Pytanie o dopasowanie figurek- diorama*

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Constructor
Posty: 147
Rejestracja: czw sty 15 2009, 14:25
Lokalizacja: Świnoujście

Pytanie o dopasowanie figurek- diorama*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Constructor »

Witam

Mam pytanie. Czy te zestawy pasują do siebie? Chodzi mi o to czy są one z tego samego okresu? Czy można przyjąć, że mogły te figurki znalazły się przykładowo w jednym miasteczku w miej więcej tym samym czasie? Chodzi mi o obecną zachodnią granicę, gdzieś te okolice.

Zależy mi na tym żeby te zestawy motorów pasowały do siebie. Jeżeli z danego zestawu trzeba wytrącić, którąś figurkę to którą?

Przepraszam za linki:

http://www.mojehobby.pl/miniart-35029-g ... 68232.html

http://www.mojehobby.pl/italeri-0315-bm ... 13019.html

http://www.mojehobby.pl/tamiya-35053-ge ... 13682.html

http://www.mojehobby.pl/zvezda-3632-ger ... 07072.html
ObrazekObrazek
Ujek
Posty: 29
Rejestracja: wt sie 09 2011, 13:03

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ujek »

Nie wiem, o jakim okresie II wojny światowej mówisz. Przypuszczam, że chodzi o kampanię wrześniową?

Więc tak, pierwszy zestaw to lata 39 - 43, tak mniej więcej - od biedy także późniejszy, przy czym w Polsce oraz chyba także we Francji (o ile mnie pamięć nie myli) stosowano spodnie w kolorze stalowoszarym, nie wiem też kiedy dokładnie wprowadzono Feldmutze, z pewnością pojawiły się w roku 1943 (m 43), ale z tego co kojarzę WH zaczął je stosować chyba wcześniej, chociażby w jednostkach strzelców górskich, wcześniej w użyciu była furażerka. Tak więc - figurce tej, albo zmienić by należało nakrycie głowy, albo też z zestawu wytrącić. Zastanawiam się jeszcze nad krojem spodni, ale to pytanie odpowiedzi powinien Ci udzielić wszechwiedzący gugl. ;) Poszukaj na stronkach grup rekonstrukcyjnych chociażby.

Zestaw nr 2:

Może to być wrzesień '39, przy czym WH nie stosował chyba wówczas bluz maskujących - pewny nie jestem, odnaleźć je można za to w jednostkach SS, chociaż tutaj także do końca nie jestem pewien, zwłaszcza co do wzoru kamuflażu. Myślę jednak, że informacja ta naprowadzi Cię mniej więcej i pomoże uzyskać odpowiedź w podobny sposób, jak w przypadku poprzednim. (Takoż literatury na ten temat jest na rynku mnóstwo, wspomnieć monografie ospreyowskie, bardzo przystępnym opracowaniem jest praca Jarosława Ruszczaka "Mundury niemieckie 1939 - 1945, W-wa b.d.w., które to jak najserdeczniej polecam - sprawdziłem właśnie, faktycznie czapeczki z daszkiem stosowano w dywizjach górskich najpóźniej w 40, możliwe że i wcześniej, chociaż to akurat nas nieznacznie interesuje). Reszta uwag jak wcześniej (odnośnie spodni). W kurtkach do roku '43 stosowano kołnierz z nieco ciemniejszego materiału, co widać na zdjęciu rysunku z pudełka, oraz dodatkowe wzmocnienia na kieszeniach (które również dostrzec można na obrazku - niech mnie tylko ktoś oświeci odnośnie tego, jak się one fachowo nazywają ;D). Później z tych "luksusów" zrezygnowano.

Zestaw nr 3:

Niewiele widać, nie wiem też jak z tymi gumowymi płaszczami, ale chyba były w Polsce, w każdym bądź razie poszukaj w litaraturze, także spróbuję sprawdzić. Płaszcz oficerski chyba także, ale tutaj również musiałbym się upewnić.

Na temat motorów wiele Ci nie powiem, monografia była jedna na ten temat z Aj-Pressu, czy wydawnictwa Militaria. Zresztą może poszukam jeśli dasz jakiś znak, że odpowiedź tę przeczytałaś. :lol:
Awatar użytkownika
arczi690
Posty: 28
Rejestracja: czw gru 04 2008, 13:39
Lokalizacja: Śląsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arczi690 »

Ogólnie wszystkie zestawy pasują do siebie, jeśli chodzi o lata 1939-45, tylko poza figurką żołnierza z Italerii. Tego typu "panterki" zaczęto stosować w WH mniej więcej od 1943 roku, Waffen SS nieco szybciej. Lecz jeśli chcesz aby zestawy pasowały do siebie zwróć raczej uwagę na oznaczenia taktyczne, w tym przypadku motocykli. Jeśli chcesz złożyć dioramę np kampania we Francji 1940r. sprawdź które dywizje brały w niej udział i tym się kieruj.
Ujek
Posty: 29
Rejestracja: wt sie 09 2011, 13:03

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ujek »

Prędzej lata 39-43, ale od biedy mogą być i późniejsze; te kurtki mundurowe stosowano chyba do końca wojny.
ODPOWIEDZ