OL 49 Parowóz

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

piękne modele!
mógłbym się gapić w nie tydzień :)

pozdrawiam,
wadim
--
http://dziedzic.org/
Jaco

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jaco »

Witam .Jestem tutaj nowy na tym forum i pooglądnieciu galeriiz OI 49 mnie zatkało. Jak narazie skleiłem nie wiele modeli i tylko kolejowe bo ten temat mnie właśnie najbardziej interesuje. Ale tamte model było mało dokładnie opracowane ale czego sie mozna spodziewac po skali 1:87 jedynie SM 03 w skali 1:45 prezentuje sie fajnie. Nie mam aparatu bo pokazałbym jak sie prezentuje. Ale do sedna sprawy, jestem juz zdecydowany na ten model i mysle ze moje umiejętności pozwola mi na sklejenie tego modelu. I chciałbym sie dowiedziec o technikę malowania tego modelu farbami tzn .czy był malowany sprayami czy pendzlem. Jesli pan "kierownik" mógłby sie podzieli informacją jakich farb uzył do tego modelu najlepiej firme i nr kolorów to byłbym bardzo wdzięczny za takie informacje.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Modele zasadniczo są w malowaniu oryginalnym , z wycinanki . Przy modelu Ol 49 do retuszu " na czerwono" używałem Humbrola 174 , natomiast na czarno Humbrola 33. Całość jest polakierowana akrylowym lakierem do podłóg , do malowania używałem wyłącznie pędzla .
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Czekajac az dotrze tu na koniec swiata moj model patrze na zdjecia w Twojej galerii i nie moe wyjsc z podziwu. Na prawde super sie prezentuje ten model. Czy w tym modelu wykonane jest wnetrze budki maszynisty: klapa paleniska i te wszystkie budziki i pokretla? Patrzac na zdjecie od przodu widze ze sa tam wykonane nity, jak je zrobiles?
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

We wnętrzu budki jest wszystko co potrzeba : wodowskazy klingera , klapa paleniska , 5 "budzików" , 11 pokręteł od zaworów , nastawnica , fotele itd. Brakuje tylko uzbrojenia :lol: . Nity tłoczyłem od spodu . Lepiej prezentują się te wokół maźnic tendra - jest ich dużo obok siebie , a czerwień je podkreśla.
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Klasa!
Natenczas luknij sobie na to:
http://fineartmodels.com/big_boy_thumbs_1.htm
Wprawdzie to nie karton, ale jak dla mnie to po prostu LaBomba.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Wyleciały mi gały i tak już zostały ! :shock: :shock:
Ceny są tam bardzo zbliżone do oryginału !
Zapomniałem , że w moim modelu wywietrznik się otwiera i widać przez niego wnętrze z lotu ptaka .
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Moje dawno zamowione modele wreszcie dotarly. Miedzy nimi jest wlasnie oelka. Robi duze wrazenie. Nie zabiore sie jednak do niej od razu. U mnie model musi sie wysezonowac. Kilka rzeczy, ktore zauwazylem: orzelki sa jakby z "Rudego", te kolejowe sa zupelnie inne, poza tym nie wiedzialem ze PKP stosuje czcionke Arial do oznaczania swoich parowozow - napisy wyszly pieknie, szkoda tylko ze nie naturalnie. :-?
Model wydaje sie skomplikowany a instrukcja jest minimalna, co akurat nie przeszkadza, pod warunkiem ze rysunki sa poprawne. Model chyba trzeba malowac, bo kolory sa siakies takie malo realistyczne. Na przyklad czarny w naturze nigdy przeciez nie jest czarny tak do konca. No ale cos sie na to wymysli. Zastanawiam sie nad tym jak wykonac te podesty, ktore powinny byc zrobione z takiej blachy antyposlizgowej, moze siknac czyms przez gaze???
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

W paczkach papierosowych masz taka fajna srebrna folie. Nakleic , pomalowac i jest . Pare razy juz cos takiego pakowalem w moje plastiki ;-)
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

...no to musze znalezc palacza...
ale z tym nie bedzie wiekszego problemu ;-)
ODPOWIEDZ