[R/G] Brama Yomeimon w Nikko, Japonia; z Canona*

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

[R/G] Brama Yomeimon w Nikko, Japonia; z Canona*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Obrazek

Witajcie
Od dawna przymierzałem się do tego modelu, ale wydawał mi się zbyt skomplikowany, wydrukowałem go jakiś rok temu na papierze 160g A4, no i ponieważ na nartach uległem kontuzji to doczekał się przeniesiania na warsztat :)
Wiem już że na czarnym forum trwa też relacja z budowy tego modelu.

Oto co znalazłem na temat samej budowli w internecie, moje dosyć dowolne tłumaczenie z angielskiego:

Nikko Toshogu należy do Światowego Dziedzictwa UNESCO, znane są z rzeźby trzech mądrych małp i dekoracyjnej bramy. Do Nikko Toshogu zmierzają wszystkie wycieczki z Tokio.

Nikko Toshogu został zbudowany w celu upamiętnienia Shoguna Tokugawy Ieyasu, po jego śmierci w 1616 roku. Tokugawa Ieyasu (1543 - 1616) był założycielem i pierwszym Shogunem z Tokugawów i jednym z najwybitniejszych ludzi w historii Japonii. Był bardzo potężnym władcą i kontrolował kraj nawet po przejściu na emeryturę. Jego wolą było, "Po mojej śmierci, wybudujcie mały przybytek w Nikko aby chronił mnie jak Boga. Będę strażnikiem Japonii". Tak więc, jego następca Tokugawa Iemitsu zbudował Nikko Toshogu aby chronić pamięć Ieyasu.

W przeciwieństwie do większości japońskich świątyń i sanktuariów, budynki są bardzo ozdobne, z wielokolorowymi rzeźbami i pokryte złotem, wykazują silne chińskie wpływy.

Yomeimon Brama
Dwukondygnacyjna 11,1-metrowa brama jest arcydziełem budowlanym w Toshogu. Dwanaście filarów są zabarwione białym pigmentem z wyrytymi wzorami na filarach.
Ponad 500 rzeźb jest na bramie i są naprawdę niesamowite. Brama Yomeimon jest uznana za skarb narodowy.

Rzeźba trzech małp , które oznaczają"nie słyszę nic złego, nie widzę zła, nie mówię nic złego" są najbardziej znane.

W Japonii jest powiedzenie" zobacz Nikko zanim umrzesz"
Podobno twórcy, widząc niezrównaną doskonałość ukończonej budowli, tak przestraszyli się gniewu Boga, że zdecydowali się postawić jedną z kolumn odwrotnie
a może wśród modelarzy jest ktoś kto tam był i znalazł tą odwrotną kolumnę?
Linki:
http://www.japaneselifestyle.com.au/jap ... s-189.html

Model zacząłem nie typowo, bo od dachu, najtrudniejszego elementu do wykonania
Obrazek Obrazek

od środka widać usztywnienie połaci dachowej wykonane tekturą 0,5mm i ożebrowanie z tektury 1mm
na dachu dodałem ozdoby na zakończeniach dachów i pomalowałem na żółto, ma to udawać złocenia

a tu dolna część dachu

Obrazek Obrazek


dolna i górna części połączone i próba doklejania elementów które mają udawać głowy smoków, żmudna praca przy pomocy pincety

Obrazek Obrazek Obrazek

dla odpoczynku zrobiłem podstawę, wzmocniona tekturą 1mm ma wymiary 19x23cm razem ze schodami

Obrazek Obrazek


na dziś tyle cdn :D
Ostatnio zmieniony wt lip 26 2011, 11:23 przez chochlik, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Yomeimon

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Zmontowałem właśnie drugą kondygnację
i strop nad pierwszą kondygnacją, łączyć z dachem będę to później
widać sposób usztywnienia konstrukcji ścianek i stropu wykonany z tektury.
Canon preferuje wykonywanie modelu bez dodatkowych usztywnień, ale to błąd i niedobrze jeśli początkujący modelarz nie weźmie tego pod uwagę. Karton 1 i 0,5mm to podstawa, kleję wszystko klejem szewskim przezroczystym

Obrazek
Obrazek


na dolnej fotografii widać oryginalne zdjęcie klejonych elementów, nie mam szans wykonać takich cudów, ale patrząc na model można uruchomić wyobraźnię aby to zobaczyć

Obrazek

tu link do strony z tym zdjęciem: http://obiezyswiat.org/show.php?photo=222236 myślę że autor nie pogniewa się że reklamuję jego zdjęcia

postanowiłem wstawiać mniejszy format zdjęć

teraz powoli biorę się za dolną kondygnację, tak więc do usłyszenia :)
Ostatnio zmieniony wt kwie 19 2011, 10:44 przez chochlik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Yomeimon

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

teraz połączone wszystko z dachem i uzupełnione o brakujące detale

Obrazek

Przyszła kolej na dolną kondygnację, czyli pomieszczenia strażników
faza przygotowania elementów i faza sklejania ich w całość

Obrazek
Obrazek

Podstawy z kartonu 1,5mm ściany wypełnione też tym kartonem trzeba pamiętać aby karton był o 1mm węższy od boków z obu stron, bo musi być miejsce na kolumny, postacie strażników przygotowałem na podstawie zdjęć z sieci, bo te z wycinanki wydały mi się słabej jakości

cdn
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Yomeimon

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

No i nadszedł wreszcie koniec "dłubaniny"
jeszcze zdjęcie prac przy barierkach

Obrazek

barierki zamontowane na podstawie, w tyle strażnica z groźnymi samurajami, tutaj nie widać, ale za ich plecami w drugiej części czuwają też dwa groźne lwy

Obrazek

No i wreszcie galeria

Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek

Praca przy modelu dała mi wielką satysfakcję, zresztą lubię kleić, a budowle dalekiego wschodu mają dla nas europejczyków wiele uroku i tajemniczości

Na razie tyle
Są pytania?, no jak zwykle nie, więc dziękuję za uwagę i do następnego modelu :D :D :D

Ps. Trzy ostatnie zdjęcia ukazują ten model w drugim już wykonaniu, niby ten sam, ale nie taki sam, chyba się bardziej przyłożyłem :)
Ostatnio zmieniony śr sie 15 2012, 16:37 przez chochlik, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3192
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Faktycznie budowla w niczym nie przypomina tego co mogę spotkać w okolicy :D

Gratuluję fajnego modelu.

No i nie spałbym spokojnie gdybym nie spytał czy te kolumny nie trzymają pionu czy tylko na zdjęciach tak to wygląda?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

ee no, wszystko ustawiane pod ekierkę :) aż sprawdziłem jeszcze raz
Pozdrawiam kartoniarzy.
ODPOWIEDZ