[Relacja] Wakacje, czyli japończyk na plaży*

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
mrafalsk
Posty: 159
Rejestracja: pn mar 29 2004, 9:49
Lokalizacja: Kielce / Warszawa

[Relacja] Wakacje, czyli japończyk na plaży*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mrafalsk »

Witam,

Wakacje, trochę luzu ale coś trzeba robić. Postanowiłem zająć się modelem czegoś innego niż czołg. Od jakiegoś czasu straszyła mnie rozgrzebana dioramka do japońskiej tankietki Type 94 Te-Ke i w końcu przemogłem się i postanowiłem coś z nią zrobić.
Jakiś rok temu pozostawiłem coś takiego:
Obrazek Obrazek

Podstawa to kawałki paneli podłogowych. Na to nakleiłem kawałek płyty gipsowej i paski styropianu. Po wstępnym ukształtowaniu (pagórek i plaża) na całość nakleiłem kilka warstw ręczników papierowych. Do klejenia użyłem mieszanki wikolu, mąki ziemniaczanej i farbki dla nadania koloru. Piasek to kasza manna przyklejona tą samą mieszanką wikolu. Pnie palm to gałązki orzecha laskowego owinięte drutem i oklejone elastyczną taśmą malarską. Liście palm są wycięte z folii aluminiowej do której doklejone są ogonki (drut miedziany). Orzechy to pestki z czereśni.

Zamysł mam taki: w jednym z narożników ma być kawałek morza, w drugim jakaś skała lub pagórek a w tle trochę różnych roślinek, trawy i tak dalej. Na plaży ma stać ta tankietka, troszkę podniszczona i zakurzona. Co z tego wyjdzie to zobaczymy. Na pewno czegoś się nauczę a parę pomysłów sprawdzę.

Na pierwszy ogień poszło morze. Do "produkcji" wody użyłem masy Vallejo Still Water. Nałożyłem kilka warstw tej masy i "zatopiłem" kilka kamieni i liść palmy. I oczywiście pierwszy błąd i nauczka. Masa ta musi wysychać w temperaturze pokojowej. Ja chcąc przyspieszyć twardnienie wystawiłem ją na słońce i jedna warstwa zmętniała. Może fale jakoś to przykryją. Ale do tego podejdę później.

W drugim rogu dokleiłem "skałę" a palmy wzbogaciły się o mały pióropusz, gdzie później dokleję orzechy. Całość, po złożeniu wygląda tak:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Wydaje mi się, że podstawa i największe elementy są gotowe. Pora na roślinki.

Opinie, sugestie i komentarze mile widziane.

Michał
Na warsztacie: chwilowo nic.
Gotowe: ASU 85, Ka-Mi, Ho-Ki, Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1
mrafalsk
Posty: 159
Rejestracja: pn mar 29 2004, 9:49
Lokalizacja: Kielce / Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mrafalsk »

Popatrzyłem, pokombinowałem i narysowałem. Po wycięciu, kształtowaniu i klejeniu mam nowe roślinki z ciepłych krajów. Może nie są najpiękniejsze ale mam :)
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Roślinki są różnych rozmiarów, więc będę mógł nimi trochę pożonglować na dioramce. Teraz je sobie pomaluję i będę mógł powoli uzupełniać moją plażę i dżunglę.
Na warsztacie: chwilowo nic.
Gotowe: ASU 85, Ka-Mi, Ho-Ki, Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Roślinność wyszła kapitalnie, teraz czekam na fotki pomalowanych.
Karlos

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karlos »

Bardzo fajne roślinki.
Moje pytanie dotyczy wycinania, jak uzyskałeś tak równe ciecia liści? I jak widzę to chyba są kartonowe?
Awatar użytkownika
GreyDot
Posty: 17
Rejestracja: pn wrz 15 2008, 10:46
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GreyDot »

Na moje oko zadymienia i krawędzie wskazują na cięcie laserem :cool:
mrafalsk
Posty: 159
Rejestracja: pn mar 29 2004, 9:49
Lokalizacja: Kielce / Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mrafalsk »

Pomalowałem w końcu moje roślinki jak na razie tylko jasno-zielonym. Rozpocząłem też "sadzenie" drobiazgów w jednym z narożników podstawki. Nie mogłem się powstrzymać i te większe roślinki wstępnie poukładałem na dioramie. A wszystko wygląda tak na tą chwilę:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Na roślinki ponanoszę jeszcze troszkę innych odcieni koloru zielonego i żółtego. Na koniec pomaluję wszystko lakierem bezbarwnym, żeby się one nie świeciły tak jak teraz. Mam też zamiar "posadzić" troszkę trawy i innych drobiazgów tu i tam. Ale mam drobny problem – nawalił mi aerograf. Rozpadła mi się uszczelka pod głowicą i nie jest możliwe malowanie nim. Chyba czeka mnie kolejny wydatek :(

P.S. Tak, roślinki te były wycinane laserowo.

Michał
Na warsztacie: chwilowo nic.
Gotowe: ASU 85, Ka-Mi, Ho-Ki, Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1
ODPOWIEDZ