Jak zrobić szybko relingi - nowy przyrząd

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Tu są jakieś strzępy fotografii reszte wcieło.....przyrząd
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Madolo
Posty: 45
Rejestracja: wt mar 08 2005, 10:22
Lokalizacja: Grecja obecnie Tripoli - na dluzej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Madolo »

Witam
Vivit pisze:Tu są jakieś strzępy fotografii reszte wcieło.....przyrząd
Swego czasu wykonałem taki przyrząd lecz przy długich elementach(poręczach, relingach) była tendencja do wichrowania naciągniętych drucików mimo że, pręt gwintowany był M6. Dłuższe boki odkształcały sie powodując brak sztywności naciąganego drutu(w miejscach gdzie nie było poprzeczek). Obecnie użuwam go do krótkich elementów, np.drabinki.
Dodatkowo należało uważać przy wycinaniu wykonanego elementu gdyż można było zepsuć całą swoją pracę.
A że "potrzeba matką wynalazków" wykonałem taki oto przyrząd:

ObrazekObrazekObrazek

Na dłyższych bokach zamocowane są "pół-brzeszczoty" do metalu -nie nowe lecz używane(przytępione) tak aby na zębach nie nastąpiło pekanie naciąganego drutu. Odstępy zębów odpowiadają około 1mm.
W miejscach gdzie nie ma możliwości przymocowania brzeszczotów za pomocą gwoździa(śróbki) , są one przyklejone.
Na krótszych bokach zastosowałem wspomniany pręt gwintowany, za nim rząd otworów przez które przewlekam drucik i gwoździki mocujące drut.
Wycinanie jest o wiele łatwiejsze ponieważ mamy tylko jedną warstwę "położonego" drutu( przy "ramce" 2 warstwy bardzo blisko siebie położone). Sztywność konstrukcji nie powoduje zmniejszenia naprężenia naciąganych drucików.

Przy wykonywaniu elementów gdzie ważne są równe odstępy, np. drabinki, dodatkowo mocuję(szpilkami) wycięty kawałek papieru milimetrowego. Szpilki pozwalają na szybkie usunięcie wspomnianej kartki milimetr. przed malowaniem.
Obecnie, na tym przyrządzie wykonuję wszyskie elementy druciane.

W tle: kadłub remntowanej "Burzy"
Pozdrawiam z Grecji
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

ciekawa sprawa bo mnie się tam nic nie deformuje i naciąg pozostaje OK. A przy wycinaniu trzeba uważać jak wszędzie w modelarstwie...ja używam cążek takich do paznokci i jeszcze nigdy się niezadażyło abym coś rozwalił.....ale to widać kwestia przećwiczenia....
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
ODPOWIEDZ