Impregnacja kartonu- Atlas uni grunt, czy warto?*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
tobi

Impregnacja kartonu- Atlas uni grunt, czy warto?*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tobi »

Dzień dobry,a raczej wieczór.Jako że jestem nowy na forum to wypadało by się przedstawić :] więc mam na imie Tobiasz, mam 15 lat a modelarstwem zajmuje się od niepamiętnych czasów z przerwami i sklejałem plastiki a teraz przerzuciłem się na karton bo jest ciekawszy :] (dla mnie).Ok teraz co do tematu to niedługo dojdzie do mnie nowy model z Małego Modelarza z '98r i trochę się boje o rozwarstwianie się kartonu po tylu latach. Postanowiłem ze kupie jakiś lakier bezbarwny, Pan w sklepie z farbami po 10 minutach zastanawiania się doradził mi do tego Atlas uni grunt który służy do zabezpieczania powierzchni.Trochę mnie to zdziwiło więc postanowiłem się spytać Was co o tym sądzicie ? on bedzię się do tego nadawał ?



P.s trochę się rozpisałem , jeśli to komuś przeszkadza z góry za to przepraszam :(
Awatar użytkownika
Enzo
Posty: 422
Rejestracja: sob lut 26 2005, 20:48
Lokalizacja: Krosno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Enzo »

Uni grunt sie chyba nadaje do ścian jedyni, poza tym śmierdzi strasznie i jest na bazie wody czyli podejrzewam ze zamiast zabezpieczać będzie deformować karton. Jeśli się zastanowić to Uni grunt działa w ten sposób że jest podłożem do dalszych prac budowlanych, nie sądzę żeby tworzył jakąś powłokę zabezpieczającą. Podsumowując odradzam, popytaj raczej o lakier o nazwie "Nitrocelon".
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Nitrocellon to zabójstwo dla modelu kartonowego. Jest lakierem do impregnacji powłok modeli latających. Rozpuszczalnik zawarty w nim szybko odparowuje co powoduje skurcz malowanego materiału.

Model z 1998 roku nie jest modelem starym. Jeżeli sie już upierasz nad tym impregnowaniem to zastosuj po prostu wikolowate. Wskazówki w dziale ABC.
Awatar użytkownika
metio
Posty: 99
Rejestracja: czw kwie 20 2006, 14:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: metio »

Myślę że możesz zastosować lakier bezbarwny w sprayu. Nałóż kilka cieniutkich warstw, bo jedna gruba wypaczy karton. Ew. lekkie wypaczenia możesz likwidować na bieżąco formując elementy
Papier jest najszlachetniejszym tworzywem modelarskim.
Awatar użytkownika
Scooby
Posty: 112
Rejestracja: pn mar 03 2003, 14:09
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Scooby »

Polecam "vernix" - lakier dla plastyków. Służy do zabezpieczenia obrazu po namalowaniu. Świetnie nadaje się do modeli drukowanych na atramentówce.
Pozdrowienia
Scooby
Pabllo
Posty: 7
Rejestracja: ndz lip 01 2007, 13:15

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pabllo »

Mój sposób na impregnację. Klej "wikolopodobny" rozrobiony z odrobiną wody. Nanoszę zmywakiem (gąbka do mycia naczyń). Po przeschnięciu (10-20 minut), pokrywam drugą stronę. Karton kłaść na styropian, wtedy nie przykleja się. Po wstępnym wyschnięciu karton jest pofalowany. Więc przekładam go folią (taka od xero, może być zwykła folia), i przyciskam. Po jednym dniu jest ładnie wyprasowany i ma ciekawą powierzchnię. Poprawia to proces formowania kartonu.
ODPOWIEDZ