[G]Cuda architektury światowej z listy UNESCO

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

[G]Cuda architektury światowej z listy UNESCO

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Witam
W tym temacie mieszczą się wszystkie moje modele budowli i szkoda że wcześniej nie wpadłem na pomysł aby go założyć, a potem tylko dodawać galerie poszczególnych modeli, no trudno.
Teraz wrzucam zdjęcia mojego najnowszego dzieła

Wieża Spaska (Zbawiciela) i wieża Senatskaja (Senacka) dwie z osiemnastu wież w murach twierdzy moskiewskiej zwanej z rosyjska Kremlem.
tu linki do opisów tych wież i Kremla http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,864,132 ... 36294.html
http://www.moskwa.pro/przewodnik/kreml.php

Oto co znalazłem w wikipedii pod hasłem kreml: Kreml (ros. Кремль) – gród warowny lub twierdza sytuowana w obrębie miast ruskich, budowana zwykle na wzniesieniu i obejmująca: siedzibę władcy, cerkwie oraz budynki o funkcjach urzędowych lub państwowych. W XVIII wieku, w związku z rozbudową miast, kremle straciły swoje obronne znaczenie, pełniąc jedynie funkcje reprezentacyjne.
Nazwa "Kreml" jest także używana jako synonim najwyższych władz rosyjskich, a wcześniej sowieckich, których siedziba znajdowała się tradycyjnie na Kremlu moskiewskim.
Do najbardziej znanych zabytkowych zespołów fortecznych w Rosji należą:
Kremle znajdujące się na liście dziedzictwa światowego UNESCO:
Kreml moskiewski w Moskwie
Kreml nowogrodzki w Nowogrodzie Wielkim
Kreml kazański
Kreml kiżyjski w Kiży
Inne bardziej znane obiekty Rosji:
Kreml niżnonowogrodzki w Niżnym Nowogrodzie
Kreml smoleński w Smoleńsku
Kreml kołomieński w Kołomnie
Kreml astrachański w Astrachaniu
Kreml tobolski w Tobolsku
Kreml suzdalski w Suzdalu
Kreml rostowski w Rostowie
Kreml pskowski w Pskowie
Kreml riazański w Riazaniu
Kreml wołogdzki w Wołogodzie
Kreml jarosławski w Jarosławiu
Kreml uglicki w Ugliczu
Jak widać słowo kreml w j rosyjskim ma całkiem inne znaczenie aniżeli to do czego jesteśmy przyzwyczajeni, ale po to robię modele architektury. aby poznawać sekrety i niuanse historii narodów.
Tysiące turystów każdego roku wyrusza w świat, aby zwiedzać i poznawać zabytki architektury i historie narodów. Tego nie poznamy budując okręty czy samoloty.

Nad wejściem wmontowałem odsłoniętą niedawno ikonę, której nie było w momencie opracowania planów w wydawnictwie "Orel".
Model pomniejszyłem o 30% dlatego skala jest 1:325 a nie 1:250 jak w piśmie. Wymiary modelu to: dł 135mm, szer 67mm, wys z gwiazdą 165mm
Kończy mi się już miejsce w moich gablotkach, za bardzo ostatnio poszalałem robiąc Malbork i Kamieniec Podolski bez zmniejszania.

Mam w planie budowę jeszcze jednej pięknej wieży z kremla.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

na ostatnim zdjęciu widać porównanie końcówki cyrkla i rzeźb na murach wieży
No to do następnego razu
Pozdrowionka :)
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Moskwa- Kreml-Wieża Troitskaja i Kutafia wyd. Orel 1:325

Zapraszam do dalszego spaceru po Moskwie

Obrazek

WIEŻA TROICKA - przejezdna, ze strzelnicą odwodową– główna wieża zachodniej strony Kremla. Jej budowa w latach 1495-1499 przez architekta Aleviso Friazini Zakończyło wznoszenie umocnień od strony rzeki Nieglinoj, późniejszego Sadu Aleksandrowskiego. W 1516 r. od wieży Troickiej, przez rzekę Nieglinną zbudowano kamienny Most Troicki, a za nim uzbrojoną Wieżę Kutafią. W XVI-XVII wiekach Brama Troicka była drugą pod względem ważności po Spaskiej – służyła do wjazdu na Kreml do dworów patriarchy, carycy i carewien. Współczesną nazwę brama otrzymała w 1658 od Zajazdu Troickiego na Kremlu. Do tego czasu nosiła nazwy Bogojawleńskiej, Znamienskiej, Kurietnoj, od znajdujących się na Kremlu cerkwi i Dworu Karietnemu. W końcu XVII wieku wieża została nadbudowana wysokim dachem otrzymała zdobienia architektoniczne podobne do zdobień Wieży Spaskiej, oraz kuranty, których po pożarze w 1812 roku nie odnowiono. W latach 1870-1895 przy przewozie do wieży archiwum ministerstwa dworu imperatorskiego była przebudowana, przy czym utracono wiele ze starych elementów. W XIX wieku, po tym, jak rzeka Nieglinnaja została uwięziona w rurze, biały kamienny chodnik, wiodący do wieży Kutafiej, zamieniono na ceglany. W 1901 roku zbudowano nowy Most Troicki. Wysokość wieży do gwiazdy od strony Kremla - 65,65 m, z gwiazdą - 69,3 m. Wysokość wieży od strony Aleksandrowskiego Sadu - 76,35 m, z gwiazdą - 80 m. WIEŻA KUTAFIA (PRZEDMOSTOWA). To jedyna zachowana z wież przedmostowych Kremla, które służyły do obrony mostów prowadzących do twierdzy. Zbudowana w 1516 roku pod kierownictwem mediolańskiego architekta Aleviso Friazini. Niewysoka, okrążona urwiskiem i rzeką, z jedyną bramą, którą w razie niebezpieczeństwa zamykało się na głucho, wieża była groźną przeszkodą dla zdobywających twierdzę. Wieża nie miałą przykrycia, składała się z dwóch kręgów, na górnej platformie były urządzone stromotorowe strzelnice. W 1685 roku wieżę udekorowano ażurowym przykryciem. Podnoszone mosty przez rów, którym była otoczona wieża, prowadziły do bocznych bram. Do dziś przy bocznych bramach można zobaczyć zachowane szczeliny do łańcuchów mechanizmu podnoszenia. Swoją nazwę wieża otrzymała, jak się wydaje, od słowa „kut”, co w różnych interpretacjach oznacza ukrycie, narożnik, półwysep.

Zdjęcie jest wzięte stąd http://www.quercus.kbt.pl/3xm/podroze/2 ... Kre04.html

Dzisiaj odwiedzimy główne wejście do kremla, bardzo ozdobny barbakan czyli Kutafia i po moście wchodzimy do wieży Trocskaja, a przez nią na dziedziniec twierdzy.

Bolszewicy zniszczyli wiele zabytkowych budowli w murach kremla, ale nie wszystkie więc nadal jest co podziwiać.

Model z wydawnictwa Orel pomniejszyłem do tej skali, aby zmieścić na półce. Mocno, bo z 25cm do 11.5cm skróciłem most, ale i tak wygląda dobrze.
ObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

na pierwszym dolnym widać porównanie z ostrzem cyrkla rzeźb z wieży, musiałem się na rzeźbić

Pozdr
Pozdrawiam kartoniarzy.
ODPOWIEDZ