Poszukuję dokumentacji do karabinu Maxim wz. 1910*

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sebb
Posty: 137
Rejestracja: sob cze 10 2006, 22:23
Lokalizacja: Radom/Kraków

Poszukuję dokumentacji do karabinu Maxim wz. 1910*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebb »

Witam.
Wpadłem ostatnio na troszkę szalony pomysł, który chodzi za mną od dłuższego czasu. Otóż postanowiłem zaprojektować i wykonać model karabinu maszynowego Maxim wz. 1910 w skali 1:1. :)
Będę wzorował się na tym zdjęciu:
Obrazek
Przeszukałem niemal wszystkie strony z przeglądarki i znalazłem 92 szczegółowe fotografie, lecz niestety niemal zawsze były one robione pod kątem ( co zniekształca karabin i nie zezwala na odczytanie odpowiednich proporcji do zaczęcia projektu). Na fińskiej? stronie znalazłem tylko jeden rysunek tego karabinu:
Obrazek
Jest on niestety marnej jakości. I tutaj mam do was drodzy forumowicze małą prośbę: Czy ma ktoś z was w swoim posiadaniu plany tegoż karabinu, lub wie gdzie można je znaleźć?
P.S. W internecie podano, że lufa ma dł 721mm. Czy poprawnie zaznaczyłem tą część na powyższym rysunku?
P.P.S. Model wykonam w wakacje, gdy będę miał o wiele więcej czasu, ale wolę zaprojektować model już teraz, aby mieć już gotowe arkusze.
P.P.P.S. Do jakiej kategorii taki model można zaliczyć? Do figurek, czy artylerii bez własnego napędu?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
OldMan
Posty: 573
Rejestracja: wt lip 06 2004, 16:27
Lokalizacja: Zadupie PRL-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OldMan »

A model chcesz wykonać z "wnętrzem" czy tylko wizualnie poprawnie.
Bo przed jednym sklepem z bronią w moim mieście stoi takowe cudo.
Albo stało, nie wiem, dawno tam nie byłem.
Ew. mógłbym zrobić fotki z jakimś skalomierzem.
Pozdrawiam, Krzysztof "OldMan" Motyczyński
Awatar użytkownika
Biper
Posty: 89
Rejestracja: śr mar 02 2005, 9:15
Lokalizacja: białystok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Biper »

wiec jako zagorzały fan tego typu modeli :)i jako że się trochę na tym znam ;) powiem
1.dobrze zaznaczyłeś długość lufy..
2.będizesz miał sporo zabawy z nim i polecam wzmocnienia dać bo dobrze wiem że akurat taki model często jest "używany" (w sensie pokazywany)
3 ,czy na pewno masz miejsce na takiego maxiora w 1;1 ? :P to trochę miejsca zajmuje
4.jak z wagą ,jak oryginał ,czy jak karton?
jak masz wszelkie pytania odnośnie tej broni to wal do mnie:) zawsze chętnie pomogę :)
sam aktualnie gonie z garandem w 1;1

a jeszce polecałbym sie "uzbroić" w mała ksiazeczke TBIU. numer z maximem
Awatar użytkownika
Sebb
Posty: 137
Rejestracja: sob cze 10 2006, 22:23
Lokalizacja: Radom/Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebb »

Witam.
Co do "Typów Broni I Uzbrojenia" to poszukałem tutaj i nie znalazłem numeru z maximem, chyba, że nie robili aktualizacji. Czy możesz podać numer, w którym jest maxim?
A model chcesz wykonać z "wnętrzem" czy tylko wizualnie poprawnie.
Model postaram się wykonać z wnętrzem. Znalazłem fajną animację ukazującą działanie mechanizmu: Obrazek
Lecz przydałoby się parę zdjęć wnętrza mechanizmu, ponieważ takowych nie posiadam (tylko parę luźnych części).
Będziesz miał sporo zabawy z nim i polecam wzmocnienia dać bo dobrze wiem że akurat taki model często jest "używany"
Zaprojektuję dość gęsty szkielet z kartonu 1mm (niedaleko znalazłem w papierniczym wspaniały karton modelarski-format A2), który kilkakrotnie polakieruję natryskowo, aby go utwardzić. Po oklejeniu wyszpachluję z umiarem niektóre elementy (zwłaszcza końce karbów w chłodnicy).
Wyszlifuję papierem nr.1500, pomaluję natryskowo metalizerem, wypoleruję, polakieruję metalizer (aby się nie ścierał i aby odseparować go od kolejnych warstw), pomaluję farbą olejną lub modelarską na zielony kolor i w paru miejscach wyszlifuję farbę, aby ukazać goły metal w paru miejscach.
Czy na pewno masz miejsce na takiego maxiora w 1;1 ? :P to trochę miejsca zajmuje
Mam niezagospodarowaną całą antresolę w domu, która czeka na coś dużego :) . Niestety nie posiadam dokładnych wymiarów(porównując dł. lufy która jest dana można wiele wyliczyć, ale nie będą to dokładne wymiary), ale jeśli nie znajdę wymiarów w TBiU, to mam nadzieję, że OldMan coś pomoże (o ile modelu nie zabrały żule na złom)
Jak z wagą ,jak oryginał ,czy jak karton?
Oczywiście jak karton. :haha: 64,5 kilo Dom by się zawalił, nie mówiąc o modelu.
Awatar użytkownika
OldMan
Posty: 573
Rejestracja: wt lip 06 2004, 16:27
Lokalizacja: Zadupie PRL-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OldMan »

Sebb pisze:ale jeśli nie znajdę wymiarów w TBiU, to mam nadzieję, że OldMan coś pomoże (o ile modelu nie zabrały żule na złom)
Maxim był codziennie chowany do sklepu, a w czasie ekspozycji przytwierdzony porządnym łańcuchem do latarni. :D
Jutro postaram się coś dowiedzieć na ten temat.
Pozdrawiam, Krzysztof "OldMan" Motyczyński
Awatar użytkownika
Sebb
Posty: 137
Rejestracja: sob cze 10 2006, 22:23
Lokalizacja: Radom/Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebb »

Witam.
Tak więc problem rozwiązał się sam. Dzięki Kamil za podsunięcie pomysłu z biblioteką wojskową.
Znalazłem w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie trzy książki z 1951 roku. traktujące o tm karabinie:
1.Instrukcja piechoty. 7,62 mm ciężki karabin maszynowy systemu Maxim wz. 1910 Cz.1 168s.
2.Instrukcja piechoty. 7,62 mm ciężki karabin maszynowy systemu Maxim wz. 1910 Cz.2 84s.
3.Instrukcja uzbrojenia. Naprawa 7,62 mm ciężkiego karabinu maszynowego syst. "Maxim" wz. 1910 212s.
Niestety mają sygnaturkę archiwum i nie można ich wynosić.
Postaram się je kiedyś zkserować, lub chociaż przejrzeć jak będę w Warszawie.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Sebastian B.
Posty: 288
Rejestracja: czw gru 23 2004, 13:35
Lokalizacja: Tichau

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebastian B. »

Fotki Kata
http://www.mikromodele.fora.pl/viewtopic.php?t=171

Szkic od kolegi Cięciwy
http://img221.imageshack.us/my.php?image=650502bk6.png

Mam nadzieję że cosik się przyda .
Teoretyk ostatnio...
Awatar użytkownika
Sebb
Posty: 137
Rejestracja: sob cze 10 2006, 22:23
Lokalizacja: Radom/Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebb »

Witam.
Zdjęcia na pewno się przydadzą i wniosą coś do modelu, chociaż szkic przedstawia model 08, który nie posiada charakterystycznej dla wz.1910 podstawy Sokołowa. Niestety nadal brakuje mi rzutu rysunkowego lub chociaż zdjęcia zrobionego idealnie od przodu karabinu, ponieważ muszę określić jego szerokość, oraz kształt osłony. Co do pomysłu z muzeum, to jestem teraz w Krakowie i nie wiem gdzie coś takiego można znaleźć.
Pozdrawiam.
trzy grosze
Posty: 16
Rejestracja: pt sie 04 2006, 17:38

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: trzy grosze »

Maxima można obejrzeć w Muzeum ZBOWiD-u w Nowej Hucie.
Tutaj pierwsze zdjęcie w drugim rzędzie (na dole strony). Nie wiem czy to ten typ, o który Ci chodzi.
ODPOWIEDZ