Trawa a skala- jakie materiały użyć?*

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Stuk
Posty: 3
Rejestracja: pn sty 19 2009, 15:39

Trawa a skala- jakie materiały użyć?*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Stuk »

Witam!
Wiem, że temat na forum poruszany był wiele razy, jednak zdecydowałem się napisać. Poszukuję trawy na makietę. Makieta robiona w ramach projektu, makieta miasta. Modelarstwem kartonowym zajmuję się od najmłodszych lat, a i ma mi kto pomóc, więc nie odradzajcie mi tej pracy ;).
O ile dobrze wyliczyłem to skala powinna być coś w okolicach 1:500
załóżmy, że:
dom ma długość 10m
w skali będzie miał 2cm
Czy dobrze liczę?
No i szukam trawy.. rozglądałem się za matami, taniej wychodzi niż elektrostatyczna no i mniej z matą problemów, zwłaszcza, gdy teren ma być urozmaicony.. czyli "niepłaski". Proszę Was jako doświadczonych modelarzy o pomoc w wyborze trawy, a może i odpowiedniej skali. Jeśli macie jakieś ciekawe i sprawdzone pomysły to piszcie, z chęcią czegoś się nauczę
Pozdrawiam i z góry dziękuję
Łukasz
Ostatnio zmieniony pt cze 12 2009, 20:37 przez Stuk, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
GreyDot
Posty: 17
Rejestracja: pn wrz 15 2008, 10:46
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GreyDot »

Prawdę powiedziawszy to z Twojego postu niewiele mogę zrozumieć :P

To ma być makieta, nazwijmy ją redukcyjną czy makieta architektoniczna - uproszczona? Kolorowa czy monochromatyczna?
Jaki detal chcesz pokazać?

Skala 1:500 rządzi się wg mnie specyficznymi prawami. Jak dla mnie to "realistyczne" pokazywanie trawy w "pięćsetce" po prostu nie ma sensu bo zawsze będzie to mylące.
Nie znam jak już wspomniałem szczegółów ale w tej skali poszedłbym w jakiś uproszczony schemat.
Spróbuj może po prostu zwykłego zielonego kartonu i to wcale nie jest żart. Kartony niekoniecznie są gładkie i nawet najlżejsza faktura w tej skali optycznie bardzo wzbogaca model.

Tu są zdjęcia z mojej makiety w skali 1:250 czyli teoretycznie 2x dokładniejszej od twojej.
Makieta powstała w 2 wariantach - realistycznym:

Obrazek

i mono:

Obrazek

W mono trawa została wykonana z maty korkowej w realistycznej z maty firmy Faller.
W mono masz większe pole do popisu bo sam decydujesz o kolorystyce i paleta materiałów ci się powiększa.

Jeśli nic z tego ci nie pomogło a zwykłe maty cię nie przekonują mozesz spróbować czegoś co nazywa się Flock. To folia termotransferowa o fakturze lekkiego meszku - mnie się kojarzy z suknem bilardowym trochę.
Niestety dostepne są tylko 2 zielenie, a tego materiału nie da się pomalować http://www.lambda.pl/

A może pomalowany papier ścierny - sam dobierzesz ziarno do skali, a jeśli chodzi o kolor to już tylko Twój wybór?

PS. Jaką technikę chcesz zastosować do pokazania ukształtowania terenu?

EDIT: Wygrzebałem jeszcze zdjęcie modelu w 1:500 w "korkowej" konwencji:
Obrazek
Stuk
Posty: 3
Rejestracja: pn sty 19 2009, 15:39

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Stuk »

Od początku:
Chcę zrobić coś podobnego, "podobnego" to może za duże słowo.. jak to http://www.kazimierz-dolny.net.pl/modul ... le&sid=218
oczywiście makieta nie będzie jakaś rozbudowana do granic rozsądku, miasto kilku-tysięczne z XVII-XIX w, jeszcze się nie zdecydowałem, no i nie mówią o Kazimierzu.
Ukształtowanie terenu planowałem zrobić metodą układania poziomego tektury w formie poziomic i użycie gipsu, albo styropian, prawdopodobnie to pierwsze..
Dzięki za odpowiedź, piękne prace jednak mi chodzi o troszkę inne i niestety nie będę mógł wykorzystać podkładu z wersji mono.
Awatar użytkownika
izi
Posty: 107
Rejestracja: czw mar 02 2006, 16:56
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: izi »

GreyDot pisze: Jeśli nic z tego ci nie pomogło a zwykłe maty cię nie przekonują mozesz spróbować czegoś co nazywa się Flock. To folia termotransferowa o fakturze lekkiego meszku - mnie się kojarzy z suknem bilardowym trochę.
Niestety dostepne są tylko 2 zielenie, a tego materiału nie da się pomalować
W tej skali to chyba lepiej by pasował Flex.
Awatar użytkownika
GreyDot
Posty: 17
Rejestracja: pn wrz 15 2008, 10:46
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GreyDot »

Wygląda na to patrząc na makietę Kazimierza że będzie się raczej musiał zmierzyć z posypkami niż gotowcami :)
Ostatnio zmieniony sob cze 13 2009, 19:19 przez GreyDot, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ