[plany]Kuter ELCO 80's series PT-103 class

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
Drewal
Posty: 51
Rejestracja: pn mar 10 2003, 8:39
Lokalizacja: Tarnów

[plany]Kuter ELCO 80's series PT-103 class

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Drewal »

Postanowilem skleic jakis nieskomplikowany model plywadla (na nic wiecej pewnie nie starczylo by mi nerwow). W sobote obejrzalem program na Discovery, o "Expresie Tokyo" i zatopieniu PT-109 (na ktorym plywal JFK), pomyslalem, ze to niezly temat na model i dlaczego go nie zbudowac. Kemot kiedys prezentowal swojego ELCO, ale pisal chyba o tym, ze model jest malo szczegolowy i w niewielkim stopniu przypomina oryginal, poza tym to inna seria. Dlatego chce zbudowa model od podstaw i prosze o pomoc w tym "przedsiewzieciu".
Interesuje mnie seria PT-103 i jezeli mielibyscie cokolwiek na ten temat to prosze o kontakt (gdyby ktos mial cos o seriach PT-314, PT-486 to tez chetnie przejze).
Z gory dziekuje za wszelka pomoc.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 688

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

budowałem kuter ELCO PT17 ( :?: ) z MM i plany jednostek klasy ELCO znalazłem w MODELARZU. Teraz nie pamiętam jaki to był numer. Jeśli jesteś zainteresowany poszperam w domu. Z tego co pamiętam plany były dość szczeółowe. Mogę udostepnić,
Mój ELCO to radosna twórczość sprzed kilku lat (hybryda wycinanki MM z w/w planami). Mam tylko niewile mówiącą fotkę (stoi w głębi).
Ostatnio zmieniony śr sie 27 2003, 14:29 przez gk, łącznie zmieniany 1 raz.
Drewal
Posty: 51
Rejestracja: pn mar 10 2003, 8:39
Lokalizacja: Tarnów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Drewal »

Gdybys znalazl cos na ten temat bylbym bardzo wdzieczny.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 688

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

witam,
na wstepie małe sprostowanie - wprowadziłem cię nieco w błąd, ale tak to jest jak sie pisze z głowy. Plany w Modelarzu dotyczą kutra torpedowego budowanego jednocześnie z ELCO - klasy Higgins. Niemniej autor pisze, że różniły sie od ELCO w zasadzie wyłącznie konfiguracją uzbrojenia, a "z czasem przyjęto określać je jako ELCO i pod tą drugą nazwą weszły do historii II WŚ".
Ten nr Modelarza to 6/1995.
Jeśli jesteś zainteresowany mogę Ci go przesłać do wykorzystania.
Drewal
Posty: 51
Rejestracja: pn mar 10 2003, 8:39
Lokalizacja: Tarnów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Drewal »

gk prosze przeslij, postaram sie odeslac jak najszybciej (chyba, ze mozesz przeslac w formie elektronicznej to na adres drewal@poczta.okay.pl w innym wypadku: Tomasz Drwal ul. Długa 24/128, 33-100 Tarnów). Jak nie Elco to zbuduje sobie Higginsa :)
Na marginesie: Byly cztery klasy Elco 80, Elco 77, Higgins 78 i Huckins 78 (byly tez jakies prototypy ale to inna bajka). Kazda z nich roznila sie w dosc duzym stopniu, i nie tylko uzbrojeniem (te liczby przy nazwach oznaczaja dlugosc kadluba w (tak przypuszczam) stopach, a co za tym idzie rozne sa ksztalty samych kadlubow, itd.). Nie zebym sie chcwalil jakas wiedza (bo o okretach wiem tyle co nic), ale przeczytalem na stronie http://www.ptboats.org :)
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 688

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

ok
wysyłam dzisiaj pocztą. nie mam nieskrępowanego dostępu do skanera, a ksero ? też trzeba wysyłać a co do jakości to może być kicha. Na kopercie podaje adres zwrotny. Jak skorzystasz to odeslij.
Przypominam sobie, że w albumie "Wojna na Pacyfiku" - czy jakoś tak - jest dwustronicowe zdjęcie którejś z tych jednostek - duże zbliżenie z góry na dwa stojące w porcie okręciki, doskonale widać szczegóły wyposażenia i uzbrojenia. Jak dorwę kumpla z tą książką to może jakoś zrzucę to zdjęcie.
Drewal
Posty: 51
Rejestracja: pn mar 10 2003, 8:39
Lokalizacja: Tarnów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Drewal »

:spoko: gk wielkie dzieki :piwo: czekam na przesylke.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 688

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

książeczka o której wspomniałem wygląda jak poniżej. Ma niesamowity format - jak np. Dzieje malarstwa polskiego albo tym podobne katalogi domów aukcyjnych :) :) :) jak pisałem skanera brak - mogłem zrobić tylko nieudolną fotkę.
Drewal, są w niej 2 a nawet 3 zdjęcia które mogą Cię interesić. Pstryknąłem parę fotek (4,5 MB) - jeśli chcesz to ci poślę emalią. Poniżej próbka tego o czym mówię. Wido z góry to PT 131 nie podają jakiej klasy, zaś podpis do następnego zdjęcia głosi że załoga kutra prowadzi ogień do jakiejś wyspy :lol:
pzdr Grzegorz
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

fajnego PT-109 mozesz zobaczyc tutaj:
http://www.fine-art-models.com/e/model/ ... efault.asp
pzdr
Kemot
Drewal
Posty: 51
Rejestracja: pn mar 10 2003, 8:39
Lokalizacja: Tarnów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Drewal »

Sorki nie bylo mnie kilka dni w domciu wiec nie zagladalem na forum.
Dzieki za linka Kemot. GK przesylka dotarla, jak najszybciej postaram sie odeslac. Plany sa super.
Odnosnie stron to tutaj mozna troche znalezc http://www.pt-boat.com/ i tu http://www.ptboats.org.
ODPOWIEDZ