jelcz 315 Straż

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

kozaa
Posty: 12
Rejestracja: ndz wrz 18 2005, 2:02
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kozaa »

Witam

Już dawno nie odwiedzałem tego forum ale widzę, że wywiązała się dyskusja na interesujący mnie temat.
Jelcz GCBA 13/48 którego plany ukazały się pierwotnie w modelarzu to czysta fikcja. Firma Rosenbauer wykonała od lat 70 trzy różne typy zabudów gaśniczych wodno-pianowych na Jelczach ale żadna z nich nie jest podobna do tej. Szkoda, że firma Orlik włożyła tle trudu w przygotowanie fikcyjnego modelu. Wydaje mi się, że ciekawszy był by jakiś realny pojazd który można spotkać w polskich remizach.
Awatar użytkownika
Hurragan76
Posty: 188
Rejestracja: sob wrz 12 2009, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hurragan76 »

Na zdjęciach są dwa wozy różniące się między innymi zamknięciem skrytek i urządzeniem zasysającym.
Obrazek;Obrazek;Obrazek;Obrazek;
Obrazek;Obrazek;Obrazek;Obrazek;
Obrazek;Obrazek;Obrazek;
Obrazek;Obrazek;Obrazek;Obrazek;
Obrazek;Obrazek;Obrazek;Obrazek;
Obrazek;Obrazek;Obrazek;Obrazek;Obrazek;
Obrazek;Obrazek;Obrazek
Obrazek

Za możliwość wykonania zdjęć dziękuję dla WSP 1OSK oraz instruktorom SSP 1OSK
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

kozaa pisze:Szkoda, że firma Orlik włożyła tle trudu w przygotowanie fikcyjnego modelu. Wydaje mi się, że ciekawszy był by jakiś realny pojazd który można spotkać w polskich remizach.
Odkrywca Ameryki? Model jest jak najbardziej namacalny, nie fikcyjny. Co innego pierwowzór.
Ten wydany Jelcz miał jedną zaletę: dostępność w miarę dobrych planów.
Zdobądź takowe dla "realnego pojazdu z polskiej remizy", a Orlik na pewno go wyda.
Awatar użytkownika
Hurragan76
Posty: 188
Rejestracja: sob wrz 12 2009, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hurragan76 »

Taka ciekawostka
Obrazek
Jelcz 315 GCBA6/32 OSP Drygały po remoncie dostał zupełnie inny karosaż
kozaa
Posty: 12
Rejestracja: ndz wrz 18 2005, 2:02
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kozaa »

Odkrywca Ameryki?! Być może :)

Problem z planami Jelcza, które pierwszy raz ukazały się w Modelarzu jest taki, że są całkowicie fikcyjne. Nawet miałem okazję poznać ich autora.
Co do przydatności takich planów do celów modelarskich ja bym dyskutował.

Jeśli chodzi o dostępność dokumentacji realnych pojazdów pożarniczych to jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wejść do upatrzonej jednostki, można mierzyć, fotografować do bólu. Praktykuję to od lat.
staszek-h
Posty: 28
Rejestracja: ndz lis 08 2009, 23:04

Steyr Pożarniczy Steyer GCBA13/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: staszek-h »

Obrazek
Witam .Wiem że kiedyś Ktoś z kolegów szukał samochodu Steyr Pożarniczy Steyer GCBA13/48 i otóż przypadkowo natknąłem się na to http://suradowo-tkaczyk.otomoto.pl/stey ... 15627.html o ile jeszcze go nie rozebrali to powinien tam stać koło Lipna 10km w kierunku na Płock w miejscowości Suradowo przy głównej trasie jest Szrot i kasacja autobusów i ciężarówek jeśli ktoś jest nadal nim zainteresowany to nr. do nich +48 600 371 465 tam pewnie wam coś więcej powiedzą. pozdrawiam wszystkich zainteresowanych
ODPOWIEDZ