Monitor Rzeczny OPR Toruń

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Edward Teach
Posty: 16
Rejestracja: ndz lis 08 2009, 18:38
x 2

Monitor Rzeczny OPR Toruń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edward Teach »

Witam,
Zapraszam do obejrzenia tego filmiku.
https://www.youtube.com/watch?v=uw5hbzrqyQg

Jest to jedyny film przedstawiający polski monitor rzeczny ORP Toruń. Teraz kilka słów o historii tego okrętu. ORP Toruń został zbudowany w 1920 roku w Wolnym Miście Gdańsku razem z trzema bliźniaczymi jednostkami ORP Warszawa, ORP Pińsk i ORP Horodyszcze. Początkowo był uzbrojony w dwa działa 105 mm i pięć karabinów maszynowych. W 1924 roku okręt został zmodernizowany i jego uzbrojenie składało się z dwóch dział 75 mm, jednej haubicy 100 mm i czterech karabinów maszynowych. W 1938 okręt został zmodernizowany ponownie i od tej pory jego uzbrojenie składało się z trzech dział 75 mm i czterech karabinów maszynowych zdolnych do prowadzenia ognia przeciwlotniczego. Aby zmniejszyć zanurzenie na burtach zamontowano pontony, które nadały okrętowi nieco monstrualny wygląd.

W czasie Kampanii Wrześniowej okręt nie wziął udziału w walkach. Kiedy 17 września Armia Czerwona wkroczyła do Polski okręt został zatopiony przez jego własną załogę, ale nie kończy to historii okrętu. 10-10-1939 okręt został podniesiony z dna przez Rosjan, włączony w skład Sowieckiej Floty i zmieniono mu nazwę na Winnica. (Z tego okresu pochodzi ten film. Na okręcie widzimy sowieckich marynarzy.) Ponownie okręt został przezbrojony tym razem w trzy działa 76 mm, cztery CKM Maxima i dwa przeciwlotnicze karabiny kalibru 12 mm.

W dniu napaści Hitlera na ZSRR okręt przebywał w Pińsku. Po raz pierwszy wszedł do akcji 15-07-1941 uczestnicząc w boju o opanowanie przeprawy w rejonie wsi Stasiowka. Monitor wspierał ogniem wojska Armii Czerwonej, które wzięły udział w desancie. W ostrzale wzięły również dwa inne monitory gdańskie, Żytomierz (eks ORP Piński) i Witebsk (eks ORP Warszawa). W walce 16-07-1941 Winnica została sześciokrotnie trafiona. Cztery razy pociskami 75 mm i dwa razy pociskami 37 mm. Zginęło czterech członków załogi a dwóch zostało ciężko rannych. 16 lipca o godzinie 23:50 po nieudanych próbach zejścia z mielizny okręt został wysadzony w powietrze aby nie dostał się w ręce Niemców.

Tyle o historii okrętu. A teraz mój model.

Rekonstrukcję zacząłem od szkicu.

Obrazek

Dwa zdjęcia z filmu

Obrazek

Obrazek

Teraz zrobiłem czarno-biały prototyp modelu by sprawdzić jak pasują do siebie części.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Daleka droga przede mną
Awatar użytkownika
Edward Teach
Posty: 16
Rejestracja: ndz lis 08 2009, 18:38
x 2

Re: Monitor Rzeczny OPR Toruń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edward Teach »

Ostanie trochę brakowało mi czasu ale udało mi się zrobić plan malowania monitora ORP Toruń.
Obrazek
Oczywiście ten rysunek jest bardzo umowny. Kolory zaimportowałem załączonego zdjęcia tankietki TKS. Układ barw według tego filmiku.
https://www.youtube.com/watch?v=uw5hbzrqyQg
Awatar użytkownika
Edward Teach
Posty: 16
Rejestracja: ndz lis 08 2009, 18:38
x 2

Re: Monitor Rzeczny OPR Toruń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edward Teach »

Witam,
Mam problem przy rekonstrukcji ORP Toruń. We wszystkich zdjęciach Monitorów Gdański z okresu międzywojennego widać wyraźnie drewniany pokład.
Obrazek
Tym czasem na tym filmie takiego pokładu nie widać
https://www.youtube.com/watch?v=uw5hbzrqyQg

Obrazek

Obrazek

Mam dwie teorię. Albo to jest złudzenie optyczne spowodowane kiepską jakością taśmy i optyki kamery albo w okresie przed wrześniem 1939 usunięto drewniany pokład aby zmniejszyć zanurzenie okrętu. W tym czasie główną bolączką Flotylli Pińskiej były niskie stany wody. Monitory wychodziły w rejsy z połową amunicji. Ze statków uzbrojonych demontowano maski dział. Co o tym myślicie?
ODPOWIEDZ