[G] Kamieniec Podolski, 1:300 wyd. GPM*

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

[G] Kamieniec Podolski, 1:300 wyd. GPM*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Witam ponownie
Kamieniec Podolski polska twierdza (1430-1793)

Obrazek

Forteca jest pomnikiem chwały oręża polskiego, tak jak i Chocim.
Model przedstawia najstarszą część twierdzy. Kto oglądał film "Pan Wołodyjowski", to pamięta sceny obrony Kamieńca przed najazdem tureckim w 1672 roku.
Podane daty sa w zasadzie przybliżone, bo w międzyczasie byly przerwy w polskim panowaniu nad fortecą i Kamieńcem.
Data 1793 jest datą II rozbioru Polski. Tylko Turcja nie uznała nigdy rozbiorów Lechistanu.
Nie robiłem osobnej relacji, bo model jest banalnie prosty

Początek budowy
Obrazek

troszkę koronkowej roboty, można było kupić laserowo wycięte, ale wolałem zrobić sam, to jest konstrukcja pomostów
Obrazek

i galeria
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Jak zwykle pozdrowionka i link do filmiku o modelu http://youtu.be/ajuc1MQqr4A :)
Ostatnio zmieniony pt paź 12 2012, 16:44 przez chochlik, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Pt-47
Posty: 183
Rejestracja: czw cze 02 2005, 10:33
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pt-47 »

Gratuluję wykonania modelu. Sam sklejam modele budowli. Ta prezentacja utwierdzila mnie , ze warto ten model mieć w swojej kolekcji.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Kamieniec i zmiany w modelu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Witaj, dzięki za uznanie.
Jeśli będziesz go robił to weź pod uwagę że w modelu wprowadziłem drobne zmiany w stosunku do planów.
Zmieniłem wygląd wejścia głównego dorabiając kawałek muru, który widać na zdjęciach, oraz dorobiłem pomosty w wieżach "dennej" i "nowej".
Wydało mi się, że pomosty musiały tam być, aby obrońcy mogli stamtąd prowadzić ostrzał napastników.
W "nowej" są nawet blanki wyprofilowane jak pod stanowiska dział. Pomosty zrobiłem wokół ścian, ale mogły wyglądać inaczej. Bez tych pomostów wieże przypominały studnie. Możesz też pomyśleć o tym przy budowie modelu.

na pomoście "nowej" ustawiłem trzy działa :)

a tu można poczytać o obrońcach i obronie Kamieńca http://tnij.org/sqw4

no i znalazłem, zdjęcie obu wież chociaż w ruinie ale widać wyjście z dennej do nowej, zrobiłem pomost na całej wieży nowej, i wyciąłem jednak to przejście
Obrazek i tak to teraz wygląda Obrazek




Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pt paź 12 2012, 16:31 przez chochlik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Pt-47
Posty: 183
Rejestracja: czw cze 02 2005, 10:33
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pt-47 »

Chochliku , dziękuje za wskazówki w przyszłej budowie tego modelu.To sie nazywa profesjonalne podejście do tematu. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

No mam nadzieję że jeszcze ktoś się skusi na modele dotyczące naszej chwalebnej historii. Mam wrażenie że dzisiaj też jest czas, aby tworzyć coś "ku pokrzepieniu serc". W szufladzie czeka na zrobienie Chocim, ale to już nie był zamek Polski, tylko pola wokół niego pamiętają zwycięstwa polaków.
Pozdrawiam Cię Pt-47 i życzę wytrwałości w architekturze :)
Pozdrawiam kartoniarzy.
Pt-47
Posty: 183
Rejestracja: czw cze 02 2005, 10:33
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pt-47 »

Szkoda ,że modelarzy budujących kartonowe modele budowli jest mało. Jest w czym wybierać. Wydawnictwo GPM ma w swojej ofercie przecież prawie wszystkie ,, znaczące" dla naszej historii budowle. Pojawiły sie tez budowle z Krakowa wydawane w tym mieście , były w ofercie handlowej GPM-u. GPM powinno dalej kontynuowac ten temat czego Nam jak i wydawnictwu życzę.
Pozdrawiam Pt-47.
ODPOWIEDZ