Efekt falistości dachu*

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
smashin
Posty: 10
Rejestracja: śr kwie 20 2011, 11:26

Efekt falistości dachu*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: smashin »

cześć,

Napotkałem na taki problem - jak w tytule i na fotce. Macie jakiś pomysł?

https://picasaweb.google.com/1025337778 ... 0673922194
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3193
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Posklejać z tektury o odpowiedniej grubości szablon (trochę się trzeba będzie naciąć), na to nałożyć grubą folię aluminiową (z jakiejś foremki do pieczenia) i czule gładząc wygnieść te wgłębienia. To oczywiście jest pomysł teoretyczny bo jeszcze czegoś takiego nie robiłem.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
dominik294
Posty: 68
Rejestracja: sob lut 26 2011, 21:27
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dominik294 »

Zależy od skali .Ja w H0 użyłem do tego opakowania po kasecie magnetofonowej ,jest tam właśnie taki ,,ryfel,, ,że pasuje do tej skali jako blacha falista.
http://www.forum.martel.pl/viewtopic.ph ... &start=460 prawie na samym dole jest to opisane,post pana Leszka Lewińskiego ( patent z kasetą też jego)
Obrazek
smashin
Posty: 10
Rejestracja: śr kwie 20 2011, 11:26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: smashin »

W robienie płaskiej blachy falistej bym się nie bawił - jest na rynku. Ta blacha ma być wygięta w poprzek naturalnego zgięcia - tu jest pies pogrzebany.
Awatar użytkownika
ivandrago
Posty: 57
Rejestracja: śr paź 29 2008, 17:58
Lokalizacja: Bristol

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ivandrago »

może słomki do picia lub rurki z lizaków na ciepło wygiąć a potem na pół rozciąć i poskładać na zakładke jak falistą blache :)
Ukończone : Stolzeneck
Na warsztacie : HMS Victory
Strażak-3
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3193
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Obawiam się że po piątej słomce zacząłbyś używać niecenzuralnych słów a po dziesiątej obudziłyby się w tobie mordercze instynkty ;-)
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

Tiaaaa , proste jak drucik ....

1.Gotowy arkusz wygiąć w łuk i dolepić jako dach - choć mogę się mylić co do kształtu i formy :
http://www.martola.com.pl/pl144/produkt ... ard_siding

2. Gładki prostokąt polistyrenu/innego materiału wygiąć w łuk i nakleić według szablonu takowe profile (od ósmej pozycji na tej stronie ) :

http://www.martola.com.pl/producenci/pl ... %257C%252F

3. Najtaniej - naciąć samemu polistyrenowych pasków , zeszlifować na półokrągło krawędzie na modłę profili z linku wyżej i nalepić również jak wyżej pisałem na wygięty w łuk prostokąt .... Mam Ci to ja pokazać czy jasne wszystko ? :cool:
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Szkoda, że nie napisałeś dla jakiej skali ma być ta blacha.
Można wykorzystać właściwość papieru polegającą na zapamiętaniu kształtu, jaki nada mu się po nasączeniu wodą albo rozcieńczonym klejem typu Wikol, BCG itp.
Mnie do głowy przychodzą takie pomysły:

1. Znaleźć kopyto, czyli np. rurę z gwintem pasującym wizualnie do potrzebnej "blachy". Pasek brystolu namoczyć, owinąć wokół gwintu i obwiązać grubą nicią, starając się trafić pomiędzy rowki. Kopyto może też być płaskie, bo mokry brystol łatwo daje się owijać, pomimo nadania mu falistości.
Całość traktujemy suszarką do włosów, tzn. dmuchamy ;-) i otrzymujemy takie coś:

Obrazek

2. Przy użyciu 2 długich śrub oraz kawałków drutu robimy prasę, przez którą przepuszczamy nasączony klejem pasek brystolu.
Trzeba najpierw włożyć brystol, potem lekko ścisnąć śruby drutem, namoczyć papier i ponownie ścisnąć drut aby docisk był mocny. Potem kręcimy obiema śrubami przepuszczając papier niczym przez magiel.
Od razu nakładamy go na jakiś walec aby przyjął kształ półkolisty i zostawiamy do wyschnięcia. Można go od razu nakleić na wcześniej zrobiony walec z brystolu wtedy blacha będzie mocniejsza.
W zależności od użytych śrub otrzymamy efekt falistości odpowiedni dla potrzebnej skali. Tutaj użyłem śrub o średnicy 6mm:

Obrazek Obrazek
Moje modele: archiwum
smashin
Posty: 10
Rejestracja: śr kwie 20 2011, 11:26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: smashin »

próbowałem metodą ze śrubami ale zabrakło powtarzalności efektu
trzeba też dość długich śrub - przesuwają się między sobą, schodzi drutowanie
no i zrywa za cienki papier

wyszło mi gdy zrobiłem podobnie do 1 pomysłu Syzyfa:
na butelkę o mniejszej niż wymagana średnicy (oszczędziłem na długości kabla) nakleiłem tekturę wraz z tekturowymi ogranicznikami. pomiędzy nimi nawinąłem kabel (razem z owijką ok 1mm grubości - standard).
użyłem papieru zeszytowego, przydały się nawet linie kratek.
papier wgniatałem średnią żyłką - nie pękała przy mocnym zaciągnięciu i wchodziła równomiernie między drucianą owijkę.

próbowałem papieru różnej grubości do obu metod, i wychodziło gorzej
najlepiej wyszło z alufolią śniadaniową - tyle, że nie wiedziałem czym utrwalić powstały kształt.
ODPOWIEDZ