[Literatura] Bismarck Pride of The German Navy

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Paragraf
Posty: 30
Rejestracja: czw cze 05 2014, 8:41
Lokalizacja: Gdynia
x 1

[Literatura] Bismarck Pride of The German Navy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paragraf »

Nabyłem ostatnio książkę „Bismarck Pride of The German Navy”, wydaną w języku angielskim w 2013 r. nakładem wydawnictwa Fonthill Media. Autorem publikacji jest John Assmussen, pasjonat zajmujący się historią okrętu, uczestnik wyprawy do wraku okrętu w czerwcu 2002 r. Książka jest w zasadzie zebraniem informacji znajdujących się na stronie internetowej autora. Książka wydana została w formacie nieco mniejszym niż B4, w twardej oprawie, wydrukowana na papierze bardzo dobrej jakości (tak na oko o gramaturze 120), zawiera 240 stron (na stronie wydawnictwa jest błędna informacja, że książka ma 368 stron). Publikacja została podzielona na 34 rozdziały opisujące konstrukcję okrętu, historię jego służby na morzu, dane techniczne, opis uzbrojenia, systemów kontroli ognia, kotwic i łańcuchów, łodzi, dźwigów, reflektorów, trałów, generatorów dymu, samolotów i katapult. Książka zawiera ok. 300 fotografii (z czego ok. 200 dotyczy okrętu Bismarck), 36 kolorowych zdjęć wraku, 32 fotografie modelu wykonanego w skali 1:100 przez Josefa Kaisera, grafikę 3D okrętu. Ponadto zawiera liczne rysunki (np. łodzi okrętowych, umiejscowienia uzbrojenia, linie teoretyczne wręg), mapy obrazujące ruchy okrętów w trakcie operacji morskich z udziałem Bismarcka, schematy malowania. W końcowej części autor dodał życiorysy kapitana Otto Lindemanna, Admirała Lutjensa, załączono przedruki z gazet zawierające informacje o Bismarcku, informacje o stoczni w której wybudowano Bismarcka, informacje o okręcie Prinz Eugen, rysunki niemieckich flag sygnałowych i bander używanych podczas II Wojny Światowej, kompletną listę członków załogi Bismarcka oraz członków załogi Swordfishów z okrętów HMS Victorius i HMS Ark Royal.
W mojej ocenie pozycja wydaje się interesująca dla pasjonatów tego okrętu jak również dla modelarzy pragnących zbudować tę jednostkę. Zawiera dużą ilość fotografii okrętu (choć większość jest znana i dostępna w internecie, zwłaszcza na stronie autora), rysunków oraz informacji o budowie okrętu i jego malowaniu (zwłaszcza schematach malowania w różnych etapach służby Bismarcka). Z modelarskiego punktu widzenia pewien niedosyt pozostawiają niektóre zdjęcia obrazujące detale okrętu, są po prostu zbyt małe (9 x 6 cm). Moim zdaniem można było pokusić się o zamieszczenie większych fotografii zwłaszcza, że pozwalał na to format książki. Niewątpliwie zwiększyłoby to cenę tej pozycji, ale też uczyniłoby ją bardziej atrakcyjną. Co do merytorycznej zawartości książki nie wypowiadam się z dwóch przyczyn - po pierwsze nie jestem super znawcą okrętu, więc nie czuję się władny ocenić, czy zawarte w niej informacje są zgodne z prawdą historyczną (cokolwiek to znaczy), a po drugie z prostej przyczyny, że nie zdążyłem jej jeszcze przeczytać (dotarła do mnie dopiero w dniu wczorajszym).

http://www.fonthillmedia.com/shop/artic ... 5-039-7%26
ODPOWIEDZ