Formy do odlewania cegieł z gipsu, z czego?*

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Awatar użytkownika
Poste
Posty: 113
Rejestracja: sob sty 31 2004, 1:13
Lokalizacja: Radom City

Formy do odlewania cegieł z gipsu, z czego?*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poste »

Czy ktoś z Was pamięta takie gumowe formy do odlewania cegieł, okien i innych elementów. Dzięki takiemu zestawowi można było zbudować np. zamek, basztę. Cegiełki kleiło się na wikol lub coś innego. Zestaw był dostępny w dość sporym pudełku ale nazwy nie pamiętam. Chętnie by się pobawił czymś takim. Kiedyś miałem takie dwa ale pożyczyłem koledze i je wcięło, podobnie było z rowerem :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Pamiętam dokładnie, to było około 1985 bądź 1986 roku. Formy zawierały cegły całe, połówkowe, półokrągłe do budowy baszt i jeszcze kilka innych odmian - niezła była z tym zabawa, ja budowałem zamki, które potem razem z bratem rozstrzeliwaliśmy z wiatrówki. Ciekawe czy ktoś takie rzeczy jeszcze robi, fajnie by było do tego wrócić.
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

można takie foremki zrobić samemu, domowym sposobem, praktycznie bez kosztów. Sprawa wygląda nastepująco:
1. wykonujemy z modeliny, masy solnej, tudzież gipsu prototyp elementu.
2. kupujemy w Castoramie, Praktikerze lub innym Lerua Merlę silikon szklarski dobrej jakości (cirka abałt 20 plnów).
3. na kawałku szyby, najlepiej pokrytym papierem samoprzylepnym nasączonym czymś względnie tłustym kładziemy nasz prototyp (pokryty tym samym co papier) i zalewamy całość niezbyt grubą warstwą silikonu.
4. Silikon szklarski ma tę wspaniałą cechę, że po zastygnięciu zachowuje się jak guma, choć nie jest aż elastyczny. Najlepiej jeśli w spokoju sobie poschnie (utwardzi) kilka dni.
5. po kilku dniach delikatnie wyjmujemy prototyp i mamy gotową foremkę. Jeśli będziemy się z nią dobrze obchodzić posłuzy przynajmniej kilka miesięcy.

Należy pamiętać o delikatnym oblewaniu wzorca aby nie wspuścić do silikonu zbyt wiele powietrza. W przeciwnym razie powierzchnia foremki może nas niemile zaskoczyć.
Przy odrobinie wsprawy można wykonywać dość skomplikowane detale.
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

http://www.cytadela.pl/modules.php?name ... le&sid=252

takie coś tylko znalazłem... ale te cegiełki raczej warhammerrowskie są....

ale takie formy fkatycznie bylyby bardzo fajne.... ile pracy by to oszczedzilo :D a jakie mozliwosci :D

EDIT:
dalsze poszukiwania dały takie wyniki:
klik
klik
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
Awatar użytkownika
Poste
Posty: 113
Rejestracja: sob sty 31 2004, 1:13
Lokalizacja: Radom City

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poste »

Kiedyś robiłem formy z silikonu -tak jak piszesz Stillman, dokładnie chodziło o wykonanie łbów nitów w skali 1:1 miały imitować oryginalne połączenia blach na ścianie. Użyłem wtedy prawdziwych śrub i zalałem tylko same łebki silikonem

Dokładni Bundy, wiesz o czy pisze :)

Galwani to było coś takiego jak podałeś w linku z tym ze tamte były większe i można było wykonać z jednej formy około 20 cegiełek.

Może znajde to gdzies na necie i zamieszcze fotke :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

Bundy pisze:to było około 1985 bądź 1986 roku...........razem z bratem rozstrzeliwaliśmy z wiatrówki........
no i nareszcie się wyjaśniło dlaczego Bundy do dzisiaj ma tylko takie fotki jak na avatarku..... :haha:
akwabud

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: akwabud »

Przed dalszym szukaniem proponuję zajrzeć na tą stronę: http://www.hirstarts.com/index.html
Przy tym, cegiełki dostępne w Polsce to nic.
Co do formy - proponuję wykonać ją z gumosilu - dwuskładnikowej masy kauczukowo - silikonowj. Trochę drożej ale bardziej trwałe.

Kilka fotek dzieł z tych "kloceczków - cegiełek"
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Fotki pochodzą ze strony producenta form.
rado
Posty: 149
Rejestracja: czw lip 15 2004, 11:55
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rado »

a orientujecie się może czy tym gipsowym cegiełkom mozna oprócz malowania nadawać kolor np. przez barwienie ich w masie? jeśli tak to czym?
akwabud

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: akwabud »

Wszystko zależy z czego odlewać będziesz elementy. Jeżeliz gipsu to możesz dodać do wody barwniki do farb. Czym więcej barwnika tym ciemniejszy kolor. Ze swej strony polecam gips modelarski (tzw sztukatorski ).
rado
Posty: 149
Rejestracja: czw lip 15 2004, 11:55
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rado »

akwabud, myślałem o gipsie właśnie. a jeszcze się zastanawiam jak uzyskać efekt tzw. przepalenia na takiej cegiełce tzn. niejednolity kolor na powierzchni (ciemniejsze i jaśniejsze miejsca). aha, i jak "murować", żeby wyszła ładna, równa spoina między cegłami.
ODPOWIEDZ