[R/G] Planet Lokomotywa Stephensona z 1830r 1:32

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 359
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

[R/G] Planet Lokomotywa Stephensona z 1830r 1:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

:D Na pewno dobry dział, bo to nie lata, a jeździ i to po szynach. Nigdy w życiu nie robiłem lokomotywy, a nie raz miałem na to chęć.
Ponieważ też jak wielu innych oglądam z mieszaniną zazdrości i podziwu parowozownię "precyzyjnego" więc sięgnąłem po coś prostego, wydawnictwo GPM sprzedaje wycinankę Shreiber-Bogen "Stephensons Planet.
Plany lokomotywki to tylko 6 arkuszy w skali 1:32 i aż się proszą o waloryzację :) nie piszę tutaj o jej historii bo wszystko jest w sieci.
Swoją przygodę z lokomotywką zacząłem od zrobienia modelu w skali mikro czyli 1:79 dł zestawu to 24cm
Obrazek

Tu model na tle wycinanki

Obrazek

samodzielnie zaprojektowałem i wykonałem tylko torowisko które nie było w planach.
No i po skończeniu tego żartu modelarskiego :D postanowiłem zająć się tym modelem troszkę bardziej na serio.
Buduję go więc w skali 1:32 posiłkując się zdjęciami lokomotywy zdobytymi w internecie.
Nie jest to łatwe, bo okazuje się że lokomotywy Stephensona ciągle ewoluowały i mój model był chyba pierwszym jego dziełem i niewiele się zachowało dokumentacji.
Powolutku jednak budowa posuwa się do przodu
tu kilka zdjęć z tego co już zrobiłem

skopiowałem kilka elementów które mogą mi się przydać
Obrazek
Wytłoczenia na nitach, jako tako
Obrazek
właśnie się dowiaduję co to jest ostoja czyli rama nośna :) elementy ramy naklejam na tekturę 1.5mm koła też, reszta tektura 0.5
Obrazek
resory też 0.5
Obrazek

aby do przodu, bawmy się dalej :D
Ostatnio zmieniony pt sty 30 2015, 13:37 przez chochlik, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
MMC1964
Posty: 191
Rejestracja: sob maja 31 2008, 23:06
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MMC1964 »

Witam,
czy i w Twoim przypadku jest tak, że wsiadasz na ten "korab" zwany przygodą z nowym modelem i płyniesz rozkoszując się momentami z budowy, skojarzeniami z rzeczywistością, odpływami w przeszłość?
Miłej podróży :pice:,
Będę tutaj wpadał :food:.
Pozdrawiam
Mirek
Myślę, że w realu mamy wystarczającą ilość rywalizacji i pogoni za wszystkim. Spędźmy tutaj czas miło na pogawędkach o tym co robimy.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

O! Lokomotywa zamiast zwyczajowej budowli. Pewnie jak ją skończysz to dorobisz peron wraz z całą stacją ;)
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 359
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Olaboga co się u mnie narobiło, jakaś epidemia tutaj zawitała i cały budowany "czajnik" obsypała wysypka, ale speckomisja z panem M. na czele szybko ustaliła że to wina tej strzykawki co leży obok bo ktoś wypełnił ją klejem wikol i zaraził wszystko :)
Na zdjęciach kolejne etapy mojej kolejowej przygody

Obrazek
Obrazek

Mirek w moim przypadku jest jak piszesz, mój korab zmierza w kierunku wyspy wiecznej szczęśliwości która kryje się gdzieś tam we mgle, więc po drodze chcę szybko zaznać innych przygód :D

Hastur, wiesz że to dobry pomysł z tymi peronami i dworcem? :D muszę to jeszcze przemyśleć
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 359
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

moich zmagań z czajniczkiem ciąg dalszy :D czajniczek już na kołach Obrazek Obrazek

Zdjęcia mojej fantazyjnej myśli technicznej jeśli chodzi o napęd czajniczka bo brak jest rysunków tych elementów. Napisano że był to napęd korbowy osi więc tak to sobie wyobrażam. Ale mam to w nosie jak było naprawdę

Obrazek

te białe elementy są białe tylko na potrzeby zdjęcia, aby wszystko było lepiej widoczne bo teraz wszystko zakolorowane na ciemno-szaro

Przygody z kolejką ciąg dalszy :lol: powolutku do przodu
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 359
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

dzisiaj pokażę co zrobiłem w temacie sterowania lokomotywką

Obrazek

a tak to wygląda w wycinance

Obrazek

podobne? no może troszkę, a teraz tender :lol:
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 359
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Dzisiaj tender,
od spodu
Obrazek

z góry bez węgla i z węglem(kasza jęczmienna zabarwiona i przyklejona)
Obrazek Obrazek

cały zestaw
Obrazek

Polecam model każdemu na początek przygód kolejowych, nie będę chwilowo robił wagonika bo zestaw byłby zbyt długi jak dla mnie, dorobię jeszcze kawałek torowiska jako podstawkę i pokażę w terminie późniejszym. :lol: :lol:
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 359
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Tu można zobaczyć tą lokomotywkę stojącą na torach
http://youtu.be/QFjF9VH3ZrU

i w ten sposób pierwszy w europie model tej lokomotywy z tego wydawnictwa, jest skończony. Każdy kto go będzie też robił, powinien zrobić piękniej i dokładniej. Bo naprawdę, nie przykładałem się zbytnio :D ale na półce prezentuje się ładnie :lol:

Dziękuję za uwagę. Do usłyszenia
Pozdrawiam kartoniarzy.
nikolas
Posty: 1
Rejestracja: śr mar 12 2014, 11:48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikolas »

Ładnie się prezentuje :)
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 359
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

No i stało się, kiedy lokomotywkę zobaczyła moja 7 letnia wnuczka, to mi ją zabrała do siebie i zostałem zmuszony dorobić wagon pełen pasażerów, co z tego wynikło, zobaczcie sami.
Zacząłem od kół które zrobiłem inną techniką, najpierw obręcze, potem szprychy w obręczach, piasty zalałem wikolem.
Reszta to już proste pudełko z wyciętymi oknami i "oszklone", wnętrze wypełniłem postaciami w strojach z epoki z twarzami domowników :) dziecko jest zadowolone i świetnie się bawi bo wagonik może jeździć na kołach.
Na końcu widać pasażerów na peronie oczekujących na sygnał do wsiadania :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam wszystkich kibiców moich wypocin

:lol:
Pozdrawiam kartoniarzy.
ODPOWIEDZ