[Prośba] techniki robienia makiet architektonicznych*

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

Ok, to napisz do mnie takiego maila. A później opublikuj tutaj odpowiedź. ;-)))

Pokrótce powiem Ci co ja zazwyczaj odpisuję:
"Żeby cokolwiek móc odpowiedzieć muszę otrzymać dokumentację dotyczącą obiektu. Na podstawie dokumentacji mogę wstępnie okreslić zakres prac, termin realizacji oraz cenę. Jeśli zaś chodzi o materiały, używamy ogólnie dostępnych tworzyw sztucznych, metali, drewna i tkanin. Łączę pozdrowienia. podpis"
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

dobra tam ;-)

ty odpisujesztak... a moze chociaz jedna osoba odpisuje inaczej ;) wiesz... generalnei wychodze z zalozenia ze maile sa za free wiec mozna slac ;-) poswiecic 15 minut mozna ;-)
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

Galwani pisze:dobra tam ;-)
ty odpisujesztak... a moze chociaz jedna osoba odpisuje inaczej ;)
Ok. Więc inaczej.

Materiały:
- PCV,
- PCV spienione,
- polistyren,
- poliwęglan,
- plexiglas,
- aluminium (różne grubości i profile),
- mosiądz i miedź,
- balsa, sklejka, listewki z twardego i miękkiego drewna, płyta wiórowa.
- papier i celuloza w różnych postaciach i kolorach.
- farby ftalowe, akrylowe, lakiery.

Narzędzia:
- zestaw pilników iglaków,
- wiertarka, szlifierka, papiery ścierne,
- imadło, brzeszczoty, pędzle, rozcieńczalniki,

Techniki:
- wiercenie,
- klejenie,
- czasem lutowanie,
- czasem typowe techniki stolarskie (obce pióro, wpust)
- frezowanie, laser.

Przede wszystkim jednak dużo myślenia gdzie i jaki materiał zastosować by efekt był zbliżony do realnego. Nie wszystko da się przekazać, wiele rzeczy trzeba po porstu pokazać, a to nie jest możliwe przez net bez dokumentacji fotograficznej, ergo bez poświęcenia czasu na opracowanie przykładu.
Dlatego jedyna rada jaką mogę dać to główkować, eksperymentować... i pytać o konkretne zagadnienia. Trudno jest przekazać całą posiadaną wiedzę w jednym mailu.
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

stillman pisze:Dlatego jedyna rada jaką mogę dać to główkować, eksperymentować... i pytać o konkretne zagadnienia. Trudno jest przekazać całą posiadaną wiedzę w jednym mailu.
i tu ci musze przyznac 100% racji! :) [moze odrobine przecząc sobie samemu... ale jednak racjajest po twojej stronie ;) ]
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
Sopel-ek

A... B ... C ... Czyli o co tutaj chodzi?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sopel-ek »

Cześć!

Witam serdecznie wszystkich mniej lub bardziej doświadczonych modelarzy. Jestem tutaj (na forum)... "nowy", a o modelarstwie pojęcie mam znikome. Wszedłem do działu: "Przestrzeń oraz reszta świata" ... bo chciałbym pozyskać najcenniejsze informację z działu ... makiety architektoniczne ;-]

Pytania mam w zadsadzie o wszystko ... karton, skalpele, noże, kleje itd - zupełne podstawy. Prawie wszystko było już na forum, ale w większości przypadkach chodziło o samoloty, statki itd. Mnie interesują konkretnie - budynki wykonywane od A do Z ;-) Chodzi o technikę wykonywania takich makiet (ja zamierzam się na domek jednorodzinny w skali 1:50) ... ściany, okna, balustrady, ściany wewnętrzne?, dach, rynny, kominy ...! Oczywiście swoje pytania sprecyzowałbym dokładniej, gdybym uzyskał jakąś tam podstawową wiedzę.

Nie chce póki co się rozwodzić i marudzić ;-) Jeśli ktoś jest w stanie mi jakoś pomóc prosze o kontakt ... najlepiej GG #4903132 ... albo o jakąś odpowiedź tutaj na forum.

Niestety nie znalazłem na forum zbyt wielu informacji na temat podstaw modelarstwa architektonicznego - makiet wykonywanych w całości (od projketu po gotową makietę) - bardzo proszę o odpowiedzi!

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Jedyne co mogę polecić modelarzom zainteresowanym tym tematem, to podręczniki w języku angielskim:

"Designing with Models : A Studio Guide to Making and Using Architectural Design Models" (Paperback)

I również:

"Architectural Models: Construction Techniques" (Hardcover)

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
marek84
Posty: 1
Rejestracja: śr sie 30 2017, 13:28

Re: [Prośba] techniki robienia makiet architektonicznych*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marek84 »

Jeżeli ktoś jest nadal zainteresowany tematem wykonywania makiet architektonicznych to zawsze może obejrzeć modele już zrobione. W internecie jest kilka firmy które zajmują się tym zawodowo. W zależność od potrzeb w portfolio można znaleźć makiety architektoniczne, przemysłowe itp. Dla przykładu http://www.makiety-architektoniczne.pl/
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: [Prośba] techniki robienia makiet architektonicznych*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

Re: [Prośba] techniki robienia makiet architektonicznych*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

To że temat stary to nie znaczy od razu że nieciekawy albo niewartościowy.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: [Prośba] techniki robienia makiet architektonicznych*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Przykro mi że nagroda w postaci złotej łopaty kojarzy Ci się z nieciekawym i niewartościowym tematem.
ODPOWIEDZ