OL 49 Parowóz

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Sreberko z fajek , psikanie przez gazę - do kitu . Linie na blasze ryflowanej mają być wypukłe ! nawiasem mówiąc na głównych pomostach w Oelce (w modelu) te linie przecinają się pod kątem prostym - takiej blachy jeszcze nie widziałem . Obstaję przy swoim - drobniejsze pomosty zrobisz z taśm do pakowania - wystepują w szerokościach 5,6,9,12,16,i 19 mm - łatwo się je obrabia i maluje . Na pomosty główne i te ogromną blachę z przodu trzeba by je jednak sklejać - to już nie będzie to .
Czerń tego modelu po polakierowaniu staje się brązowawa - dlatego ja mój malowałem na czarno , bo taka głęboka mi się podoba.
W naturze przeplatana jest jedynie rdzą i smarami .
A może ktoś znajdzie patent na sklejenie tych taśm ?
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

A jak wygladaja te tasmy do opakowan?
Ja wymyslilem jeszcze ze moznaby odbic taki wzor na folii aluminowej do pakowania kanapek. Trzeba jedynie znalezc odpowiednia powierzchnie, przyciac folie i odcisnac paluchem, potem ja nakleic na dana czesc i gotowe. Szkoda ze nie mam zdjecia jaki dokladnie jest to wzor w naturze, bo w modelu to taka zwykla kratka, a mi sie wydaje ze to predzej bedzie taka jodelka. W sklepie budowlanym sa blaszki z roznymi wzorami, nawet takimi malymi, sa tez rozne siatli druciane z malymi oczkami, mozna by cos podpasic.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Blacha o którą tu chodzi ma wzór idealnych rombów.Ciągle ją używamy przy naprawach taboru , chociaż są nowsze wzory-w jodełkę(tzw.łezkowa) lub takie kwadraty-do tuningu autek lub dla budownictwa .
Zrób tak : idź do najbliższego marketu , hurtowni lub księgarni i zapytaj czym są opasywane duże opakowania które przychodzą na magazyn.Kiedyś były tylko taśmy stalowe a teraz to jest PE.Jak znajdziesz to daj fotkę na forum , ja dam ale w przyszłym tygodniu.
Pierwszy kawałek znalazłem kilka lat temu i tak mi się spodobał , że go trzymałem w ukryciu ! W końcu się przydał !
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

No,udało mi się jakoś "wymęczyć" dwa zdjęcia . Wczoraj taką taśmę spotkałem w sklepie z materiałami budowlanymi - wiązane są nią dachówki po 5 sztuk i pudła z kabinami prysznicowymi.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

A tu drugie. Brakujące w wycinance pomosty na kotle Oelki . Aha , ta zielona taśma ma szerokość 19mm.
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Faktycznie, wyglada to bardzo dobrze! Przejde sie do sklepu z budowlanka zobacze czy maja cos takiego na smietniku. ;-)
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Tymczasem podrzucam kolejny interesujacy link. Troche praktycznych informacji dla tych, ktorzy lubia pomajsterkowac ;-)
http://www.steamcentral.com/tutorial.shtml
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Jak mawia Aviator "drogą kupna" nabyłem ostatnio program komputerowy o parowozach . Program "odpala" na maszynie P166 , 8Mb RAM, CD 8x - chociaż autorzy sugerują wyższe wymogi.
W zawartości wiele ciekawych zdjęć i animacji . Cena nieco wysoka , powiem nawet że "piratotwórcza" - ale program w sumie ciekawy . Można go kupować na stronie :
http://www.cesar.info.pl/teksty/produkty.htm
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Marcin napisał, że orzełki przypominają te z "Rudego" - oczywiście miał rację. Dlatego wstawiam fotki oryginałów - może ktoś z "Artystów" narysuje takie i da do działu download np. w formacie PDF ?
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

i drugi
ODPOWIEDZ