[R/G]Katedra Notre Dame de Reims

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

[R/G]Katedra Notre Dame de Reims

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Witajcie ludkowie :)

Katedra Notre-Dame w Reims (fr. Cathédrale Notre-Dame de Reims) – gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Reims, we Francji. Jest uznawana za najbardziej harmonijną i klasyczną w proporcjach we Francji, często nazywana "Katedrą Aniołów" z powodu bogatej dekoracji rzeźbiarskiej (3000 rzeźb).

Została zbudowana w latach 1211–1300 na miejscu poprzedniej świątyni z 401 r.. Zaprojektował ją Jean d'Orbais. Dwuwieżowa fasada katedry przypomina swym wyglądem fasadę paryskiej Notre-Dame.
Katedra była miejscem koronacji prawie wszystkich królów Francji, począwszy od Chlodwiga I w V w. Tu w 1429 r. Joanna d'Arc kazała koronować odsuniętego od władzy króla Karola VII.

Chyba dojrzałem już do tego aby zbudować model pełnowymiarowy, imponujący i piękny.
Dostałem zamówienie na budowę tego modelu w wersji pełnowymiarowej, waloryzowany i oświetlony, spore wyzwanie, zobaczymy..
Dla siebie nie robił bym go bo za duży, dł. podstawy 63 cm
Dostałem w ręce plany francuskiej firmy Instant Durable kupione w wydawnictwie GPM wydane w 1995r, patrz zdjęcia

Obrazek

i tu ciekawostka, bo jego okładka różni się od oryginalnej dość mocno

Obrazek

ale środek jest ok, opracowanie nie zakłada żadnych wzmocnień ani wręg, ja to zapewne zmienię , jak zawsze

oto podstawa naklejona na karton 1mm potem dojdzie jeszcze karton falisty 7mm na którym ją nakleję

Obrazek

No i już muszę myśleć o przyszłym oświetleniu modelu, wszystkie okna będą wycięte i podklejone oknami drukowanymi na kalce technicznej, a na nich naklejone będą witraże, na zdjęciach efekt takiego działania

ObrazekObrazek

Na dziś to tyle, reszta potem :)
Ostatnio zmieniony pt lis 21 2014, 11:45 przez chochlik, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Oj będzie się działo!. Z przyjemnością popatrzę. :)
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Witam szanownych oglądaczy
Miło Cie widzieć Hastur wśród mojej widowni i to w pierwszym rzędzie :)

Dzisiaj ciąg dalszy moich zmagań z tym modelem, oto co zrobiłem:

Część okien zespolonych już z witrażami i czekających na montaż
Obrazek

Rozety małe i duże, trzeba się "nadziubać"

Obrazek Obrazek

a tak wygląda to w modelu i w oryginale, podobne? :)

Obrazek Obrazek
Te małe rozetki miały być namalowane ale je troszkę zwaloryzowałem,

a oto mój nieoceniony pomocnik, dziurkacz kaletniczy o sześciu różnych średnicach, przy wycinaniu okien okazał się bardzo przydatny

Obrazek Obrazek

no i powoli zaczynam to składać do kupy

Obrazek

w dolnej części ścian widać pionowe wycięcia przez które światło ma oświetlać okna bocznej nawy, bo oświetlenie diodowe będzie biegło środkiem nawy głównej, wszystkie witraże w oknach to mój pomysł, bo założyłem że w średniowieczu tam były, dzisiaj te okna są bez witraży
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Fajnie wychodzą te okienka. Witraże drukowałeś metodą domową na zwykłej drukarce, czy zleciłeś komuś?
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Co do witraży, drukowałem je sam na drukarce na podstawie zdjęć witraży znalezionych w sieci i obrobionych w Photoshopie.
Zdjęcia okien najpierw kopiowałem z planów i drukowałem na kalce, potem podklejałem drugą warstwę kalki z witrażami.
Muszę się przyznać, że nie sądziłem że te witraże będą tak dobrze widoczne na zewnątrz nawet bez podświetlenia, bo na sucho po złożeniu nie wyglądało to tak.
Widocznie lakier nitro którym pomalowałem obie warstwy spowodował polepszenie przezroczystości kalki. Ciągle się czegoś uczę :)
No i teraz właśnie żałuję że nie zastosowałem tej techniki przy oknach pałacu w Baranowie Sandomierskim
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Zapomniałem wspomnieć że wszystkie ściany podklejam brystolem, aby były sztywniejsze i dopiero w podklejonych wycinam okna i potem przyklejam witraże.
Dzisiaj dachy, podklejone kartonem 1mm dzięki czemu są sztywniejsze i nie zapadają się.

Obrazek Obrazek

Teraz małe odstępstwo od kolejności prac, zbudowałem wszystkie cztery wieże stojące przy nawach bocznych, wieże czekają teraz na zamontowanie w odpowiednich miejscach.
Obok zdjęcie szczytów tych wież, widać że są tam otwory okienne, ale bez okien, dzięki czemu widać będzie witraże w ścianie nawy głównej, za nimi.
Wycinanka nie przewidywała wycinania tych otworów, ale skoro są...

Obrazek Obrazek

cdn :)
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Dzisiaj kolejna dawka relacji z budowy bazyliki "Nasza Pani" w Reims

Oto attyka na dachu głównej nawy, autor pozostawił wybór, wycinać czy nie wycinać, ja wyciąłem i tak to wygląda

Obrazek Obrazek

bez dyskusji, wycięte wygląda lepiej :)

Zamontowałem boczne nawy głównej i wieże przy wejściach

Obrazek Obrazek

Postanowiłem wreszcie zająć się wieżami głównego wejścia i tymże wejściem i tu niespodzianka, w opracowaniu jest nieścisłość.
Pod główną rozetą są , a właściwie powinny być okna z witrażami, a w wycinance ich brak, są jakieś wysokie czarne dziury i na dobitkę jest ich o jedną za dużo, wystarczy policzyć ilość okien na zdjęciu i porównać z tymi dziurami z wycinanki.
Zeskanowałem element i opracowałem poprawkę w Photoshopie


po lewej poprawiony, po prawej oryginalny element, a obok zdjęcie tych witraży od wewnątrz w katedrze

Obrazek Obrazek

a tak wygląda to teraz gotowe do zamontowania w modelu

Obrazek

jeśli ktoś robi model w standardzie to może to zignorować, bo nikt tego nie zauważy.
Ten model będzie oświetlony od wewnątrz więc wszystkie witraże powinny być na miejscu, jak w oryginale.
Przy robieniu tych rozet czuję się jak snycerz, chyba zdałem egzamin? :)

Jakieś komentarze ? brak? to cdn :)
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Zdałeś na piątkę :)
Wygląda bardzo smakowicie. Mam nadzieję że galerię zrobisz również przy przyciemnionym świetle i włączonym oświetleniu wewnątrz modelu.

Strasznie szybkie masz tempo. Zazdroszczę czasu na klejenie.
zenor
Posty: 6
Rejestracja: czw gru 06 2012, 9:23

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zenor »

Czekam niecierpliwie na to samo :) bo sądząc po Zamku Hohenzollern, powinno być jeszcze piękniej
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

W tej chwili tracę czas na wyłapywanie błędów w opracowaniu i przeróbki.
Zająłem się właśnie wieżami głównymi i przy opracowywaniu górnych części wież napotkałem właśnie na nieścisłość. Otworzyłem widok satelitarny katedry i wyszło mi to:

Obrazek Obrazek

widać wyraźnie że na szczycie jest jedna wieża główna a wokół niej jest cztery osobne, wszystkie są sześciokątne.
W opracowaniu jest to tak:

Obrazek Obrazek

W lewym górnym rogu elementu C12 narysowałem prawidłowy kształt wież jak wynika to ze zdjęć satelitarnych, reszta jest jak w wycinance no i to właśnie muszę poprawić. Jestem zbyt drobiazgowy? a może przesadzam? ale tak lubię :)
Pozdrawiam kartoniarzy.
ODPOWIEDZ