - pewnie papier i woda albo cos w tym rodzaju. Cena 7,70.
Piszą, że można nakładac rękami, ale nalezy je zwilzyć wodą.
Fokker
Posty: 38
Rejestracja: wt mar 11 2003, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fokker »

Jak ktoś ma ochotę to podaję przepis na masę papierową z książki wyd Iskry W-wa 1957:
........jakikolwiek miękki papier szarpie sie na małe kawałeczki, wkłada się w metalowe lub gliniane naczynie i zalewa gorącą wodą. Naczynie zakrywa się, owija szmatami i ustawia na dobę w ciepłym miejscu. Na drugi dzień rozmoczony papier podgrzewa się na ogniu, aż do wrzenia, mieszając drewnianą łopatką.Zagotowany papier wkłada się następnie w woreczek, odciska wodę i palcami formuje niewielkie kuleczki, które muszą dobrze wyschnąć. Suche kuleczki rozciera się na proszek.
Aby otrzymać masę papierową do pewnej ilości proszku dodaje się mniej więcej taką samą(wagowo) ilość tłuczonej i dobrze przesianej kredy, cztery do pięciu razy mniejszą ilość mąki ziemniaczanej oraz około dziesięć razy mniejszą ilość kleju stolarskiego. Proszek papierowy i kredę zsypuje się razem i dokładnie miesza. Z mąki przygotowuje się klajster dodając do niego nieco rozpuszczonego kleju stolarskiego. Mieszaninę tę wlewa się do naczynia z proszkiem otrzymując niezbyt gęste ciasto. W razie potrzeby można dodać gorącej wody."
To tyle.Świetny materiał do dioram-nierówności terenu,itp. Po wyschnięciu robi się to bardzo twarde i można to malować.
Pozdrawiam Fokker(samoloty i pojazdy)
Aviator
Posty: 477
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:49
Lokalizacja: Warszawa,

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Aviator »

Wszystko bym przełknął Fokusiu ale ta "perełka" stolarska to już nadto. Przecierz od smrodu można zdechnąć. Nawet najbardziej tolerancyjna połowica tego nie zdzierży. :uzi:
Aviator
И смешно и вярно!!!
www.facebook.com/andrzej.maciejczak
Fokker
Posty: 38
Rejestracja: wt mar 11 2003, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fokker »

Tak na marginesie to muszę ci powiedzieć że kiedyś odlewałem sztukaterie na budynki.Do małych ilości elementów używałem form klejowych robionych właśnie z kleju stolarskiego i gliceyny. :shock: Ale jak to mówią do wszystkiego idzie sie przyzwyczaić.
Pozdrawiam Fokker(samoloty i pojazdy)
Kasiorek

masa papierowa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kasiorek »

Praca z masą papierową jest przyjemna,wykonywałam z niej wiele rzeczy,min robię teraz abażur do lampy.Traktuję ją jak plastelinę,tylko należy pamiętać,że masa po wyschnięciu zmniejsza swoją obiętość,tzn rzeczy z niej zrobione trochę się zmniejszają.I masa ma skłonność do pękania podczas schnięcia. :lol:
pozdrawiam Kasiorek
Ma się rozumieć,pisałam o gotowej masie papierowej,którą można kupić w supermarketach lub sklepach papierniczych.Domowe przepisy na masę papierową są strasznie pracochłonne
Ostatnio zmieniony wt kwie 29 2003, 23:21 przez Kasiorek, łącznie zmieniany 1 raz.
kanka

klej z mąki??

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kanka »

wszytsko ok...ale powiedzcie mi jak sie robi ten klej z mąki??
:roll:
Fokker
Posty: 38
Rejestracja: wt mar 11 2003, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fokker »

Klej zwany klajstrem przygotowuje się z mąki ziemniaczanej.Mąkę wsypuje sie do emaliowanego naczynia i dolewa nieco wody.Miesza się drewnianą łopatką aby otrzymać masę o konsystencji gęstej śmietany.Do masy dolewa się cienką strużką wrzącą wodę,mieszjąc nieustannie,aby nie powstały grudki.Wrzątku wlewamy około 10x więcej,niz użyto mąki.Zagotowany klajser stanie się galaretowaty i przezroczysty.Dolewć nieco wrzątku jesli jest zbyt gęsty.Pozostawić do ostudzenia.Podczas pracy dobrze jest użuważ kleju nieco ciepłego.Klajster traci swoje właściwości po 4-5 godzinach tak że należy go przygotować przed użyciem i w ilości jakiej potrzeba.
Pozdrawiam Fokker(samoloty i pojazdy)
odan

Jaka kreda

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: odan »

Fokker pisze:Jak ktoś ma ochotę to podaję przepis na masę papierową z książki wyd Iskry W-wa 1957:
Aby otrzymać masę papierową do pewnej ilości proszku dodaje się mniej więcej taką samą(wagowo) ilość tłuczonej i dobrze przesianej kredy,
Jestem bardzo zainteresowany wyrabianiem masy papierowej, czy ktoś moze mi powiedzieć czy chodzi o krędę budowlaną, szkolną czy inną?
Z góry dziękuję
ODPOWIEDZ